Konkurs Młody Strażnik Parku Konkurs Młody Strażnik Parku
Zajęcia o dokarmianiu ptaków Zajęcia o dokarmianiu ptaków
Zajęcia w sali wystawowej PKPR Zajęcia w sali wystawowej PKPR
Finał wojewódzki konkursu Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski. Finał wojewódzki konkursu Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski.
powrót

Ścieżki przyrodnicze i historyczne

Aktualny wykaz ścieżek edukacyjnych: 

 

1. ”Czworolist”
Ścieżka wykonana przez Nadleśnictwo Gołdap o tematyce leśnej, dostępna dla turystów pieszych i rowerowych. Z tablic umieszczonych przy przystankach można dowiedzieć się o funkcjach lasu, gospodarce leśnej, poznać gatunki drzew i zwierząt. Ścieżka zatacza pętlę o długości 1,4 km z początkiem i końcem trasy w Jurkiszkach.

 

 

 

 

 

 

2. „Rechot” - znaki niebieskie
Ścieżka wykonana przez Park Krajobrazowy Puszczy Rominckiej. Opowiada o życiu, znaczeniu i różnorodności gatunkowej płazów. Polecana dla turystów pieszych. Prowadzi drewnianą kładką położoną wzdłuż brzegu jeziora Ostrówek. Trasa tworzy pętlę o długości 1 km. Uzupełnieniem wiadomości do ścieżki „Rechot” jest folder o płazach. 

Do pobrania: folder do ścieżki Rechot

 

 


3. ”Niezapominajka”
Leśna ścieżka wykonana przez Nadleśnictwo Gołdap i Park Krajobrazowy Puszczy Rominckiej. Tworzy pętlę o długości 1 km. Polecana dla turystów pieszych. Początek i koniec znajduje się na parkingu leśnym przy drodze asfaltowej między Żytkiejmami a Błąkałami. Na tablicach omówione są podstawowe zagadnienia związane z lasem i jego mieszkańcami. Przeczytać można między innymi o różnorodności ptaków, gatunkach grzybów, czy znaczeniu mrówek.

 


4. „Golubie – wieś, której nie ma”
Ścieżka historyczno-przyrodnicza o długości 4 km, zlokalizowana na terenie nieistniejącej już wsi Golubie, położonej między Stańczykami a Pobłędziem. Ścieżka poświęcona jest historii dawnej wsi, krajobrazowi kulturowemu, rzeźbie terenu oraz przyrodzie, które wkroczyła na dawne ludzkie siedliska. Polecana jest dla turystów pieszych i rowerowych. Miejsca przystanków oznaczone są ponumerowanymi tabliczkami. Opisy przystanków oraz plan dawnej wsi zawarte zostały w przewodniku wydanym w języku polskim i niemieckim. Ścieżka opracowana przez Park Krajobrazowy Puszczy Rominckiej.

Do pobrania: przewodnik do ścieżki "Golubie - wieś, której nie ma" (wersja polska) 

 


5. Park podworski w Bludziach 
Na terenie zabytkowego, zrewitalizowanego w 2014 roku parku podworskiego w Bludziach znajduje się ścieżka dendrologiczna. Opisuje ona 14 gatunków drzew i krzewów. Długość trasy wynosi 750 m. Park położony jest 3 km na północ od Dubeninek. Na jego terenie jest parking i plac zabaw. Ścieżka została opracowana przez Park Krajobrazowy Puszczy Rominckiej.

Do pobrania: folder "Park podworski w Bludziach"

 

 

6. ,,Dziedzictwo kulturowe Żytkiejm"
Ścieżka historyczna oprowadza po wybranych obiektach i miejscach na terenie Żytkiejm. Główna tablica informacyjna znajduje się w centrum wsi - na Placu Wolności. W terenie ustawionych jest 10 tablic przystankowych z opisami obiektów i przedwojennymi zdjęciami. Przystanki znajdują się m.in. przy dawnym Hotelu św. Huberta, młynie z podziemną rzeką, dawnej stacji kolejowej, czy zabytkowym cmentarzu z pierwszej wojny światowej. Aby odwiedzić wszytskie przystanki trzeba przejść w sumie 6 km, ale można dotrzeć tylko do wybranych miejsc.  Ścieżka wykonana została przez Urząd Gminy Dubeninki.  

 

 

 

ŚCIEŻKI W REALIZACJI

Przed sezonem letnim 2021 zaczną funkcjonować w Puszczy Rominckiej 4 nowe ścieżki edukacyjne. O ich przebiegu i otwarciu powiadomimy wkrótce!

1. "Włóczykij" - lokalizacja Zacisze

2. "Na tropie" - lokalizaja Błąkały

3. "Do cesarskiego głazu" - lokalizacja Stańczyki

4. "Nietoperze" - lokalizacja Jurkiszki

5. "Golubie - wieś której nie ma" (nowa infrasturktura) - lokalizacja Golubie

 

WĘDRÓWKI Z QUESTEM


Oprócz ścieżek przyrodniczych proponujemy także dwie "Wędrówki z questem". To popularna forma poznawania dziedzictwa kultoruwego, adresowana głównie do rodzin z dziećmi i do młodzieży. Więcej informacji na ten temat znajduje się w dziale Turystyka/Szlaki turystyczne.   


 

 

 

 

(an)

Mazurski Park Krajobrazowy
Mazurski
Park Krajobrazowy
Park Krajobrazowy Pojezierza Iławskiego
Park Krajobrazowy
Pojezierza Iławskiego
Park Krajobrazowy Wzgórz dylewskich
Park Krajobrazowy
Wzgórz dylewskich
Park Krajobrazowy Puszczy Rominckiej
Park Krajobrazowy
Puszczy Rominckiej
Park Krajobrazowy Wysoczyzny Elbląskiej
Park Krajobrazowy
Wysoczyzny Elbląskiej
Welski Park Krajobrazowy
Welski
Park Krajobrazowy
Brodnicki Park Krajobrazowy
Brodnicki
Park Krajobrazowy
Górznieńsko-Lidzbarski Park Krajobrazowy
Górznieńsko-Lidzbarski
Park Krajobrazowy
| do góry wersja dla słabowidzących wersja graficzna wydrukuj stronę