Konkurs Młody Strażnik Parku Konkurs Młody Strażnik Parku
Zajęcia o dokarmianiu ptaków Zajęcia o dokarmianiu ptaków
Zajęcia w sali wystawowej PKPR Zajęcia w sali wystawowej PKPR
Finał wojewódzki konkursu Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski. Finał wojewódzki konkursu Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski.
powrót

Ścieżki przyrodnicze i historyczne

Zapraszamy na ścieżki przyrodnicze i historyczne, które ułatwią poznanie walorów Puszczy Rominckiej i jej okolic. Na trasie większości ścieżek umieszczone są tablice z ilustracjami i opisami. Dwie ścieżki ("Wokół jarów Błędzianki" i "Golubie - wieś, której nie ma") w terenie mają wyznaczony tylko swój przebieg, a informacje o przystankach zawarte są w przewodnikach. Można je pobrać na naszej stronie.

Mapa rozmieszczenia ścieżek w Parku Krajobrazowym Puszczy Rominckiej i jego otulinie.

Żółte punkty wskazują początek kolejnych ścieżek.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1. ”Porosty” - znaki żółte

Ścieżka o długości 3 km (w obie strony 6 km) biegnąca w zachodniej części Puszczy Rominckiej, wzdłuż drogi Jurkiszki-Żyliny. W ciekawy sposób opisuje mało znany świat porostów - ich różnorodność i znaczenie. Na tablicach stojących przy trasie naszkicowany jest otaczający je teren z zaznaczeniem miejsc występowania poszczególnych gatunków. Zwiedzanie ścieżki może odbywać się pieszo lub rowerem. Za ostatnim przystankiem ścieżki stoi głaz Fritza Skowronnka (mazurskiego poety urodzonego w Puszczy Rominckiej). Ścieżkę opracowało Stowarzyszenie "Człowiek i przyroda" we współpracyz Parkiem Krajobrazowym Puszczy Rominckiej. 
 


 


 

2. ”Czworolist”

Ścieżka wykonana przez Nadleśnictwo Gołdap o tematyce leśnej, dostępna dla turystów pieszych i rowerowych. Z tablic umieszczonych przy przystankach można dowiedzieć się o funkcjach lasu, gospodarce leśnej, poznać gatunki drzew i zwierząt. Ścieżka zatacza pętlę o długości 4,8 km z początkiem i końcem trasy w Jurkiszkach (można ją skrócić do odcinka 1,8 km).

 

 

 

 

 

 

 


 

3. „Ptaki Puszczy Rominckiej”

Ścieżka opracowana przez organizację pozarządową. Zlokalizowana jest w okolicach wsi Galwiecie, ma długość 1,8 km. Tablice opisują gatunki ptaków związanych z mijanymi po trasie siedliskami. Ścieżka polecana dla turystów pieszych i rowerowych. Na końcu ścieżki (przy jej połączeniu z „Rechotem”) znajduje się wieża widokowa na jezioro Ostrówek.

 

 

 

 
4. „Rechot” - znaki niebieskie

 

Ś    cieżka wykonana przez Park Krajobrazowy Puszczy Rominckiej. Opowiada o życiu, znaczeniu i różnorodności gatunkowej płazów. Polecana dla turystów pieszych. Prowadzi drewnianą kładką położoną wzdłuż brzegu jeziora Ostrówek. Na końcu ścieżki znajduje się wieża widokowa. Trasa tworzy pętlę o długości 1 km. Uzupełnieniem wiadomości do ścieżki „Rechot” jest folder o płazach. 
Do pobrania: folder do ścieżki Rechot
Zobacz też: mapa z przebiegiem ścieżki na portalu polskaekologia24.pl 

 

 

 

5. „Na skraju puszczy” - znaki czarne

Ścieżka wykonana przez Park Krajobrazowy Puszczy Rominckiej, przeznacozna dla turystów rowerowych, którzy mają doświadczenie w jeździe terenowej. Prowadzi po drogach polnych i leśnych, miejscami piaszczystych. Trudy wycieczki rekompensują piękne widoki na Puszczę Romincką oraz dolinę Błędzianki. Ścieżka zaczyna się w Dubeninkach (koło budynku Gminnego Centrum Kultury), a kończy pod mostami w Stańczykach. Liczy 15 km długości. Tablice przystankowe opisują tutejszą przyrodę oraz metody jej czynnej ochrony. W Będziszewie znajduje się wieża widokowa. Do ścieżki wydano mapę oraz przewodnik będący rozszerzeniem treści zawartych na tablicach.
Do pobrania: przewodnik do ścieżki "Na skraju puszczy"
                        
mapa do ścieżki "Na skraju puszczy"
Zobacz też: mapa z przebiegiem ścieżki na portalu polskaekologia24.pl  6. „Puszcza Romincka”
- znaki żółte


Ścieżka przyrodnicza o długości 9 km, prowadzi po drodze szutrowej łączącej Żytkiejmy z Bludziami. Polecana jest na wycieczki rowerowe, dostępna także dla ruchu samochodowego. Tablice na ścieżce zapoznają z zagadnieniami poświęconymi przyrodzie Puszczy Rominckiej, takimi jak: użytkowanie puszczy, porosty, świerczyna borealna, dolina Błędzianki, ols, bóbr europejski. Do ścieżki wydano także przewodnik.
Do pobrania: przewodnik on-line do ścieżki "Puszcza Romincka" 
Zobacz też: mapa z przebiegiem ścieżki na portalu polskaekologia24.pl

 

 


 


7. ”Niezapominajka”


Leśna ścieżka wykonana przez Nadleśnictwo Gołdap i Park Krajobrazowy Puszczy Rominckiej. Tworzy pętlę o długości 1 km. Polecana dla turystów pieszych. Początek i koniec znajduje się na parkingu leśnym przy drodze asfaltowej między Żytkiejmami a Błąkałami. Na tablicach omówione są podstawowe zagadnienia związane z lasem i jego mieszkańcami. Przeczytać można między innymi o różnorodności ptaków, gatunkach grzybów, czy znaczeniu mrówek.

 

 

 

 


8. ,,Wokół jarów Błędzianki”
- znaki niebieskie


Interesująca widokowo trasa tworząca pętlę o długości 10 km z początkiem i końcem na parkingu pod mostami w Stańczykach. Polecana na wędrówki piesze oraz przejazdy rowerowe. Opis trasy znajduje się w folderze dostępnym do pobrania na stronie internetowej Parku (w terenie nie ma tablic przystankowych). Ścieżka zapoznaje z polodowcową rzeźbą wokół doliny Błędzianki, a także ciekawostkami historycznymi i kulturowymi. Wyróżnia się wysokimi walorami widokowymi. Ścieżka wyznaczona przez Park Krajobrazowy Puszczy Rominckiej.
Do pobrania: folder "Wokół jarów Błędzianki"
Zobacz też: mapa z przebiegiem ścieżki na portalu polskaekologia24.pl 

 

 


9. „Golubie – wieś, której nie ma”


Ścieżka historyczno-przyrodnicza o długości 4 km, zlokalizowana na terenie nieistniejącej już wsi Golubie, położonej między Stańczykami a Pobłędziem. Ścieżka poświęcona jest historii dawnej wsi, krajobrazowi kulturowemu, rzeźbie terenu oraz przyrodzie, które wkroczyła na dawne ludzkie siedliska. Polecana jest dla turystów pieszych i rowerowych. Miejsca przystanków oznaczone są ponumerowanymi tabliczkami. Opisy przystanków oraz plan dawnej wsi zawarte zostały w przewodniku wydanym w języku polskim i niemieckim. Ścieżka opracowana przez Park Krajobrazowy Puszczy Rominckiej.
Do pobrania: przewodnik do ścieżki "Golubie - wieś, której nie ma" (wersja polska) 

 

 


 


10. Park podworski w Bludziach 


Na terenie zabytkowego, zrewitalizowanego w 2014 roku parku podworskiego w Bludziach znajduje się ścieżka dendrologiczna. Opisuje ona 14 gatunków drzew i krzewów. Długość trasy wynosi 750 m. Park położony jest 3 km na północ od Dubeninek. Na jego terenie jest parking i plac zabaw. Ścieżka została opracowana przez Park Krajobrazowy Puszczy Rominckiej.

Do pobrania: folder "Park podworski w Bludziach"

 

 
11. ,,Dziedzictwo kulturowe Żytkiejm"
Ścieżka historyczna oprowadza po wybranych obiektach i miejscach na terenie Żytkiejm. Główna tablica informacyjna znajduje się na Pl. Wolności. Na trasie ustawionych jest 10 tablic przystankowych z opisami obiektów i przedwojennymi zdjęciami. Ścieżka prowadzi m.in. do dawnego Hotelu św. Huberta, młyna z podziemną rzeką, dawnej stacji kolejowej, czy zabytkowego cmentarza z pierwszej wojny światowej. Długość trasy wynosi 6 km (można ją podzielić na krótsze odcinki). Ścieżka wykonana została przez Urząd Gminy Dubeninki.  

 

 

 

 

 
WĘDRÓWKI Z QUESTEM


Oprócz ścieżek przyrodniczych proponujemy także "Wędrówki z questem". To nowa forma poznawania dziedzictwa naszego Parku, adresowana głównie do rodzin z dziećmi i do młodzieży. Więcej informacji na ten temat znajduje się w dziale Turystyka/Szlaki turystyczne.   


 

 

 

 

(an)

Mazurski Park Krajobrazowy
Mazurski
Park Krajobrazowy
Park Krajobrazowy Pojezierza Iławskiego
Park Krajobrazowy
Pojezierza Iławskiego
Park Krajobrazowy Wzgórz dylewskich
Park Krajobrazowy
Wzgórz dylewskich
Park Krajobrazowy Puszczy Rominckiej
Park Krajobrazowy
Puszczy Rominckiej
Park Krajobrazowy Wysoczyzny Elbląskiej
Park Krajobrazowy
Wysoczyzny Elbląskiej
Welski Park Krajobrazowy
Welski
Park Krajobrazowy
Brodnicki Park Krajobrazowy
Brodnicki
Park Krajobrazowy
Górznieńsko-Lidzbarski Park Krajobrazowy
Górznieńsko-Lidzbarski
Park Krajobrazowy
| do góry wersja dla słabowidzących wersja graficzna wydrukuj stronę