Skarby Puszczy fot. Elżbieta Gumowska Skarby Puszczy fot. Elżbieta Gumowska
Zwiastuny wiosny - wawrzynek wilczełyko fot. Elżbieta Gumowska Zwiastuny wiosny - wawrzynek wilczełyko fot. Elżbieta Gumowska
Zwiastuny wiosny - przylaszczka pospolita fot. Elżbieta Gumowska Zwiastuny wiosny - przylaszczka pospolita fot. Elżbieta Gumowska
Zwiastuny wiosny - wierzba iwa fot. Żaneta Golub Zwiastuny wiosny - wierzba iwa fot. Żaneta Golub

 Witamy na oficjalnej stronie 
Parku Krajobrazowego
Puszczy Rominckiej.

Znajdują się tu informacje 
o przyrodzie, atrakcjach turystycznych
i działalniach naszego Parku,
a także publikacje turystyczne
i edukacyjne do pobrania.

 

   

 

powrót

Wspieramy ochotniczą straż pożarną na Ukrainie.

Park Krajobrazowy Puszczy Rominckiej wraz z Fundacją Puszczy Rominckiej realizują na Ukrainie – dzięki dofinansowaniu uzyskanemu z MSZ – projekt „Poprawa efektywności działań ochotniczej straży pożarnej na terenie wyżnickiego rejonu”.
 
Władze ukraińskie wdrażają obecnie szereg reform ustrojowych, wiele z których opartych jest na polskich rozwiązaniach i doświadczeniach.
 
Jedna z ważniejszych reform - systemu ratownictwa - zakłada rozwój społecznych ruchów ratowniczych.
 
Działania przewidziane do realizacji w ramach projektu ukierunkowane są na wsparcie ochotniczej straży pożarnej na terenie rejonu wyżnickiego.
 
Projekt rozpoczął się od wizyty studyjnej ukraińskich partnerów – samorządowców i strażaków – w Polsce. Goście - na przykładach z powiatów gołdapskiego oraz giżyckiego - mieli możliwość poznania polskiego systemu ratownictwa. Duży nacisk położono przy tym na prezentację zasad współpracy Państwowej Straży Pożarnej z Ochotniczą Strażą Pożarną i samorządami.
 
Kolejne planowane działanie to wzorcowe doposażenie jednej z drużyn strażackich – we wsi Ispas – w lekki samochód ratowniczo-gaśniczy wraz z osprzętem. Dodatkowo wszystkie drużyny z rejonu przeszkolone zostaną z zakresu udzielana pierwszej pomocy. Otrzymają przy tym zestawy ratownicze – zgodne z normami obowiązującymi w polskiej Państwowej Straży Pożarnej.
 
Projekt zakończą kompleksowe ćwiczenia ratownicze, których scenariusz opracują wspólnie polscy i ukraińscy eksperci. Uczestniczyć będą w nich państwowe służby zarządzania sytuacjami nadzwyczajnymi, strażacy – ochotnicy, samorządowcy, leśnicy, policja.
 
Partnerzy realizujący projekt zakładają jego kontynuację w latach kolejnych. Potrzeby strony ukraińskiej w zakresie rozwoju systemu bezpieczeństwa publicznego są ogromne, a strona polska ma w tej dziedzinie wiele do zaoferowania.
 
(jk)
Mazurski Park Krajobrazowy
Mazurski
Park Krajobrazowy
Park Krajobrazowy Pojezierza Iławskiego
Park Krajobrazowy
Pojezierza Iławskiego
Park Krajobrazowy Wzgórz dylewskich
Park Krajobrazowy
Wzgórz dylewskich
Park Krajobrazowy Puszczy Rominckiej
Park Krajobrazowy
Puszczy Rominckiej
Park Krajobrazowy Wysoczyzny Elbląskiej
Park Krajobrazowy
Wysoczyzny Elbląskiej
Welski Park Krajobrazowy
Welski
Park Krajobrazowy
Brodnicki Park Krajobrazowy
Brodnicki
Park Krajobrazowy
Górznieńsko-Lidzbarski Park Krajobrazowy
Górznieńsko-Lidzbarski
Park Krajobrazowy
| do góry wersja dla słabowidzących wersja graficzna wydrukuj stronę