Kwiaty polne fot. Żaneta Judzewicz Kwiaty polne fot. Żaneta Judzewicz
Sarna europejska fot. Żaneta Judzewicz Sarna europejska fot. Żaneta Judzewicz
Łabędź niemy i Kaczki krzyżówki fot. Żaneta Judzewicz Łabędź niemy i Kaczki krzyżówki fot. Żaneta Judzewicz
Wełnianka w brzezinie fot. Żaneta Judzewicz Wełnianka w brzezinie fot. Żaneta Judzewicz
Samotnik fot. Żaneta Judzewicz Samotnik fot. Żaneta Judzewicz
Okolice starej stacji kolejowej w miejscowości Pobłędzie fot. Żaneta Judzewicz Okolice starej stacji kolejowej w miejscowości Pobłędzie fot. Żaneta Judzewicz
Sarna europejska fot. Żaneta Judzewicz Sarna europejska fot. Żaneta Judzewicz
Bocian biały fot. Żaneta Judzewicz Bocian biały fot. Żaneta Judzewicz
Pigwowiec - otulina parku, okolice Uroczyska Kramnik fot. Żaneta Judzewicz Pigwowiec - otulina parku, okolice Uroczyska Kramnik fot. Żaneta Judzewicz
Makolągwa - samiczka fot. Żaneta Judzewicz Makolągwa - samiczka fot. Żaneta Judzewicz
Jaszczurka zwinka -  fot. Elżbieta Gumowska Jaszczurka zwinka - fot. Elżbieta Gumowska

 Witamy na oficjalnej stronie 
Parku Krajobrazowego
Puszczy Rominckiej.

Znajdują się tu informacje 
o przyrodzie, atrakcjach turystycznych
i działalniach naszego Parku,
a także publikacje turystyczne
i edukacyjne do pobrania.

 

   

 

powrót

Wiosenna lekcja botaniki

Marzec i kwiecień to czas przebudzenia się przyrody po zimowym śnie. Runo leśne pokrywa zielony dywan roślin z kolorowymi kwiatami. Zjawisko to nosi nazwę aspektu wiosennego, a rośliny wczesnowiosenne to geofity.  

Ten czas w życiu lasu warto wykorzystać jako wspaniałą lekcję botaniki, gdyż okazy są łatwe do rozpoznania, co sprawia dużo frajdy!
 
Śnieżyczka przebiśnieg - jak sama nazwa wskazuje - jako jedna z pierwszych pokazuje się nam w pełnej krasie. Czasami jeszcze płaty śniegu zalegają w lesie, gdy wystawia do słońca swoje delikatne białe kwiaty z zielonym wzorkiem. Bardzo często możemy ją spotkać w okolicy starych zabudowań i cmentarzy,  gdyż była niegdyś ozdobą każdego gospodarstwa.
 
Piękną wiosenną rośliną o niebiesko – fioletowych kwiatach jest przylaszczka pospolita, która rośnie w lasach liściastych. Z kłącza wyrastają liście o charakterystycznym trójklapowymwyglądzie, gładkie, skórzaste i ułożone w rozetę.
Nasiona przylaszczki to orzeszki z niewielkim białym wyrostkiem nazwanym elajosomem- zawiera on substancje tłuszczowe chętnie zjadane przez mrówki, które przy okazji roznoszą te nasiona na nowe stanowiska.
 
Wiosną niezapomniane wrażenie sprawia zawilec gajowy, którego kwitnące łany można podziwiać na obszarze całego lasu.Większość roku zawilec przeżywa w postaci długiego, podziemnego kłącza. Wiosną pojawiają się jego białe kwiaty o 5-6 płatkach, które zamykają się w chłodne dni i wieczorami, a rozwijają się gdy robi się jaśniej, cieplej i słoneczniej.
 
Drugim, rzadziej występującym krewniakiem, jest zawilec żółty.      Od zawilca gajowego różni się przede wszystkim żółtą barwą kwiatów. Gdy przekwitnie, odróżnimy go po liściach: zawilec gajowy ma liście osadzone na ogonkach, u żółtego ogonków brak, liście niemal siedzące na łodydze.
 
Między zawilcami możemy dostrzec kokorycz pełną, która zakwita zanim liście drzew zasłonią dostęp światła. Roślina jest do tego świetnie przygotowana - substancje zapasowe zgromadziła już poprzedniego roku w niedużej bulwie. Charakterystyczne intensywnie - fioletowe kwiaty, tworzą dość luźne grono.
 
Kolejną charakterystyczną rośliną wiosny jest  ziarnopłon wiosenny - płożąca roślina o pięknych, żółtych kwiatach i intensywnie zielonych, lśniących liściach. Rośnie w wilgotnych lasach liściastych w szczególności w łęgach i wilgotnych grądach.
 
Podbiał pospolity jest to niepozorna roślina kwitnąca wczesną wiosną i rosnąca przy każdej piaszczystej drodze. Kryje w sobie wiele leczniczych substancji wykorzystywanych w medycynie.
 
Śledziennica skrętolistna występuje w lasach wilgotnych, przeważnie na brzegu cieków wodnych. Łatwo ją rozpoznać po liściach, które u nasady łodygi są żółte. Natomiast kwiaty są niepozorne i bardzo drobne, widoczne dopiero po dokładnym przyjrzeniu się.
 
Bardzo miła dla oka jest złoć żółta. Roślina ta nieraz całymi łanami porasta trawniki. Żeby ją odnaleźć należy wybrać się na poszukiwania w ciepły i słoneczny wiosenny dzień, ponieważ wewnętrzna strona płatków jest wybarwiona na złotożółto, zaś zewnętrzne płatki są kol
oru zielonego.
Lepiężnik różowy to oryginalna roślina różowych, gęstych, rurkowatych kwiatostanach zebrane w koszyczki, wyrastająca wczesną wiosną na wilgotnych terenach.
 
Bardzo charakterystycznym i bezproblemowym do rozpoznania jest szczawik zajęczy. Liście przypominają koniczynę, a kwiaty są białe, czerwono żyłkowane z żółtą plamką. Czasem trafiają się różowe kwiaty. Jego liście są jadalne i mają charakterystyczny i niepowtarzalny smak – kwaskowaty podobny do limonki lub szczawiu.
 
Spacerując drogami leśnymi możemy też zaobserwować szczyr trwały z niepozornymi kwiatami. Jest to roślina dwupienna czyli z osobnikami mającymi tylko kwiaty żeńskie lub tylko kwiaty męskie. 
 
Pojawiła się także miodunka ćma o kwiatach zawierających antocyjany, czyli naturalne barwniki nadające barwy od czerwonej do niebieskofioletowej w zależności od wieku. 
 
Piżmaczek wiosenny to drobna, delikatna roślina o zielonożółtych drobnych kwiatach pachnących piżmem. Kwiaty zapylane są przez muchy. Po dojrzeniu owoców piżmaczek szybko zamiera.
 
Kopytnik pospolity jest rośliną zimozieloną o ładnych, dekoracyjnych liściach, a niepozorne purpurowo - zielone kwiatki mające kształt dzwonka, wyrastają tuż przy ziemi i są najczęściej schowane pod liśćmi.
 
Pierwszą krzewinką zakwitającą wiosną jest objęty ochroną gatunkową wawrzynek wilczełyko. Jego różowe kwiaty intensywnie pachnące, zebrane w gęste grona  rozwijają się bezpośrednio na zdrewniałej łodydze, co określa się kauliflorią.
 
Pierwsze wiosenne kwiaty cieszą oko i zapraszają do wiosennych wędrówek w poszukiwaniu niezapomnianych wrażeń.  Jeżeli zatem chcecie je zobaczyć wybierajcie się szybko do lasu, ale uważajcie, bo wiele z dziko rosnących gatunków roślin jest objętych ochroną i nie wolno ich zrywać, niszczyć ani wydeptywać. 
            
 
(eg)
Mazurski Park Krajobrazowy
Mazurski
Park Krajobrazowy
Park Krajobrazowy Pojezierza Iławskiego
Park Krajobrazowy
Pojezierza Iławskiego
Park Krajobrazowy Wzgórz dylewskich
Park Krajobrazowy
Wzgórz dylewskich
Park Krajobrazowy Puszczy Rominckiej
Park Krajobrazowy
Puszczy Rominckiej
Park Krajobrazowy Wysoczyzny Elbląskiej
Park Krajobrazowy
Wysoczyzny Elbląskiej
Welski Park Krajobrazowy
Welski
Park Krajobrazowy
Brodnicki Park Krajobrazowy
Brodnicki
Park Krajobrazowy
Górznieńsko-Lidzbarski Park Krajobrazowy
Górznieńsko-Lidzbarski
Park Krajobrazowy
| do góry wersja dla słabowidzących wersja graficzna wydrukuj stronę