Rozlewisko fot. Żaneta Słapińska Rozlewisko fot. Żaneta Słapińska
Ropucha szara fot. Żaneta Judzewicz Ropucha szara fot. Żaneta Judzewicz
Sarna europejska fot. Żaneta Judzewicz Sarna europejska fot. Żaneta Judzewicz
Wełnianka w brzezinie fot. Żaneta Judzewicz Wełnianka w brzezinie fot. Żaneta Judzewicz
Okolice starej stacji kolejowej w miejscowości Pobłędzie fot. Żaneta Judzewicz Okolice starej stacji kolejowej w miejscowości Pobłędzie fot. Żaneta Judzewicz
Bocian biały fot. Żaneta Judzewicz Bocian biały fot. Żaneta Judzewicz
powrót

Nietoperzowe liczenie w Puszczy Rominckiej

W lutym 2020 roku pracownicy Parku Krajobrazowego Puszczy Rominckiej wraz z przyrodnikami Grzegorzem Błachowskim i Pawłem Augustynowiczem wyruszyli w teren celem policzenia zimujących nietoperzy. Skontrolowano 41 piwnic-ziemianek oraz 6 schronów w Puszczy Rominckiej i okolicach. I padł kolejny nietoperzowy rekord - naliczono aż 633 hibernujące osobniki! To prawie dwa razy więcej niż w roku ubiegłym.

Podobne akcje Park organizuje od 2002 roku, kiedy zaczął przystosowywać pierwsze obiekty na potrzeby hibernacji tych chronionych ssaków. W starych, przedwojennych, często opuszczonych piwnicach wstawiane były drzwi i zabezpieczane okna, tak by piwnica nie przemarzała. Na sklepieniu montowane były cegły-dziurawki będące kryjówkami dla nietoperzy. W sumie Park przystosował jako zimowiska 36 piwnic i 2 poniemieckie schrony.

Efekty tych prac z roku na rok coraz bardziej cieszą. W 2005 roku z nietoperzowych piwnic skorzystało 45 osobników, w 2008 było ich 132, a w 2017 roku już 323. Tegoroczny rekord miło zaskakuje, szczególnie, że na zewnątrz aura mało zimowa i niektóre osobniki mogły już wybudzić się z zimowego snu.

Spośród 633 nietoperzy naliczonych w tym roku, aż jedna trzecia to mopki zachodnie – gatunek szczególnie cenny w skali całej Europy. Drugim najczęstszym nietoperzem jest mroczek pozłocisty – związany ze strefą borealną. Dla obu tych gatunków Puszcza Romincka jest jednym z najważniejszych zimowisk w Polsce. Oprócz nich, w piwniczkach regularnie obserwowane są gacki brunatne, nocki rude i nocki Natterera. A od 2019 roku także pojedyncze osobniki nocka Brandta – dotąd nie notowane na terenie naszego Parku.

Wszystkie krajowe gatunki nietoperzy podlegają ścisłej ochronie gatunkowej. Nie wolno ich płoszyć, niepokoić, niszczyć miejsc ich rozrodu i zimowania. Jeśli spotkamy hiberującego nietoperza, nie dotykajmy go i ograniczmy czas naszego przebywania w tym miejscu. Wybudzony z zimowego snu, może tego nie przeżyć. 

Nietoperze to jedne z najbardziej zagrożonych ssaków na Ziemi. Jednocześnie są bardzo pożyteczne - zjadają owady nocne, na które nie polują dzienne ptaki. Jeden nocek rudy w ciągu nocy potrafi zjeść aż 500 komarów. Warto zatem je chronić.
 

P.S.

Serdecznie dziękujemy Grzegorzowi Błachowskiemu i Pawłowi Augustynowiczowi za nieocenione wsparcie w corocznej zimowej inwentaryzacji!


(an)

Mazurski Park Krajobrazowy
Mazurski
Park Krajobrazowy
Park Krajobrazowy Pojezierza Iławskiego
Park Krajobrazowy
Pojezierza Iławskiego
Park Krajobrazowy Wzgórz dylewskich
Park Krajobrazowy
Wzgórz dylewskich
Park Krajobrazowy Puszczy Rominckiej
Park Krajobrazowy
Puszczy Rominckiej
Park Krajobrazowy Wysoczyzny Elbląskiej
Park Krajobrazowy
Wysoczyzny Elbląskiej
Welski Park Krajobrazowy
Welski
Park Krajobrazowy
Brodnicki Park Krajobrazowy
Brodnicki
Park Krajobrazowy
Górznieńsko-Lidzbarski Park Krajobrazowy
Górznieńsko-Lidzbarski
Park Krajobrazowy
| do góry wersja dla słabowidzących wersja graficzna wydrukuj stronę