Rozlewisko fot. Żaneta Słapińska Rozlewisko fot. Żaneta Słapińska
Ropucha szara fot. Żaneta Judzewicz Ropucha szara fot. Żaneta Judzewicz
Sarna europejska fot. Żaneta Judzewicz Sarna europejska fot. Żaneta Judzewicz
Wełnianka w brzezinie fot. Żaneta Judzewicz Wełnianka w brzezinie fot. Żaneta Judzewicz
Okolice starej stacji kolejowej w miejscowości Pobłędzie fot. Żaneta Judzewicz Okolice starej stacji kolejowej w miejscowości Pobłędzie fot. Żaneta Judzewicz
Bocian biały fot. Żaneta Judzewicz Bocian biały fot. Żaneta Judzewicz
powrót

Kilkaset elektrośmieci nie trafi już na wysypiska

Tegoroczna Zbiórka Elektrośmieci i Baterii (trwająca od 11 do 20 kwietnia 2011 r.) spotkała się z dużym zainteresowaniem mieszkańców i instytucji. Do wyznaczonych w Dubeninkach i Żytkiejmach punktów przez kilka dni przywożono stare sprzęty – od wielkogabarytowych lodówek po małe elektroniczne zabawki. W wyniku akcji zebrano 280 sztuk sprzętu komputerowego i RTV, 70 sztuk sprzętu AGD oraz wiele innych elektrośmieci i baterii. Trafią one do zakładu przetwarzania, gdzie będą poddane procesom odzysku i recyklingu, a substancje niebezpieczne w nich zawarte zostaną unieszkodliwione. Pozyskane w ten sposób materiały będzie można wykorzystać do produkcji nowych urządzeń.

Elektrośmieci oraz baterie to odpady niebezpieczne zawierające trujące substancje, które po wydostaniu się z uszkodzonego sprzętu przenikają do gleby. W konsekwencji mogą spowodować zatrucie ludzi i zwierząt. Dlatego nigdy nie wolno ich wyrzucać do zwykłego kosza. Elektrośmieci można oddać w sklepie przy zakupie nowego sprzętu tego samego typu lub zdać w niektórych firmach zbierających odpady. Z kolei baterie można wrzucać do wyznaczonych pojemników. W naszym powiecie znajdują się one między innymi w siedzibie Parku Krajobrazowego w Żytkiejmach, w Starostwie Powiatowym w Gołdapi, w niektórych szkołach i sklepach.

Zbiórka Elektrośmieci i Baterii odbyła się w ramach akcji "Wiosenne Sprzątanie Warmii i Mazur". Zorganizował ją po raz drugi Park Krajobrazowy Puszczy Rominckiej, w tym roku we współpracy z Urzędem Gminy w Dubeninkach. Odbiór elektrośmieci zapewniła gołdapska firma Usługi Sprzętowo-Transportowe i Wywóz Nieczystości. Brzeziński Józef. Zebrane baterie zostaną przekazane firmie Reba. Organizacja Odzysku S.A.

Organizatorzy dziękują wszystkim, którzy włączyli się w akcję i sprawili, że kilkaset elektrośmieci nie trafi już na wysypiska.

(an) 

 

Mazurski Park Krajobrazowy
Mazurski
Park Krajobrazowy
Park Krajobrazowy Pojezierza Iławskiego
Park Krajobrazowy
Pojezierza Iławskiego
Park Krajobrazowy Wzgórz dylewskich
Park Krajobrazowy
Wzgórz dylewskich
Park Krajobrazowy Puszczy Rominckiej
Park Krajobrazowy
Puszczy Rominckiej
Park Krajobrazowy Wysoczyzny Elbląskiej
Park Krajobrazowy
Wysoczyzny Elbląskiej
Welski Park Krajobrazowy
Welski
Park Krajobrazowy
Brodnicki Park Krajobrazowy
Brodnicki
Park Krajobrazowy
Górznieńsko-Lidzbarski Park Krajobrazowy
Górznieńsko-Lidzbarski
Park Krajobrazowy
| do góry wersja dla słabowidzących wersja graficzna wydrukuj stronę