Rozlewisko fot. Żaneta Słapińska Rozlewisko fot. Żaneta Słapińska
Ropucha szara fot. Żaneta Judzewicz Ropucha szara fot. Żaneta Judzewicz
Sarna europejska fot. Żaneta Judzewicz Sarna europejska fot. Żaneta Judzewicz
Wełnianka w brzezinie fot. Żaneta Judzewicz Wełnianka w brzezinie fot. Żaneta Judzewicz
Okolice starej stacji kolejowej w miejscowości Pobłędzie fot. Żaneta Judzewicz Okolice starej stacji kolejowej w miejscowości Pobłędzie fot. Żaneta Judzewicz
Bocian biały fot. Żaneta Judzewicz Bocian biały fot. Żaneta Judzewicz
powrót

„Ferie z przyrodą 2020” już za nami

„Ferie z przyrodą 2020” już za nami

Dobiegły końca zajęcia „Ferie z przyrodą” organizowane co roku przez Park Krajobrazowy Puszczy Rominckiej. Wzięło w nich udział prawie 20 dzieci i młodzieży z bliższych i dalszych okolic. 

Tematem pierwszych zajęć było dokarmianie ptaków. Uczestnicy dowiedzieli się, jakie ptaki spędzają u nas zimę i jak je rozpoznać oraz poznali zasady dokarmiania ptaków. Potem przyszła kolej na cześć praktyczną - dzieci wykonały proste karmniki i własnoręcznie przyrządziły ptasie przysmaki, które zaniosły do ptasiego ogródka.

Drugie spotkanie poświęcone było nietoperzom. W czasie zajęć uczestnicy poznali wiele faktów na temat ich życia i obalili kilka mitów. Posłuchali także głosów nietoperzy nagranych detektorem i przekonali się, że echolokacja jest świetnym sposobem na złapanie ćmy. Na zakończenie wszyscy wykonali pamiątkowe nietoperze i co najważniejsze polubili te fascynujące ssaki.

W ramach zajęć odbyły się także podchody, w których uczestnicy podzieleni na 4 drużyny szukali ukrytego skarbu. Aby tego dokonać, musieli wykonać liczne zadania i odnaleźć ukryte wskazówki. Tropili zwierzęta, rozpoznawali je za pomocą słuchu i dotyku, dokarmiali ptaki i szukali drogi z pomocą mapy. Na uczestników czekały też zadania zręcznościowe i wymagające wykazania się dużą spostrzegawczością. Z każdym z nich wszystkie drużyny poradziły sobie znakomicie i na koniec podzieliły się odnalezionym skarbem.

Ostatniego dnia „Ferii z przyrodą ” wyruszyliśmy w las. Pod przewodnictwem pana Henryka Bazylewicza z Nadleśnictwa Gołdap uczestnicy dzielnie przemierzali leśne ostępy Puszczy Rominckiej. Dotarli do głazu Wilhelma, pomnikowej lipy odroślowej oraz do piwniczek, w których zimują nietoperze. Zachowując szczególną ostrożność udało się zaobserwować ponad 20 nietoperzy i ostatecznie przekonać się, jak są to urocze i bezbronne stworzenia.

Zajęcia zakończyło ognisko oraz wręczenie upominków dla uczestników. Piękną laurkę otrzymały także panie z Parku - od Lenki, Oliwki i Martyny. Bardzo dziękujemy Wam oraz wszystkim, którzy razem z nami postanowili spędzić tegoroczne „Ferie z przyrodą”. 

(pkpr)

Mazurski Park Krajobrazowy
Mazurski
Park Krajobrazowy
Park Krajobrazowy Pojezierza Iławskiego
Park Krajobrazowy
Pojezierza Iławskiego
Park Krajobrazowy Wzgórz dylewskich
Park Krajobrazowy
Wzgórz dylewskich
Park Krajobrazowy Puszczy Rominckiej
Park Krajobrazowy
Puszczy Rominckiej
Park Krajobrazowy Wysoczyzny Elbląskiej
Park Krajobrazowy
Wysoczyzny Elbląskiej
Welski Park Krajobrazowy
Welski
Park Krajobrazowy
Brodnicki Park Krajobrazowy
Brodnicki
Park Krajobrazowy
Górznieńsko-Lidzbarski Park Krajobrazowy
Górznieńsko-Lidzbarski
Park Krajobrazowy
| do góry wersja dla słabowidzących wersja graficzna wydrukuj stronę