Ropucha szara fot. Żaneta Judzewicz Ropucha szara fot. Żaneta Judzewicz
Samotnik fot. Żaneta Judzewicz Samotnik fot. Żaneta Judzewicz
Okolice starej stacji kolejowej w miejscowości Pobłędzie fot. Żaneta Judzewicz Okolice starej stacji kolejowej w miejscowości Pobłędzie fot. Żaneta Judzewicz
Makolągwa - samiczka fot. Żaneta Judzewicz Makolągwa - samiczka fot. Żaneta Judzewicz
Czosnek niedźwiedzi fot. Żaneta Judzewicz Czosnek niedźwiedzi fot. Żaneta Judzewicz
Lepiężnik różowy fot. Żaneta Judzewicz Lepiężnik różowy fot. Żaneta Judzewicz
Zwiastuny wiosny - wawrzynek wilczełyko fot. Elżbieta Gumowska Zwiastuny wiosny - wawrzynek wilczełyko fot. Elżbieta Gumowska
Jaszczurka zwinka -  fot. Elżbieta Gumowska Jaszczurka zwinka - fot. Elżbieta Gumowska
Wiosna w puszczy - knieć błotna fot. Natalia Dorushina Wiosna w puszczy - knieć błotna fot. Natalia Dorushina
Wiosna w puszczy - przylaszczka pospolita fot. Natalia Dorushina Wiosna w puszczy - przylaszczka pospolita fot. Natalia Dorushina
Wiosna w puszczy - żeremie bobrowe - fot. Anna Naruszewicz Wiosna w puszczy - żeremie bobrowe - fot. Anna Naruszewicz
powrót

Delegacja rosyjska w Puszczy Rominckiej

W dniach 15 – 17 czerwca 2011r., z inicjatywy Parku Krajobrazowego Puszczy Rominckiej i Fundacji Puszczy Rominckiej, na terenie Gołdapi i Puszczy Rominckiej przebywała delegacja z obwodu kaliningradzkiego. W jej skład wchodzili przedstawiciele biura prasowego gubernatora, administracji Gusiewa, Niesterowa i Pionierska, Parku Narodowego „Mierzeja Kurońska”, a także rosyjskich organizacji pozarządowych.

Głównym zamierzeniem gospodarzy było zapoznanie gości z możliwościami, jakie stwarza powołanie obszaru chronionego – na przykładzie Parku Krajobrazowego Puszczy Rominckiej. Tematyka ta jest obecnie szczególnie aktualna w obwodzie kaliningradzkim, jako że gubernator zamierza ustanowić tam w 2012 roku trzy parki przyrodnicze (obszary o statusie zbliżonym do polskich parków krajobrazowych): Puszczy Rominckiej, Mierzei Wiślanej oraz torfowiska „Gromowo”.

Gości ciekawiły w szczególności działania prowadzone przez Park Krajobrazowy Puszczy Rominckiej w sferze edukacji ekologicznej, tworzenia infrastruktury turystycznej, czynnej ochrony przyrody. Z zainteresowaniem oglądali ścieżki edukacyjne, miejsca odpoczynku, wieże widokowe, pomieszczenia w siedzibie Parku służące edukacji. Padały pytania o system organizacji ochrony przyrody w Polsce, kompetencje instytucji, źródła finansowania, zasady współpracy różnorodnych podmiotów.

Delegacja rosyjska została przyjęta przez Starostę Gołdapskiego – Andrzeja Ciołka – który przedstawił walory turystyczne i sytuację ekonomiczną powiatu gołdapskiego, a także system funkcjonowania samorządów w Polsce. W siedzibie Nadleśnictwa Gołdap Nadleśniczy Andrzej Wyłucki opowiedział o gospodarce leśnej i łowieckiej prowadzonej na terenie Puszczy Rominckiej. Architekt Urzędu Miejskiego w Gołdapi Beata Kołakowska wraz z Jerzym Andryką z Wydziału Infrastruktury i Inwestycji Komunalnych Urzędu Miejskiego zabrali gości na bardzo ciekawy objazd po Gołdapi, w czasie którego opowiedzieli o najbliższych planach rozwoju miasta, ze szczególnym uwzględnieniem rozbudowy strefy uzdrowiskowej.

Mimo intensywnego programu wizyty udało się wygospodarować czas na przedstawienie tradycji kulinarnych Mazur Garbatych. W miejscowości Lenkupie Prezes Stowarzyszenia „Żytkiejmska Struga” Bożena Mikielska zorganizowała pokaz pieczenia sękacza. Wspólnie wykonano wszystkie prace, począwszy od przygotowania ciasta, poprzez jego pieczenie na ogniu, a następnie dzielenie na porcje. Dodatkowo odbyła się degustacja regionalnych potraw, a nawet – na specjalne życzenie jednej z uczestniczek wyjazdu – szkolenie z … dojenia krów.

Przy pożegnaniu goście podkreślali, iż są pod wielkim wrażeniem różnorodności działań prowadzonych na terenie powiatu gołdapskiego przez instytucje państwowe, samorządowe i organizacje pozarządowe. Podobała im się istniejąca współpraca między tymi podmiotami, w której widzą źródło sukcesu.

Wizyta studyjna odbyła się dzięki dofinansowaniu, jakie Fundacja Puszczy Rominckiej uzyskała od Województwa Warmińsko-Mazurskiego oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie.

(jk)
 

Mazurski Park Krajobrazowy
Mazurski
Park Krajobrazowy
Park Krajobrazowy Pojezierza Iławskiego
Park Krajobrazowy
Pojezierza Iławskiego
Park Krajobrazowy Wzgórz dylewskich
Park Krajobrazowy
Wzgórz dylewskich
Park Krajobrazowy Puszczy Rominckiej
Park Krajobrazowy
Puszczy Rominckiej
Park Krajobrazowy Wysoczyzny Elbląskiej
Park Krajobrazowy
Wysoczyzny Elbląskiej
Welski Park Krajobrazowy
Welski
Park Krajobrazowy
Brodnicki Park Krajobrazowy
Brodnicki
Park Krajobrazowy
Górznieńsko-Lidzbarski Park Krajobrazowy
Górznieńsko-Lidzbarski
Park Krajobrazowy
| do góry wersja dla słabowidzących wersja graficzna wydrukuj stronę