Ropucha szara fot. Żaneta Judzewicz Ropucha szara fot. Żaneta Judzewicz
Samotnik fot. Żaneta Judzewicz Samotnik fot. Żaneta Judzewicz
Okolice starej stacji kolejowej w miejscowości Pobłędzie fot. Żaneta Judzewicz Okolice starej stacji kolejowej w miejscowości Pobłędzie fot. Żaneta Judzewicz
Makolągwa - samiczka fot. Żaneta Judzewicz Makolągwa - samiczka fot. Żaneta Judzewicz
Czosnek niedźwiedzi fot. Żaneta Judzewicz Czosnek niedźwiedzi fot. Żaneta Judzewicz
Lepiężnik różowy fot. Żaneta Judzewicz Lepiężnik różowy fot. Żaneta Judzewicz
Zwiastuny wiosny - wawrzynek wilczełyko fot. Elżbieta Gumowska Zwiastuny wiosny - wawrzynek wilczełyko fot. Elżbieta Gumowska
Jaszczurka zwinka -  fot. Elżbieta Gumowska Jaszczurka zwinka - fot. Elżbieta Gumowska
Wiosna w puszczy - knieć błotna fot. Natalia Dorushina Wiosna w puszczy - knieć błotna fot. Natalia Dorushina
Wiosna w puszczy - przylaszczka pospolita fot. Natalia Dorushina Wiosna w puszczy - przylaszczka pospolita fot. Natalia Dorushina
Wiosna w puszczy - żeremie bobrowe - fot. Anna Naruszewicz Wiosna w puszczy - żeremie bobrowe - fot. Anna Naruszewicz
powrót

Zapełniamy puste brzuszki - szkolny karmnik

„ Śnieg zasypał pola, lasy. 
Dokąd lecą głodne ptaki?
Kto je karmi po zamieci?
Kto?
Wiadomo, małe dzieci „
 
                                                                                                                            Włodzimierz Domeradzki
 
 
Zima to trudny czas dla skrzydlatych przyjaciół, ale z naszą pomocą przetrwają ją na pewno łatwiej.
 
Park Krajobrazowy Puszczy Rominckiej serdecznie zaprasza uczniów przedszkoli, szkół podstawowych, gimnazjów, szkół ponadgimnazjalnych oraz osoby prywatne w wieku szkolnym zamieszkujące na terenie Parku Krajobrazowego Puszczy Rominckiej i jego otuliny lub uczące się na terenie powiatu gołdapskiego do wzięcia udziału w przyrodniczej akcji pt.
 
„ Zapełniamy puste brzuszki – szkolny karmnik”
 
Akcja ma na celu rozwijanie zamiłowania do przyrody poprzez zachęcanie uczniów do obserwacji ornitologicznych w najbliższym otoczeniu, zapoznanie ich z różnorodnością gatunkową ptaków oraz propagowanie aktywnych form ochrony ptaków.
Dla najbardziej zaangażowanych uczestników akcji przewidziane są nagrody.
 
Szczegółowe informacje znajdują się w Regulaminie akcji. Deklarację uczestnictwa oraz kartę zgłoszeniową należy wysłać pocztą tradycyjną/ faxem/ drogą mailową do dnia 18 grudnia 2015 r. na adres:
 
Park Krajobrazowy Puszczy Rominckiej
Żytkiejmy, ul. Szkolna 1
19-504 Dubeninki
tel./fax (+48) 87 615 97 27
 e-mail: puszczaromincka@poczta.onet.pl

Nowy regulamin akcji
Karta zgłoszeniowa
Deklaracja uczestnictwa w akcji
Plakat tło
 
 
Instrukcja dokarmiania ptaków
 
1. Kiedy zacząć i skończyć pomagać ptakom?
Dokarmiać ptaki możemy zacząć już na początku listopada, ponieważ ptaki muszą przyzwyczaić się do lokalizacji nowej stołówki. W ten sposób również pomożemy ptakom w zgromadzeniu tkanki tłuszczowej, która pomoże im przetrwać ciężkie zimowe miesiące. Pamiętajmy o tym, że jeśli niejest zbyt mroźno i nie ma obfitych śniegów dawki pokarmu nie powinny być zbyt obfite. Ilość pokarmu zwiększamy wraz z pogorszeniem pogody. Dobrym okresem na zaprzestanie dokarmiania jest koniec kwietnia. Dlaczego nie wcześniej? Ponieważ w przedwiośniu ilość dostępnego pokarmu jest ograniczona.
 
2. Z jaką częstotliwością dokarmiać ptaki?
Bardzo ważną zasadą w dokarmianiu ptaków jest konsekwencja i systematyka. Jeśli zaczęliśmy pomagać to róbmy to w sposób nieprzerwany. Ptaki szybko przyzwyczajają się do miejsc, w którym mogą znaleźć pożywienie i dlatego też będą tam przylatywać w celu znalezienia pokarmu. Jeśli nie będziemy uzupełniać ich stołówki w sposób systematyczny, ptaki stracą dużo energii na poszukiwania nowego miejsca z pokarmem.
 
3. W jakich ilościach dawkować pokarm i jak często?
Podczas niezbyt mroźnych dni i przy braku obfitości śniegu nie wykładajmy dużych ilości pożywienia do karmnika. Ilość dawkowanego pokarmu zwiększajmy wraz z pogorszeniem się pogody. Jednak niech nie będą to bardzo obfite dawki. Wskazane jest, aby podawać kilka małych dawek, niż jedną dużą. Pokarm powinien jak najkrócej leżeć na zewnątrz.
 
4. Woda w karmniku?
Nie zapominajmy o tym, że ptaki również muszą mieć zapewniony dostęp do czystej wody. Jest to szczególnie ważne podczas silnych mrozów, ptaki wówczas mają ograniczony dostęp do wody w warunkach naturalnych. Nasi skrzydlaci przyjaciele nie potrafią zaspokoić pragnienia śniegiem ani lodem, dlatego też ważne jest, aby nieopodal karmnika ustawić poidełko z czystą wodą. Nie zapominajmy o regularnym sprawdzaniu, czy woda nie zamarzła, zwłaszcza w czasie mrozów.
 
5. Czy ptasią stołówkę należy sprzątać?
TAK. Karmnik jest miejscem często odwiedzanym przez ptaki i to rozmaitych gatunków. Ważne jest by regularnie go sprzątać, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się rozmaitych chorób i pasożytów. W tym celu usuwamy resztki pokarmu oraz ptasie odchody. Dbając też o swoje zdrowie, czynność tę wykonujmy w rękawiczkach.
 
6. Czym wolno, a czym nie wolno dokarmiać ptaki?
Różne gatunki ptaków mają różne upodobania żywieniowe. W tym celu należy urozmaicać dawkowany pokarm, aby każdy z zaglądających tam ptaszków mógł znaleźć coś dla siebie. W taki sposób zwiększymy szanse na to, że do naszego karmnika zawita więcej gatunków ptaków. Z upływem czasu nabierzemy wprawy i będziemy bardziej zorientowani w przysmakach naszych gości. Tak więc:
 
• kos, śpiewak, kwiczoł, szpak, rudzik, strzyżyk, trznadel– owoce i nasiona roślin dziko żyjących, nasiona owsa, prosa, lnu, suche lub namoczone płatki ryżowe i owsiane, pokrojone jabłka i gruszki, jarzębina, ogryzki, jeżyny.
• szczygieł, dzwoniec, zięba, jer, czyżyk, gil, grubodziób, makolągwa- słonecznik, len, mak, nasiona roślin dziko żyjących, nasiona prosa, owsa, pestki owoców, nasiona sałaty siewnej, kapusty polnej, rzepy, rozdrobnione nasiona dyni.
• sikora, kowalik, dzięcioł – mieszanka tłuszczowa z nasionami oleistymi: łój (nie należy używać margaryny i tłuszczów technicznych), nasiona oleiste – słonecznik rzepik, len, mak, rozdrobnione pestki dyni i ogórka, kukurydza, pszenica oraz nasiona drzew iglastych dla sikor leśnych.
 
Absolutnie nie można podawać ptakom: produktów solonych, wszelkich produktów przyprawionych, zepsutej żywności, kasz, które mają zdolność pęcznienia w żołądkach. Unikajmy podawania białego pieczywa, a produkty wilgotne serwujmy tylko w czasie niewielkich mrozów.
 
(eg i zg)
 
 
Mazurski Park Krajobrazowy
Mazurski
Park Krajobrazowy
Park Krajobrazowy Pojezierza Iławskiego
Park Krajobrazowy
Pojezierza Iławskiego
Park Krajobrazowy Wzgórz dylewskich
Park Krajobrazowy
Wzgórz dylewskich
Park Krajobrazowy Puszczy Rominckiej
Park Krajobrazowy
Puszczy Rominckiej
Park Krajobrazowy Wysoczyzny Elbląskiej
Park Krajobrazowy
Wysoczyzny Elbląskiej
Welski Park Krajobrazowy
Welski
Park Krajobrazowy
Brodnicki Park Krajobrazowy
Brodnicki
Park Krajobrazowy
Górznieńsko-Lidzbarski Park Krajobrazowy
Górznieńsko-Lidzbarski
Park Krajobrazowy
| do góry wersja dla słabowidzących wersja graficzna wydrukuj stronę