Karpiarnia fot. Maciej Rodziewicz Karpiarnia fot. Maciej Rodziewicz
Sarna - fot. Maciej Rodziewicz Sarna - fot. Maciej Rodziewicz

UWAGA!!! STRONA, KTÓRĄ OBECNIE PRZEGLĄDASZ, JEST STRONĄ ARCHIWALNĄ

ZAPRASZAMY NA NASZĄ NOWĄ STRONĘ WWW

zpk.warmia.mazury.plpowrót

Ścieżki Dydaktyczne

 

       Leśna ścieżka dydaktyczna Nadleśnictwa Susz „Jasne”.

 

Ścieżka znajduje się w leśnictwie Jeziorno, niedaleko miejscowości Jeziorno i swój początek  ma na parkingu przy drodze Iława - Jerzwałd. Jej trasa ma ok. 3 km długości i oznakowana w terenie jest kolorem zielonym. Na trasie ustawiono 14 tablic informacyjnych dotyczących prac związanych z gospodarką leśną. Ścieżka przebiega przez kompleks lasów gospodarczych Nadleśnictwa Susz oraz przez rezerwat przyrody „Jasne” z unikalnym i przepięknym, śródleśnym jeziorem Jasne oraz jeziorem Luba. Są ta dwa zupełnie odmienne układy przyrodnicze, gdzyż jezioro Jasne jest jeziorem oligotroficznym, ubogim w życie, natomiast jezioro Luba jest jeziorem dystroficznym, zróżnicowanym florystycznie. Z jeziorem Jasne związania jest legenda o zatopionym kościele oraz tajemniczym skarbie Prusów.

 

 

 Leśna ścieżka dydaktyczna Nadleśnictwa Iława „Silm”.

Ścieżka znajduje się w leśnictwie Kamionka. Położona jest w pobliżu Iławy z myślą o jej mieszkańcach i turystach odpoczywających nad Jeziorakiem. Na rozjeździe dróg w kierunku na Grudziądz i Susz musimy skręcić w leśną asfaltową drogę, gdzie znajduje się tablica z planem przebiegu trasy. Oprócz tablicy głównej na trasie ustawionych jest 21 tablic informacyjnych przybliżających pracę leśników oraz procesy życiowe zachodzące w lesie. Ścieżka biegnie lasami gospodarczymi kompleksu Lasów Iławskich oraz nad jeziorem Silm. Na szlaku możemy napotkać kilka pozostałości po pułapkach, które przed wiekami okoliczni mieszkańcy tworzyli na wilki. Dziś te pułapki wyglądają jak niepozorne zagłębienia. Z południowej zatoki jez. Silm rozciąga się widok na rynnę jeziora i otaczające je lasy.

 

Historyczno-przyrodniczy szlak turystyczny Szymbark-Kamieniec

Przebieg szlaku: Iława-jez. Silm-Kamionka-Szymbark-Stawki-Gardzień-Piotrkowo-Januszewo-jez. Merynos-Olbrachtowo-Kamieniec. Całkowita długość szlaku wynosi ok. 35 km. Szlak można przebyć pieszo lub rowerem.

Już na początku trasy w pobliżu jez. Silm możemy podziwiać  piękne , stare dęby, a także metrowej wysokości paprocie( narecznica samcza). W Szymbarku zobaczyć można zamek gotycki. Był to drugi co do świetności zamek zaraz po malborskim. Na trasie do Gardzienia rosną piękne stare lipy, klony oraz dęby, z których wiele jest pomnikami przyrody. Na dłuższą chwile zatrzymać można się w drodze do Januszewa z Piotrkowa, gdzie można ujrzeć polujące na polach i łąkach myszołowy, a nawet orlika krzykliwego. Ostatnim przystankiem na szlaku jest  Kamieniec ,w którym znajduję się zespół pałacowo -  folwarczny, w którym to w 1807 roku gościli cesarz Napoleon i Maria Walewska. Na tyłach pałacu znajdował się piękny park, który urządzony był w geometrycznym stylu francuskim.

 

Historyczno-przyrodnicza ścieżka edukacyjna SOLNIKI

Trasa ścieżki edukacyjnej „Solniki” pozwala zapoznać się z przyrodą i historią terenu Parku Krajobrazowego Pojezierza Iławskiego. Ścieżka zatacza pętlę o długości 14 km, rozpoczynając się i kończąc we wsi Siemiany. Cała trasa oznakowana jest międzynarodowym symbolem ścieżki edukacyjnej – białym kwadratem z zielonym paskiem. Przejście umożliwia odkrywanie tajemnic regionu Prus oraz legend związanych z miejscami takimi jak Jezioro Jasne, czy posąg Białego Chłopa. W czasie spaceru przemierzamy tereny wyjątkowe pod względem przyrodniczym, między innymi Jezioro Urowiec, które jest najgłębszym zbiornikiem wodnym na terenie Parku. Ciekawym miejscem jest kompleks wysp i półwyspu na jeziorze Czerwica, który stanowi Rezerwat  Czerwica. Do niedawna rezerwat był miejscem bytowania kormorana czarnego oraz czapli siwej.  Przebieg trasy umożliwia poznanie okolicznych lasów, łąk i jezior oraz ukazuje krajobraz kulturowy, który przenika się z przyrodą tego obszaru. Trasa dostępna jest dla turystów pieszych, rowerzystów. Można pokonać ją częściowo również samochodem, jednak należy zatrzymywać się tylko w wyznaczonych do tego miejscach.