Karpiarnia fot. Maciej Rodziewicz Karpiarnia fot. Maciej Rodziewicz
Sarna - fot. Maciej Rodziewicz Sarna - fot. Maciej Rodziewicz

Instytucja Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego


Warmia_Mazury  YouTube_Warmia_Mazury


powrót

Szlaki wodne

1.Szlak żeglarski jeziora Jeziorak i Ewingi:- dł. ok 32 km, Iława - Siemiany - MatytyDobrzyki - Zalewo.

Na trasie tej mijamy największą śródlądową wyspę Wielka Żuława [82,4 ha]. Kiedyś na wyspie znajdowało się grodzisko, którego lata świetności przypadały na X do XIII w. Obecnie wyspa jest zagospodarowana turystycznie i połączona z lądem promem. Na trasie wielokrotnie mijane będą przystanie z możliwością wypożyczenia sprzętu wodnego, zrzutem nieczystości, pożywieniem się. Napotkać można również Półwysep Indyjski ze starym pięknym lasem z przewagą świerku, dębu i sosny, a także takie wyspy jak Mały i Duży Gierczak. Wzdłuż brzegów obu wysp rosną olchy, jarzębiny i lipy. Miniemy także wyspę Lipowy Ostrów, na której wśród świerków na wzniesieniu  jest cmentarzyk. Wiąże się z nim historia o srogim ojcu, który zabił córką i jej kochanka, a sam zginął od pioruna. Jezioro Ewingi jest płytkie, mocno zarośnięte roślinnością wodną. Zupełnie płaskie brzegi są otoczone podmokłymi łąkami i moczarami. Przy północnej  części wschodniego brzegu leży Zalewo.

2.Szlak żeglarski j. Jeziorak i Płaskiego : dł. 27 km; IławaSiemiany - Jerzwałd.

Płynąc rzeką Iławką mijamy dopływ Drwęcy oraz największą wyspę śródlądową Wielką Żuławę. Przepływamy także obok miejscowości Jażdżówki, gdzie znajduje się ośrodek wypoczynkowy, przystań, zrzut nieczystości. Po lewej stronie  jest wejście do Zatoki Widłągi. W kompleksie leśnym otaczającym zatokę występują gniazda rybołowów i orła bielika. Na drodze napotykamy wyspę łąkową, która ma urozmaicony i dorodny drzewostan. Zobaczymy także wyspę Bukowiec  połączoną groblą z miejscowością Wieprz. Grobla została zbudowana w 1938 r. przez Emila Gratzki w celach gospodarczych. Kończymy szlak w Jerzwałdzie. Zachodni kąt j. Płaskiego składa się z dwu zatok: północnej - zatoki Jerzwałd i południowej - zatoki Miła. Jerzwałd, wieś nad j. Płaskim. Początkowo była to wieś pruska. W Jerzwałdzie od 1968 r. mieszkał i tworzył pisarz – Zbigniew Nienacki. Na miejscowym cmentarzu  znajduje się grób pisarza.

        3. Iława-Zalewo (ok.35 km); Iława-Miłomłyn (ok.30 km); Iława-Ostróda (ok.46 km); Iława-Elbląg (ok.90 km); Iława-Stare Jabłonki (ok.60km)

        4.  “Pętla Toruńska”- szlak prowadzący z Iławy rzeką Iławką do Drwęcy (18 km), następnie do Torunia przez Bratian-Nowe Miasto Lubawskie-Kurzętnik-Brodnicę-Golub Dobrzyń-Lubicz, Wisłą do Elbląga przez Chełmno-Świecie-Grudziądz-Gniew-Białą Górę (151 km), Nogatem prze Malbork (51 km), Kanałem Jagiellońskiem do Elbląga (6 km) i Kanałem Ostródzko-Elbląskim do Jezioraka Dużego i Iławy (80 km).

         5.Iława-Iławka-Drwęca-Jezioro Drwęckie-Ostróda-Jezioro Szeląg Duży-Jezioro Szeląg Mały-Stare Jabłonki-Kanał Ostródzko-Elbląski-Miłomłyn-Kanał Iławski-Jezioro Dauby-Jeziorak Duży- Iława (10-12 dni);

         6. Stare Jabłonki-jezioro Szeląg Mały-Jezioro Szeląg Duży-Jezioro Pauzeńskie-Ostróda-Jezioro Drwęckie-Kanał Ostródzko-Elbląski-Miłomłyn-Kanał Iławski-Jeziorak Duży-Chmielówka-Makowo-Jezierzyce-Szałkowo-Iława (89 km);

         7.Chmielówka-Siemiany-Jezioro Płaskie-Kanał Dobrzycki-Dobrzyki-Jezioro Ewingi-Zalewo (17,7 km);

          8. Iława-Iławka-Drwęca-Jezioro Drwęckie-Ostróda (38 km)-Jezioro Pauzeńskie-Jezioro Szeląg Wielki-Jezioro Szeląg Mały-Stare Jabłonki (30km)

          9.Szlak Kanału:  Ostróda - Miłomłyn - Iława z Jeziorakiem,Od czerwca 2000 r. nosi nazwę: "Szlak wodny im. Jana Pawła II". Na szlaku we wsi Jezierzyce nad Jeziorakiem, znajduje się kapliczka przydrożna i kamień-pomnik z opisami, upamiętniającymi pobyt Ks. Kard. Karola Wojtyły w 1973 i pontyfikat Jana Pawła II. Na szlaku kajakowym im. Jana Pawła II na śluzie w Miłomłynie obecny jest kamienny obelisk i "Dąb Papieski" z opisami upamiętniającymi spływ kajakowy Ks. Bp. Karola Wojtyły wraz z Krakowskim Duszpasterstwem Akademickim "Środowiskiem" w 1959 roku, a także pontyfikat Jana Pawła II. 


Mazurski Park Krajobrazowy
Mazurski
Park Krajobrazowy
Park Krajobrazowy Pojezierza Iławskiego
Park Krajobrazowy
Pojezierza Iławskiego
Park Krajobrazowy Wzgórz dylewskich
Park Krajobrazowy
Wzgórz dylewskich
Park Krajobrazowy Puszczy Rominckiej
Park Krajobrazowy
Puszczy Rominckiej
Park Krajobrazowy Wysoczyzny Elbląskiej
Park Krajobrazowy
Wysoczyzny Elbląskiej
Welski Park Krajobrazowy
Welski
Park Krajobrazowy
Brodnicki Park Krajobrazowy
Brodnicki
Park Krajobrazowy
Górznieńsko-Lidzbarski Park Krajobrazowy
Górznieńsko-Lidzbarski
Park Krajobrazowy
| do góry wersja dla słabowidzących wersja graficzna wydrukuj stronę