Karpiarnia fot. Maciej Rodziewicz Karpiarnia fot. Maciej Rodziewicz
Sarna - fot. Maciej Rodziewicz Sarna - fot. Maciej Rodziewicz

UWAGA!!! STRONA, KTÓRĄ OBECNIE PRZEGLĄDASZ, JEST STRONĄ ARCHIWALNĄ

ZAPRASZAMY NA NASZĄ NOWĄ STRONĘ WWW

zpk.warmia.mazury.plpowrót

Szlaki rowerowe

Śadami Maxa Toeppena

To szlak przeznaczony zarówno dla piechurów oraz wielbicieli rowerów. Na całej jego długości 10 km, obowiązuje oznakowanie biało-brązowymi drogowskazami. Trasa wiedzie wzdłuż brzegu jeziora Jeziorak. Szlak turystyczny „Śladami Maxa Toeppena” zapoznaje zwiedzających z reliktami dawnego osadnictwa na terenach Pojezierza Iławskiego. W trakcie zwiedzania zobaczyć można pozostałości smolarni, kurhany, ruiny leśniczówki, dawny cmentarz ewangelicki oraz pomnikowy jesion w Sarnówku. Wszystkie miejsca oznaczone są tablicami, na których znajduje się wiele ciekawych informacji. Poza poznawaniem historii regionu, przebieg trasy umożliwia obserwację wielu gatunków ptaków. Część szlaku biegnie przez tereny obszarów specjalnej ochrony ptaków Natura 2000 „Lasy Iławskie”.

Nazwa szlaku została nadana ku pamięci Maxa Toeppena, który był prekursorem w dziedzinie pruskiej geografii historycznej. Poświęcał wiele uwagi prahistorii Prus przedkrzyżackich. Dzięki niemu dziś znamy historię kurhanów plemion z okolic Sarnówka, które zamieszkiwały te tereny we wczesnej epoce żelaza. Na cześć Toeppena szlak zakończono w miejscu, gdzie rośnie pomnikowy jesion wyniosły o wyjątkowym kształcie - Jesion Toeppena.

 

Śladami Elizabeth Lemke

Trasa biegnie od Zalewa w kierunku Iławy przez Rąbity, a kończy w Pomielinie. To szlak historyczno-przyrodniczy o długości 15km. Możliwy do pokonania zarówno rowerem jak i samochodem. Trasa przebiega przez lasy Nadleśnictwa Miłomłyn oraz gminę Zalewo i jest oznaczony tablicami oraz biało-brązowymi drogowskazami. Szlak turystyczny poświęcony jest upamiętnieniu wybitnej postaci Elisabeth Lemke. Była badaczką folkloru i pradziejów Prus, dodatkowo zajmowała się naukami przyrodniczymi. Trasa wiedzie przez miejsca bezpośrednio związane z Elisabeth. Przy skrzyżowaniu szos z Zalewa, Iławy oraz Susza szlak się rozpoczyna. Podążając drogą w kierunku Iławy, docieramy do Rąbit, gdzie urodziła się Lemke. Dalej przejeżdżając przez miejscowość Śliwa i Karpowo docieramy do okolic trzeciej pod względem wielkości wyspy na Jezioraku -„Czaplak”. To miejsce wyjątkowe pod względem przyrodniczym, ze względu na bardzo rzadkie zbiorowisko wierzby rokity i lasu łęgowego z olszą szarą.  Uwaga! Odcinek z Karpowa do następnego przystanku w Pomelinie, może być trudna do pokonania dla samochodów

 

Szlak Iława – Szymbark- dł. 25km ,Iława – Kamionka – Szymbark – Starzykowo – Gardzień – Iława.

 Wycieczkę zaczynamy, podążając szlakiem zielonym „ Napoleońskim” , którym dotrzemy do wsi Kamionka. We wsi znajduje się stadnina koni oraz ośrodek kształcenia kapitanów i pilotów statków. Są tu modele: promów, tankowców, kontenerowców i masowców wybudowane w skali 1:24 oraz porty, kanały, śluzy, mosty a nawet prądy wodne wytwarzane przez specjalne urządzenia. W dalszej części podróży możemy podziwiać piękne aleje drzew, jezioro Szymbarskie, rzekę Osę.  Docieramy do wsi Szymbark z wyłaniającym się zza drzew największym zamkiem na Warmii i Mazurach z 12 basztami i w przeszłości 52 komnatami. W Gardzieniu w średniowieczu istniał na rzece Osa młyn wodny, oraz okazały dwór z dwoma przepięknymi ogrodami. Mijamy też po drodze Jezioro Stęgwica z wysokimi a od strony północnej płaskimi i podmokłymi brzegami.

Szlak Iława-Kamieniec – dł. 60km - Iława - Szczepkowo - Starzykowo - Piotrkowo - Januszewo - Brusiny - Olbrachtówko - Olbrachtowo - Kamieniec - Susz - Ulnowo – Chełmżyca.

Wyjeżdżając z Iławy docieramy do Szczepkowa. Ta dawna wieś szlachecka, w czasie wojny trzynastoletniej została doszczętnie zniszczona. Jadąc dalej widzimy w oddali ruiny XIV-wiecznego gotyckiego zamku z 12 basztami w Szymbarku. We wsi Piotrkowo nasza uwagę mogą zwrócić stare chatki ludowe. Tu też znajduje się pałac z 1990 r. Położony jest on nieopodal stawu i Jeziora Piotrkowskiego, którego głębokość wynosi 6 metrów. Natomiast w położonym nieopodal  Januszewie dostrzeżemy wiele zabudowań świadczących, że to dawna wieś szlachecka z folwarkiem. Za głównym skrzyżowaniem w parku znajduje się zabytek klasy drugiej, późno klasycystyczny pałac z XVIII wieku, rozbudowany w XIX wieku w stylu barokowym. W Olbrachtowie zachwycić nas może drewniany kościółek otoczony rosłymi drzewami. Kamieniec położony nad Rezerwatem Jeziora Gaudy to dawna wieś szlachecka z folwarkiem, zamkiem, młynem i kościołem. Następnie przejeżdżamy przez Susz .Już w XIV wieku znajdowały się tu potężne mury obronne z 17 basztami i 3 bramami wjazdowymi, z których do obecnych czasów pozostały tylko fragmenty murów. Wracając do Iławy nie można przystanąć pod mocno pochylonymi konarami 200-letniej lipy( pomnik przyrody) w Ulnowie.


Mazurski Park Krajobrazowy
Mazurski
Park Krajobrazowy
Park Krajobrazowy Pojezierza Iławskiego
Park Krajobrazowy
Pojezierza Iławskiego
Park Krajobrazowy Wzgórz dylewskich
Park Krajobrazowy
Wzgórz dylewskich
Park Krajobrazowy Puszczy Rominckiej
Park Krajobrazowy
Puszczy Rominckiej
Park Krajobrazowy Wysoczyzny Elbląskiej
Park Krajobrazowy
Wysoczyzny Elbląskiej
Welski Park Krajobrazowy
Welski
Park Krajobrazowy
Brodnicki Park Krajobrazowy
Brodnicki
Park Krajobrazowy
Górznieńsko-Lidzbarski Park Krajobrazowy
Górznieńsko-Lidzbarski
Park Krajobrazowy
| do góry wersja dla słabowidzących wersja graficzna wydrukuj stronę