Karpiarnia fot. Maciej Rodziewicz Karpiarnia fot. Maciej Rodziewicz
Sarna - fot. Maciej Rodziewicz Sarna - fot. Maciej Rodziewicz

Instytucja Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego


Warmia_Mazury  YouTube_Warmia_Mazury


powrót

Szlaki rowerowe

 

Szlak Iława – Szymbark- dł. 25km ,Iława – Kamionka – Szymbark – Starzykowo – Gardzień – Iława.

 Wycieczkę zaczynamy, podążając szlakiem zielonym „ Napoleońskim” , którym dotrzemy do wsi Kamionka. We wsi znajduje się stadnina koni oraz ośrodek kształcenia kapitanów i pilotów statków. Są tu modele: promów, tankowców, kontenerowców i masowców wybudowane w skali 1:24 oraz porty, kanały, śluzy, mosty a nawet prądy wodne wytwarzane przez specjalne urządzenia. W dalszej części podróży możemy podziwiać piękne aleje drzew, jezioro Szymbarskie, rzekę Osę.  Docieramy do wsi Szymbark z wyłaniającym się zza drzew największym zamkiem na Warmii i Mazurach z 12 basztami i w przeszłości 52 komnatami. W Gardzieniu w średniowieczu istniał na rzece Osa młyn wodny, oraz okazały dwór z dwoma przepięknymi ogrodami. Mijamy też po drodze Jezioro Stęgwica z wysokimi a od strony północnej płaskimi i podmokłymi brzegami.

Szlak Iława-Kamieniec – dł. 60km - Iława - Szczepkowo - Starzykowo - Piotrkowo - Januszewo - Brusiny - Olbrachtówko - Olbrachtowo - Kamieniec - Susz - Ulnowo – Chełmżyca.

Wyjeżdżając z Iławy docieramy do Szczepkowa. Ta dawna wieś szlachecka, w czasie wojny trzynastoletniej została doszczętnie zniszczona. Jadąc dalej widzimy w oddali ruiny XIV-wiecznego gotyckiego zamku z 12 basztami w Szymbarku. We wsi Piotrkowo nasza uwagę mogą zwrócić stare chatki ludowe. Tu też znajduje się pałac z 1990 r. Położony jest on nieopodal stawu i Jeziora Piotrkowskiego, którego głębokość wynosi 6 metrów. Natomiast w położonym nieopodal  Januszewie dostrzeżemy wiele zabudowań świadczących, że to dawna wieś szlachecka z folwarkiem. Za głównym skrzyżowaniem w parku znajduje się zabytek klasy drugiej, późno klasycystyczny pałac z XVIII wieku, rozbudowany w XIX wieku w stylu barokowym. W Olbrachtowie zachwycić nas może drewniany kościółek otoczony rosłymi drzewami. Kamieniec położony nad Rezerwatem Jeziora Gaudy to dawna wieś szlachecka z folwarkiem, zamkiem, młynem i kościołem. Następnie przejeżdżamy przez Susz .Już w XIV wieku znajdowały się tu potężne mury obronne z 17 basztami i 3 bramami wjazdowymi, z których do obecnych czasów pozostały tylko fragmenty murów. Wracając do Iławy nie można przystanąć pod mocno pochylonymi konarami 200-letniej lipy( pomnik przyrody) w Ulnowie.


Mazurski Park Krajobrazowy
Mazurski
Park Krajobrazowy
Park Krajobrazowy Pojezierza Iławskiego
Park Krajobrazowy
Pojezierza Iławskiego
Park Krajobrazowy Wzgórz dylewskich
Park Krajobrazowy
Wzgórz dylewskich
Park Krajobrazowy Puszczy Rominckiej
Park Krajobrazowy
Puszczy Rominckiej
Park Krajobrazowy Wysoczyzny Elbląskiej
Park Krajobrazowy
Wysoczyzny Elbląskiej
Welski Park Krajobrazowy
Welski
Park Krajobrazowy
Brodnicki Park Krajobrazowy
Brodnicki
Park Krajobrazowy
Górznieńsko-Lidzbarski Park Krajobrazowy
Górznieńsko-Lidzbarski
Park Krajobrazowy
| do góry wersja dla słabowidzących wersja graficzna wydrukuj stronę