Karpiarnia fot. Maciej Rodziewicz Karpiarnia fot. Maciej Rodziewicz
Sarna - fot. Maciej Rodziewicz Sarna - fot. Maciej Rodziewicz

UWAGA!!! STRONA, KTÓRĄ OBECNIE PRZEGLĄDASZ, JEST STRONĄ ARCHIWALNĄ

ZAPRASZAMY NA NASZĄ NOWĄ STRONĘ WWW

zpk.warmia.mazury.plpowrót

Szlaki piesze

SZLAK NIEBIESKI

Atrakcyjny przyrodniczo szlak pieszy prowadzący z miasta Iława lasami wzdłuż brzegu jeziora Jeziorak, do wsi letniskowej Siemiany. Długość szlaku to 24,8 km. W większości przebiega przez Park Krajobrazowy Pojezierza Iławskiego. Trasa prowadzi wzdłuż zachodniego brzegu Jezioraka, głównie po ścieżkach i drogach leśnych. Podążając tym szlakiem właściwie nie ma się do czynienia z cywilizacją, poza dwoma ośrodkami wypoczynkowymi, punktem początkowym i końcowym szlaku. Po drodze można podziwiać między innymi przepiękną Zatokę Widłągi otoczoną strodrzewiem, gdzie przy odrobinie szczęścia zaobserwować można polującego bielika lub inne liczne w tym rejonie ptaki drapieżne. Z punktu końcowego, miejscowości Siemiany wrócić można do Iławy autobusem. Podobnie, jeśli trasę rozpoczniemy w Iławie.

 

ŚLADAMI MAXA TOEPPENA

To szlak przeznaczony zarówno dla piechurów oraz wielbicieli rowerów. Na całej jego długości 10 km, obowiązuje oznakowanie biało-brązowymi drogowskazami. Trasa wiedzie wzdłuż brzegu jeziora Jeziorak. Szlak turystyczny „Śladami Maxa Toeppena” zapoznaje zwiedzających z reliktami dawnego osadnictwa na terenach Pojezierza Iławskiego. W trakcie zwiedzania zobaczyć można pozostałości smolarni, kurhany, ruiny leśniczówki, dawny cmentarz ewangelicki oraz pomnikowy jesion w Sarnówku. Wszystkie miejsca oznaczone są tablicami, na których znajduje się wiele ciekawych informacji. Poza poznawaniem historii regionu, przebieg trasy umożliwia obserwację wielu gatunków ptaków. Część szlaku biegnie przez tereny obszarów specjalnej ochrony ptaków Natura 2000 „Lasy Iławskie”.

Nazwa szlaku została nadana ku pamięci Maxa Toeppena, który był prekursorem w dziedzinie pruskiej geografii historycznej. Poświęcał wiele uwagi prahistorii Prus przedkrzyżackich. Dzięki niemu dziś znamy historię kurhanów plemion z okolic Sarnówka, które zamieszkiwały te tereny we wczesnej epoce żelaza. Na cześć Toeppena szlak zakończono w miejscu, gdzie rośnie pomnikowy jesion wyniosły o wyjątkowym kształcie - Jesion Toeppena.

 

IŁAWSKI BISKUPIN

Trasa rozpoczyna się w Szymbarku i prowadzi do miejscowości Piotrkowo. Jest to szlak pieszy o długości 8 km oznaczony biało-brązowymi drogowskazami. Trasa zapoznaje zwiedzających z dziejami słynnej osady pradziejowej na dawnym półwyspie. Każde z interesujących miejsc jest opisane oraz oznaczone tablicą informacyjną. Szlak turystyczny przebiega przez majątek Finck von Finckensteinów w Szymbarku, gdzie podziwiać możemy dziś ruiny zamku. Dodatkowo droga prowadzi również przez niegdyś istotny punkt komunikacyjny w Stawkach, gdzie możemy wyobrazić sobie, jak wyglądało dawne przemysłowe centrum. Oprócz zespołów pałacowych i folwarków, docieramy do niezwykle ciekawego miejsca. Dawnego osiedla obronnego, nazywanego „Iławskim Biskupinem” pomiędzy dzisiejszymi wsiami Starzykowo i Piotrkowo. Jest jedyną całkowicie przebadaną osadą obronną z wczesnej epoki żelaza w naszym regionie.


 

Mazurski Park Krajobrazowy
Mazurski
Park Krajobrazowy
Park Krajobrazowy Pojezierza Iławskiego
Park Krajobrazowy
Pojezierza Iławskiego
Park Krajobrazowy Wzgórz dylewskich
Park Krajobrazowy
Wzgórz dylewskich
Park Krajobrazowy Puszczy Rominckiej
Park Krajobrazowy
Puszczy Rominckiej
Park Krajobrazowy Wysoczyzny Elbląskiej
Park Krajobrazowy
Wysoczyzny Elbląskiej
Welski Park Krajobrazowy
Welski
Park Krajobrazowy
Brodnicki Park Krajobrazowy
Brodnicki
Park Krajobrazowy
Górznieńsko-Lidzbarski Park Krajobrazowy
Górznieńsko-Lidzbarski
Park Krajobrazowy
| do góry wersja dla słabowidzących wersja graficzna wydrukuj stronę