Karpiarnia fot. Maciej Rodziewicz Karpiarnia fot. Maciej Rodziewicz
Sarna - fot. Maciej Rodziewicz Sarna - fot. Maciej Rodziewicz

Instytucja Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego


Warmia_Mazury  YouTube_Warmia_Mazury


powrót

Szlaki konne

Szlakiem zamków krzyżackich i pałaców pruskich: czas trwania 7 dni: 

I etap – Rajd rozpoczynamy przejazdem z Pałacu w Bałoszycach do Jerzwałdu (45 km). Trasa przebiega przez Ulnowo i Januszewo. Szlak wiedzie nad jeziorem Czerwica, gdzie znajduje się rezerwat kormoranów. Z Jerzwałdu wracamy do Pałacu w Bałoszycach.

II etap – Wyjazd do Przezmarku przez Witoszewo (30 km). W Przezmarku zwiedzamy ruiny zamku wójta krzyżackiego.

III etap - Z Danielówki udajemy się do Starego Dzierzgonia (38 km) przez górę Pacankę.

IV etap - Wyjazd na ostatni odcinek rajdu, wiodący do Pałacu w Bałoszycach (45 km). Jedziemy przez Kamieniec, gdzie podziwiamy ruiny miejscowego pałacu Finckensteinów. Starymi lipowymi drogami udajemy się do Bałoszyc.

Rajd skierowany jest do miłośników koni i historii. Zwiedzicie podczas niego zamki krzyżackie, znajdujące się nad brzegami jezior i wśród gęstych lasów Pojezierza Iławskiego. Wieczorami, przy ognisku, poznacie historię oraz tajemnicze podania i legendy, związane z odwiedzanymi miejscami.

Raz do roku w wielkim lesie- Czas trwania rajdu: 5 dni

I etap – Konną przygodę rozpoczynamy przejazdem z Pałacu w Bałoszycach do Jerzwałdu . Trasa przebiega przez Ulnowo i Januszewo. Z Januszewa jedziemy przepięknym lasem do Jerzwałdu. Szlak wiedzie nad jeziorem Czerwica , gdzie znajduje się rezerwat kormoranów .

II etap – Trasa wiedzie z Jerzwałdu przez Gardzień do wsi Szymbark . Stąd kierujemy się w stronę Solnik, następnie do Jerzwałdu.

III etap - Wyjazd do Pałacu w Bałoszycach (35 km). Trasa przebiega przez Fabianki, Zieleń, Merynos i Ulnowo.

Rajd skierowany jest do wszystkich miłośników jazdy konnej oraz literatury. Podczas tego rajdu zapoznacie się z pięknym krajobrazem Pojezierza Iławskiego, który często opisywał pisarz Zbigniew Nienacki. Przebywając w domu pisarza poznacie bliżej jego twórczość i życiorys. Podczas rajdu odwiedzimy historyczne zakątki oraz rezerwaty przyrody.

Rajd konny "Weekend w siodle" -(czas trwania rajdu: 3 dni)

I etap – Naszą konną przygód rozpoczynamy wyjeżdżając z Pałacu w Bałoszycach do Jerzwałdu (38 km). Trasa wiedzie przez Szymbark , Gardzień oraz Solniki. W Szymbarku zwiedzamy ruiny zamku gotyckiego, w Solnikach natomiast pozostałości starej huty szkła. Ostatni odcinek pierwszego dnia rajdu wiedzie do Jerzwałdu.

II etap – Dzień rozpoczynamy wyprawą do Pałacu w Bałoszycach. Trasa przebiega przez Fabianki (pałac myśliwski), Zieleń, Merynos i Ulnowo.
Weekend w siodle to niezwykle atrakcyjna forma spędzania wolnego czasu dla miłośników jazdy i turystyki konnej. Podczas weekendowej przygody poznacie najpiękniejsze zakątki naszej okolicy. Trasy wiodą lasami, pośród malowniczych leśnych jezior i zakątków o historycznym znaczeniu.

Rajd na pola Grunwaldu- Czas trwania rajdu: 8 dni

I etap – Rajd rozpoczynamy wyprawą do Karasia, przez Szymbark . Dalej podążamy starą trasą wzdłuż Jeziora Szymbarskiego i Jeziora Silm , w kierunku Iławy . Następnie jedziemy do Karasia.

II etap - Z Karasia udajemy się w kierunku Jeziora Radomno, a następnie wsi Smolniki i Byszwałd.

III etap - Jedziemy przez Wzgórza Dylewskie . Mijamy Złotowo, Napromek, Klonowo, Tułodziad, docieramy w końcu Szlakiem Grunwaldzkim na pola Grunwaldu.

IV, V i VI etap – Po pobycie w Grunwaldzie i okolicach, wracamy najpierw do Karasia. Następnego dnia udajemy się starym traktem do Jerzwałdu , poznając po drodze uroki Jeziora Jasnego. Ostatni dzień rajdu to zwiedzanie okolic.

Rajd na pola Grunwaldu wiedzie historycznymi zakątkami Pojezierza Iławskiego i Ziemi Lubawskiej. Miejscem docelowym wyprawy są pola Grunwaldu, tętniące historią przez cały rok. To niezwykła okazja, by zapoznać się z dziejami tych ziem i poznać ich najbardziej urodziwe zakątki.

 Mazurski Park Krajobrazowy
Mazurski
Park Krajobrazowy
Park Krajobrazowy Pojezierza Iławskiego
Park Krajobrazowy
Pojezierza Iławskiego
Park Krajobrazowy Wzgórz dylewskich
Park Krajobrazowy
Wzgórz dylewskich
Park Krajobrazowy Puszczy Rominckiej
Park Krajobrazowy
Puszczy Rominckiej
Park Krajobrazowy Wysoczyzny Elbląskiej
Park Krajobrazowy
Wysoczyzny Elbląskiej
Welski Park Krajobrazowy
Welski
Park Krajobrazowy
Brodnicki Park Krajobrazowy
Brodnicki
Park Krajobrazowy
Górznieńsko-Lidzbarski Park Krajobrazowy
Górznieńsko-Lidzbarski
Park Krajobrazowy
| do góry wersja dla słabowidzących wersja graficzna wydrukuj stronę