Rys. T. Markos Rys. T. Markos

UWAGA!!! STRONA, KTÓRĄ OBECNIE PRZEGLĄDASZ, JEST STRONĄ ARCHIWALNĄ

ZAPRASZAMY NA NASZĄ NOWĄ STRONĘ WWW

zpk.warmia.mazury.plpowrót

galeria 2015

Teoretycznie każdy ptak po osiągnięciu zdolności lotu od razu powinien wrócić na wolność. Niestety z młodymi ptakami bywa bardzo różnie, ich rehabilitacja w warunkach ośrodka przebiega czasami znacznie dłużej. Wbrew pozorom i przynależności do świata ptaków, każdy z nich, to indywidualny przypadek. Nie chodzi tu oczywiście o indywidualne przypadki między wróbelkiem „a” i wróbelkiem „b”, ale chociażby o myszołowa i jaskółkę oknówkę (nie mylić z dymówką, brzegówką czy jerzykiem). Ptaki te, abstrahując od ich wielkości będą naszymi przykładami.

            Na razie są młode, niezdolne do latania, zatem muszą dostać odpowiedni pokarm w odpowiedniej jego ilości. Myszołów dostaje mięso i  doskonale sobie z nim radzi, rozrywając je samodzielnie, posilając się do woli. Jaskółka o której wspominałem, nie zje pokarmu podanego na miseczce, pokarm dostaje do dzioba. Oczywiście odpowiedni w odpowiedniej jego ilości  i tak często jak to jest możliwe – tutaj nic się nie zmienia.

            Ptaki dorastają, myszołów dostaje pokarm z którym zetknie się w naturze (oczywiście martwy pokarm).  Młode ptaki drapieżne przyglądają się swoim ofiarom zanim zaczną je jeść. Trzeba też dodać, że dostępność pokarmu w naturze weryfikuje dietę niejednego drapieżnika, szczególnie takiego jak myszołów, który jest pokarmowym oportunistą. Jaskółka nadal dostaje pokarm do dzioba.

            Ptaki są już w pełni wyrośnięte, ich pióra są w dobrej formie czas na wolność? W przypadku dymówki tak, ptak ten w pełni wykształcony wylatuje z gniazda i sam zdobywa pokarm. Jeszcze przez kilka dni wraca do gniazda, ale nie jest już karmiony przez rodziców. Te towarzyskie ptaki nie odmówią schronienia kilku obcym młodym w kolonii. Myszołów niestety ma jeszcze szlaban na wolność. Jest drapieżnikiem i gdy go wypuścimy, najprawdopodobniej zginie. Te ptaki, jak wiele innych, zanim nauczą się być samodzielne są dokarmiane przez rodziców. W tym trudnym czasie doskonalą swoje umiejętności łowieckie. Dlatego zanim nasz przykładowy myszołów wróci na wolność, minie jeszcze trochę czasu.

Teraz wyciągniemy wnioski z powyższej opowiastki:

1/ Jeżeli nie masz wiedzy na temat gatunku zwierzęcia, które znalazło się pod twoją opieką, nie bierz się za opiekę.

2/ Jeżeli nie jesteś w stanie poświęcić zwierzęciu wystarczająco dużo czasu, nie bierz się za opiekę.

3/ Jeżeli nie masz odpowiedniego pokarmu w odpowiedniej ilości, nie bierz się za opiekę.

4/ Jeżeli nie masz warunków do przetrzymywania zwierząt, nie bierz się za opiekę.

Pamiętaj, jeżeli jesteś wrażliwym człowiekiem (jesteś na pewno) znajdziesz sposób, by zwierzę znalazło się w odpowiedniej placówce / ośrodku.


Ustawa o Ochronie Przyrody z dnia 16 kwietnia 2004 roku (z późniejszymi zmianami) zabrania przetrzymywania i posiadania zwierząt chronionych, odstępstwo to zapisy Art.52, ust.2, pkt.4, które mówią, że dopuszczalne jest chwytanie zwierząt rannych lub osłabionych w celu udzielenia im pomocy weterynaryjnej i przemieszczenia ich do ośrodków rehabilitacji zwierząt.

Mazurski Park Krajobrazowy
Mazurski
Park Krajobrazowy
Park Krajobrazowy Pojezierza Iławskiego
Park Krajobrazowy
Pojezierza Iławskiego
Park Krajobrazowy Wzgórz dylewskich
Park Krajobrazowy
Wzgórz dylewskich
Park Krajobrazowy Puszczy Rominckiej
Park Krajobrazowy
Puszczy Rominckiej
Park Krajobrazowy Wysoczyzny Elbląskiej
Park Krajobrazowy
Wysoczyzny Elbląskiej
Welski Park Krajobrazowy
Welski
Park Krajobrazowy
Brodnicki Park Krajobrazowy
Brodnicki
Park Krajobrazowy
Górznieńsko-Lidzbarski Park Krajobrazowy
Górznieńsko-Lidzbarski
Park Krajobrazowy
| do góry wersja dla słabowidzących wersja graficzna wydrukuj stronę