Rys. T. Markos Rys. T. Markos

UWAGA!!! STRONA, KTÓRĄ OBECNIE PRZEGLĄDASZ, JEST STRONĄ ARCHIWALNĄ

ZAPRASZAMY NA NASZĄ NOWĄ STRONĘ WWW

zpk.warmia.mazury.plpowrót

Ciekawostki

 

 

 

Sarnięta

Ten widoczny na zdjęciu młody samczyk sarny trafił do ośrodka w końcu czerwca, jako kilkudniowe koźlę.  Znalazcą był leśnik, dlatego uwierzyłem, że zwierzę potrzebuje pomocy.

Okrojona na szeroką skalę akcja informacyjno -  edukacyjna skutecznie ogranicza ilość młodych saren, które trafiają do ośrodków rehabilitacji i to jest sukces tej akcji. Zdanie NIE DOTYKAJ MNIE CZEKAM NA MAMĘ jest bardzo istotne, gdy wiosną pojawiają się młode sarny.  Zespół Parków Krajobrazowych w Jerzwałdzie ze środków WFOŚiGW w Gdańsku wznowił nalepkę informacyjną o tej tematyce.

T. Markos 2012

 

Bociania tragedia

Rolnicy często nie zwracają uwagi na sznurki, którymi związane są baloty słomy. Służą one jako podściółka dla zwierząt gospodarskich, w efekcie lądują z obornikiem na polu. Bociany zbierając materiał na gniazdo przypadkowo zbierają także sznurki. Co mogą wyrządzić sznurki w bocianim gnieździe pokazują zdjęcia. Tego młodego bociana trzeba było poddać eutanazji. Rozwój stawów związany jest ich ciągłym ćwiczeniem. Niestety w wyniku braku nogi, która uschła z powodu zakręconego na niej sznurka druga noga nie mogła rozwijać się prawidłowo. Bocian nigdy nie stanąłby na nodze, a zniszczone pióra skrzydeł i ogona  świadczą o ogromnej walce i ogromnym cierpieniu zwierzęcia.

T. Markos 2012

Wolontariusz w ośrodku

Gdyby mi ktoś powiedział, że dziki bocian będzie karmił nieswoje młode umieszczone na sztucznym gnieździe na wysokości 1,5 metra, nie uwierzyłbym. Miałem jednak w ośrodku dowód takiego zachowania. Wolontariusz był bardzo płochliwy i zrobienie dobrego zdjęcia- dowodu było bardzo trudne.

Co roku do ośrodka trafiają młode osierocone z różnych powodów bociany. Umieszczam je na tzw. sztucznych gniazdach, zrobionych  najczęściej na wysokości 3-4 metrów. W przypadku, gdy młodych jest więcej każde miejsce na gniazdo jest dobre. Młode bociany zawsze chętne do jedzenia rosły prawidłowo. W pewnym momencie zaczęły wybrzydzać, nie zjadały większości podawanego pokarmu. Rozwikłanie problemu zajęło mi 3 dni i w pewnym momencie zobaczyłem jak dorosły bocian ląduje na gnieździe. Dwa młode od razu zaczęły żebrać, jeden położył się przestraszony, a jeden wykazywał wręcz agresję. W gnieździe zrobiło się niewielkie zamieszanie. Taki stan rzeczy trwał jeszcze kilka dni, potem wszystko wróciło do normy i wolontariusz pracował do momentu odlotu młodych. Ja oczywiście też je dokarmiałem i dzięki temu nigdy nie były głodne.

 Wbrew opiniom niektórych, obserwacja zwierząt w ośrodku jest równie ważna jak opieka nad nimi.

T. Markos 2012

 

Kuna domowa

Trafiła do Ośrodka w opłakanym stanie, wyziębiona, pokryta jajami i świeżo wyklutymi larwami muchy plujki. Przyznaję, że gdy ją odbierałem miałem w zamyśle skrócić jej cierpienia. W nagrzanym w słońcu samochodzie, ten mały osesek ożywił się i zaczął tak żałośnie zawodzić, że wymiękłem. Oczyszczony z zabójczych larw, dogrzany i wysuszony, a potem nakarmiony wyglądał zupełnie inaczej niż w chwili przekazania. Miał dobry apetyt i rósł zdrowo. Niestety, gdy zaczął zwiedzanie pomieszczenia w którym przebywał, okazało się, ze chodził najczęściej wzdłuż ścian. Miałem podejrzenia, że ma problemy z widzeniem, doskonały słuch kuny utrudniał jednak diagnozę. Badania lekarskie potwierdziły moje przypuszczenia, kuna jest ślepa lub optymistyczna wersja przypadku widzi minimalnie.

Obecnie oswojona znajdując się we własnym lokum zachowuje się tak, jakby była zupełnie zdrowym zwierzęciem. Jest radosna i cieszy ją wszystko co się wokół dzieje. Ciekawość życia tych zwierząt jest ich cechą i niestety przekleństwem. Nie spotkałem się jeszcze z pytaniem jak zaprzyjaźnić się z kuną, pytania brzmią jak się jej pozbyć?

Chciałbym przy tej okazji powiedzieć, że nie zawsze wystarcza wielkie serce, trzeba mieć także wiedzę. Na szczęście pierwsze się ma, drugiego można się nauczyć.

 T. Markos 2012

Sokół wędrowny

Zaobrączkowany, znaleziony niedaleka Kwidzyna sokół okazał się gwiazdą. Fotografowała go telewizja i pojawił się w Teleekspresie dnia 10 stycznia 2013 roku. Ptak okazał się jednym z wielu sokołów biorących udział w projekcie -" Restytucja sokoła wędrownego falco peregrinus w Polsce". Należał do grupy ptaków mających odbudować ekotyp sokoła gniazdującego w lasach. Nasz nieszczęśnik został wypuszczony na terenie rezerwatu Las Warmiński w Nadleśnictwie Nowe Ramuki w czerwcu zeszłego roku. Niestety jak się okazało ten młody samiec cieszył się wolnością tylko 2 miesiące. Zapewne to duża strata ale i nadzieja, że młode, wypuszczane ptaki radzą sobie na wolności. Jego dzikość świadczy o tym, że traktują człowieka jak zagrożenie, co rokuje na pozytywną przyszłość tego projektu. Gratulacje!

 T. Markos 2012

Kukułka

Ten mały tyran okazał się wiecznie głodny. Mam zasadę, że jeżeli to możliwe, karmię młode, rokujące na wypuszczenie zwierzęta naturalnym dla nich pokarmem. Wymaga to sporego wysiłku i czasu ale daje dobre efekty. Niestety kukułka mnie pokonała, jej potrzeby były tak duże, że musiałem podpierać się suplementem diety w postaci masy nabiałowej, dopiero ta zapychała na pewien czas dziób kukułce. Dosyć szybko młody ptak zaczął interesować się pokarmem znajdujacym się w jego otoczeniu. Pomieszczenie w którym przebywała szybko zostało "zarobaczone". Chcąc mieć pewność, że ptak nie głoduje nadal intensywnie był karmiony. Ptaki te, mają chyba zakodowany dystans do przybranych rodziców (są w końcu podrzutkami od jaja), dlatego nie martwiłem się o jej dalsze życie na wolności.

Przy bliższej znajomości z tym ptakiem zauważymy, że kukułka w stosunku do swojej wielkości ma krótkie nogi, bardzo długie, giętkie palce, ustawione tak jak u papugi czy dzięcioła - 2 z przodu, 2 z tyłu. Posiada też wilczy apetyt i niechętnie siada na ziemi. Ten piękny ptak, chociaż w pomieszczeniu ciągle domagał się karmienia, po wypuszczeniu natychmiast odizolował się od opiekuna.

T Markos 2012

Mazurski Park Krajobrazowy
Mazurski
Park Krajobrazowy
Park Krajobrazowy Pojezierza Iławskiego
Park Krajobrazowy
Pojezierza Iławskiego
Park Krajobrazowy Wzgórz dylewskich
Park Krajobrazowy
Wzgórz dylewskich
Park Krajobrazowy Puszczy Rominckiej
Park Krajobrazowy
Puszczy Rominckiej
Park Krajobrazowy Wysoczyzny Elbląskiej
Park Krajobrazowy
Wysoczyzny Elbląskiej
Welski Park Krajobrazowy
Welski
Park Krajobrazowy
Brodnicki Park Krajobrazowy
Brodnicki
Park Krajobrazowy
Górznieńsko-Lidzbarski Park Krajobrazowy
Górznieńsko-Lidzbarski
Park Krajobrazowy
| do góry wersja dla słabowidzących wersja graficzna wydrukuj stronę