Jezioro Płaskie fot. Maciej Rodziewicz Jezioro Płaskie fot. Maciej Rodziewicz
Jezioro Płaskie fot. Maciej Rodziewicz Jezioro Płaskie fot. Maciej Rodziewicz
Karpiarnia fot. Maciej Rodziewicz Karpiarnia fot. Maciej Rodziewicz
Jezioro Jasne. fot. Maciej Rodziewicz Jezioro Jasne. fot. Maciej Rodziewicz
Jezioro Płaskie fot. Maciej Rodziewicz Jezioro Płaskie fot. Maciej Rodziewicz
Lasy Iławskie fot. Maciej Rodziewicz Lasy Iławskie fot. Maciej Rodziewicz
Sroka. fot. Jan Olchówka Sroka. fot. Jan Olchówka
Sójka. fot. Jan Olchówka Sójka. fot. Jan Olchówka
Rybołów - fot. Maciej Rodziewicz Rybołów - fot. Maciej Rodziewicz

Instytucja Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego


Warmia_Mazury  YouTube_Warmia_Mazury


powrót

FERIE Z PARKIEM - PODSUMOWANIE

Czas szybko ucieka, dopiero zaczynały się ferie zimowe, a tu znów autobus szkolny kursuje co rano. Zima w tym roku nie dopisuje, przyroda i my z nią razem jesteśmy lekko oszołomieni niekończącą się „przejściową” pogodą. Jeśli komuś nie udało się wyjechać np. w góry, to ferie mogły być troszkę smutne, bo ani na sanki, ani na łyżwy, ani na narty nie było jak się wybrać z powodu braku śniegu i mrozu.

By zaradzić grożącej młodzieży nudzie, zorganizowaliśmy kilka wydarzeń z własnej inicjatywy i na zaproszenie bibliotek gminnych z terenu naszych parków.

W świetlicy wiejskiej w Szymbarku, na nasze zaproszenie, pani Ewa Romanow-Pękal ze Stowarzyszenia Eko Inicjatywa poprowadziła dla społeczności lokalnej bardzo ciekawe warsztaty o alejach drzew i ich mieszkańcach. Uczestnicy dowiedzieli się, dlaczego tak ważne są drzewa alejowe, drzewa sędziwe, poznali tajniki życia pachnicy dębowej i zawiłe zależności między organizmami związanymi z drzewami.

Do naszej siedziby natomiast zaprosiliśmy Adama Gełdona – z zawodu leśnika, z zamiłowania kaletnika – który poprowadził świetne warsztaty kaletnicze. Każdy uczestnik mógł własnoręcznie wykonać i ozdobić pamiątkę ze skóry oraz dowiedzieć się mnóstwo ciekawych rzeczy o rzadkiej już sztuce rękodzielniczej.

Było nam niezmiernie miło widzieć liczne grono uczestników na warsztatach o dziuplach i ich mieszkańcach, gdzie każdy mógł nie tylko posłuchać serwisu informacyjnego o dziuplakach, ale również samodzielnie złożyć i zabrać do domu budkę lęgową. Z tymi zajęciami gościliśmy w bibliotekach gminnych w Siemianach, Ławicach oraz Ząbrowie. Łącznie w warsztatach wzięły udział 62 osoby (dzieci i dorośli), z czego bardzo się cieszymy. Budki lęgowe zakupiono ze środków pozyskanych w ramach Projektu „Podniesienie standardu bazy technicznej i wyposażenia parków krajobrazowych województwa warmińsko-mazurskiego” (RPO WiM 2014-2020).

Koniec ferii, 2 lutego, zbiegł się w czasie z Światowym Dniem Mokradeł. Co roku z jego okazji w wielu krajach świata, organizowane są rozmaite wydarzenia mające na celu popularyzację wiedzy o Konwencji Ramsarskiej i obszarach wodno-błotnych.  My wybraliśmy się z grupą 18 dzielnych ochotników (pogoda była kapryśna) na wycieczkę na nową wieżę widokową nad Jeziorem Karaś (obszar ramsarski) oraz nad rzekę Osa, gdzie w 2013 roku Nadleśnictwo Iława zrealizowało projekt „ Budowa progu piętrzącego na jeziorze Gardzień Mały”, w ramach Programu „Zwiększanie możliwości retencyjnych oraz przeciwdziałanie powodzi i suszy w ekosystemach leśnych na terenach nizinnych”.

Jeszcze raz serdecznie dziękujemy...

uczestnikom warsztatów za udział w feriach z parkiem,

zaproszonym gościom za poprowadzenie fantastycznych zajęć,

wszystkim, którzy zaprosili nas do przeprowadznia warsztatów o dziuplach i ich mieszkańcach.

Zapraszamy do galerii zdjęć :)

Mazurski Park Krajobrazowy
Mazurski
Park Krajobrazowy
Park Krajobrazowy Pojezierza Iławskiego
Park Krajobrazowy
Pojezierza Iławskiego
Park Krajobrazowy Wzgórz dylewskich
Park Krajobrazowy
Wzgórz dylewskich
Park Krajobrazowy Puszczy Rominckiej
Park Krajobrazowy
Puszczy Rominckiej
Park Krajobrazowy Wysoczyzny Elbląskiej
Park Krajobrazowy
Wysoczyzny Elbląskiej
Welski Park Krajobrazowy
Welski
Park Krajobrazowy
Brodnicki Park Krajobrazowy
Brodnicki
Park Krajobrazowy
Górznieńsko-Lidzbarski Park Krajobrazowy
Górznieńsko-Lidzbarski
Park Krajobrazowy
| do góry wersja dla słabowidzących wersja graficzna wydrukuj stronę