
UWAGA!!! STRONA, KTÓRĄ OBECNIE PRZEGLĄDASZ, JEST STRONĄ ARCHIWALNĄ
ZAPRASZAMY NA NASZĄ NOWĄ STRONĘ WWW
Warsztaty przyrodnicze Ocalmy żabie kumkanie
12 maja br. odbyły się w Jerzwałdzie w siedzibie Zespołu Parków Krajobrazowych Pojezierza Iławskiego i Wzgórz Dylewskich warsztaty herpetologiczne. O tym jak rozpoznać płazy, co im zagraża, jak chronić te ważne dla bioróznorodności naszej przyrody organizmy opowiadali herpetolodzy - Katarzyna Siwak oraz Paweł Siwak. W spotkaniu udział wzięło 25 osób, głównie nauczycieli. Uczestnicy spotkania poznali różne typy zbiorników wodnych pod kątem wykorzystania ich przez płazy. Dowiedzieliśmy się, które oczka wodne są dobre dla płazów, a które są dla nich niedostępne i dlaczego. Udało nam się obserwować i nauczyć rozpoznawać gatunki płazów żyjące na terenie Parku Krajobrazowego Pojezierza Iławskiego, były to: rzekotka drzewna, ropucha szara, grzebiuszka ziemna, żaba trawna, żaba moczarowa, traszka grzebieniasta, traszka zwyczajna oraz żaby z grupy żab zielonych.
Uczestnicy warsztatów również uczyli się rozpoznawania płazów po głosach jakie wydają te zwierzęta, gdyż często jest to jeden z lepszych wskaźników obecności pewnych gatunków płazów w danym terenie. Miłym zakończeniem spotkania było przekazanie uczestnikom materiałów dydaktycznych dotyczących płazów.
Spotkanie zainspirowało nauczycieli do podejmowania prostych działań mających na celu przybliżenie uczniom ważności płazów w środowisku przyrodniczym, prowadzenia obserwacji tych zwierząt w najbliższym otoczeniu.
Warsztaty zrealizowano dzięki wsparciu finansowym Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie.
Organizatorami warsztatów było Olsztyńskie Centrum Edukacji Ekologicznej oraz Zespół Parków Krajobrazowych Pojezierza Iławskiego i Wzgórz Dylewskich