Jezioro Płaskie fot. Maciej Rodziewicz Jezioro Płaskie fot. Maciej Rodziewicz
Jezioro Płaskie fot. Maciej Rodziewicz Jezioro Płaskie fot. Maciej Rodziewicz
Karpiarnia fot. Maciej Rodziewicz Karpiarnia fot. Maciej Rodziewicz
Jezioro Jasne. fot. Maciej Rodziewicz Jezioro Jasne. fot. Maciej Rodziewicz
Jezioro Płaskie fot. Maciej Rodziewicz Jezioro Płaskie fot. Maciej Rodziewicz
Lasy Iławskie fot. Maciej Rodziewicz Lasy Iławskie fot. Maciej Rodziewicz
Sroka. fot. Jan Olchówka Sroka. fot. Jan Olchówka
Sójka. fot. Jan Olchówka Sójka. fot. Jan Olchówka
Rybołów - fot. Maciej Rodziewicz Rybołów - fot. Maciej Rodziewicz

Instytucja Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego


Warmia_Mazury  YouTube_Warmia_Mazury


powrót

Wielki Dzień Pszczół w Siemianach

Już po raz czwarty, Zespół Parków Krajobrazowych Pojezierza Iławskiego i Wzgórz Dylewskich w Jerzwałdzie, we współpracy z Biblioteką Gminną w Siemianach zaprosili mieszkańców oraz turystów do wspólnego  świętowania ogólnopolskiego Wielkiego Dnia Pszczół.

To ogólnopolskie świeto organizowane było w naszym kraju po raz siódmy z marką Kujawski i na stałe wpisało się w kalendarz wydarzeń ekologicznych w Polsce.

 8 sierpnia  2019 roku, od godz. 12:00  na plac Biblioteki Gminnej w Siemianach zaczęli przybywać  goście tego wydarzenia aby poznać rolę zapylaczy w środowisku, zagrożenia, które im towarzyszą oraz dowiedzieć się co kazdy z nas może zrobić aby powstrzymać proces wymierania pszczołowatych.

Podczas Wielkiego Dnia Pszczół funkcjonowało  stoisko promocyjne Zespołu  Parków Krajobrazowych Pojezierza Iławskiego i Wzgórz Dylewskich, gdzie prowadzone były gry,  zabawy edukacyjne, działania plastyczne. Wiele osób wzięło udział w pszczelej grze terenowej, podczas której można się było dowiedzieć dlaczego należy w ogrodach zostawiać kwitnące chwasty na trawnikach, jak zwalczać w sposób naturalny hodowane w ogrodach rośliny, czy w końcu zbudować z prostych materiałów domek dla owadów. Na tych stoiskach pracowały osoby z Zespołu Parków Krajobrazowych w Jerzwałdzie: Alina Rodziewicz, Nina Sokołowska i pani Alicja Bak (praktykantka naszego Zespołu)  oraz pani Zofia Chomka z  Biblioteki Gminnej w Siemianach.

Zaproszeni na to wydarzenie pszczelarze: pan Florian Szalkiewicz  i pani Barbara Matczak z Nowego Miasta Lubawskiego,  pięknie opowiadali o tym, jak wiele produktów zawdzięczamy ciężkiej pracy pszczół. Można było zajrzeć do prawdziwego ula, przymierzyć strój pszczelarza, zapoznać się z narzędziami niezbędnymi do pracy w pasiece oraz spróbować prawdziwego miodu. Podczas Wielkiego Dnia Pszczół w Siemanach gościliśmy również panie ze Spółdzielni Socjalnej "Herbarium" w Lipinkach, które sprzedawały wyprodukowane przez siebie  naturalne syropy z dziko rosnących, dżemy, suszone zioła, o których to opowiadały zniezwykle ciekawe informacje.

 Odwiedzający mieli szansę otrzymac budki dla owadów, które zabrali do domu, aby powiesić je  w  swoich ogrodach  lub na   balkonach by tam  zagościły te pożyteczne zwierzęta;  dowiedzieli się jakie rośliny są przyjazne dla pszczół i jakie warto sadzić w ogrodach, aby pomóc pszczołowatym.

Organizatorzy dziękują wszystkim za zainteresowanie i przybycie.  Wierzymy, że od dziś każdy kto odwiedził nas podczas Wielkiego Dnia Pszczół w Siemianach, inaczej spojrzy na pracowite pszczoły oraz dzikie pszczołowate, a w każdym ogrodzie zawiśnie domek dla tych niezwykłych owadów i  pojawią się w ogrodach  rośliny dla nich przyjazne.

Więcej o tym jak można pomagać pszczołom dowiedzieć sie można ze strony głównego organizatora Wielkiego Dnia Pszczól: http://www.pomagamypszczolom.pl

(ar)


Mazurski Park Krajobrazowy
Mazurski
Park Krajobrazowy
Park Krajobrazowy Pojezierza Iławskiego
Park Krajobrazowy
Pojezierza Iławskiego
Park Krajobrazowy Wzgórz dylewskich
Park Krajobrazowy
Wzgórz dylewskich
Park Krajobrazowy Puszczy Rominckiej
Park Krajobrazowy
Puszczy Rominckiej
Park Krajobrazowy Wysoczyzny Elbląskiej
Park Krajobrazowy
Wysoczyzny Elbląskiej
Welski Park Krajobrazowy
Welski
Park Krajobrazowy
Brodnicki Park Krajobrazowy
Brodnicki
Park Krajobrazowy
Górznieńsko-Lidzbarski Park Krajobrazowy
Górznieńsko-Lidzbarski
Park Krajobrazowy
| do góry wersja dla słabowidzących wersja graficzna wydrukuj stronę