Jezioro Płaskie fot. Maciej Rodziewicz Jezioro Płaskie fot. Maciej Rodziewicz
Jezioro Płaskie fot. Maciej Rodziewicz Jezioro Płaskie fot. Maciej Rodziewicz
Karpiarnia fot. Maciej Rodziewicz Karpiarnia fot. Maciej Rodziewicz
Jezioro Jasne. fot. Maciej Rodziewicz Jezioro Jasne. fot. Maciej Rodziewicz
Jezioro Płaskie fot. Maciej Rodziewicz Jezioro Płaskie fot. Maciej Rodziewicz
Lasy Iławskie fot. Maciej Rodziewicz Lasy Iławskie fot. Maciej Rodziewicz
Sroka. fot. Jan Olchówka Sroka. fot. Jan Olchówka
Sójka. fot. Jan Olchówka Sójka. fot. Jan Olchówka
Rybołów - fot. Maciej Rodziewicz Rybołów - fot. Maciej Rodziewicz

Instytucja Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego


Warmia_Mazury  YouTube_Warmia_Mazury


powrót

Relacja z Zimowego Ptakoliczenia

 

25 stycznia 2019 r. wspólnie z dziećmi, młodzieżą i dorosłymi, którzy byli uczestnikami Zimowych Ferii organizowanych przez Suski Ośrodek Kultury, liczyliśmy zimujące ptaki w Suszu.

Zanim wyruszyliśmy w teren, przewodnik, którym była pani Alina Rodziewicz, pracownik naszego Zespołu, opowiedziała o ptakach zimujących w kraju. Po  tym krótkim przygotowaniu teoretycznym, wyruszyliśmy w trasę biegnącą ulicami Susza do przepięknego suskiego parku aby dotrzeć nad Jezioro Suskie. Na zakończenie spaceru, na zmarzniętych obserwatorów czekały gorące napoje i upieczone kiełbaski, przygotowane przez pracowników Suskiego Ośrodka Kultury.

Podczas naszego zimowego spaceru stwierdziliśmy obecność 11  gatunków ptaków,  w łącznej liczbie 69 osobników. Najlicznejsze spotkane przez nas gatunki to: wróbel i gołąb miejski. Ciekawostką dla wszystkich było stwierdzenie zimującej kokoszki wodnej. Zauważliśmy ją przy brzegu zamarzniętego jeziora Suskiego. Ptak ten w pasie przybrzeżnym, w trzcinach, poszukuje zimujących owadów, które muszą mu zapewnić przetrwanie tego  trudnego okresu.

Gatunki które spotkaliśmy to: gołąb miejski (22  osobniki), wróbel (16 os.), dzwoniec (14 os.), gil (7 os.), kwiczoł ( 3os.), sroka ( 2 os.), trznadel (1 os.), bogatka (1 os.), kokoszka wodna (1 os.), kruk (1 os.), grubodziób (1 os.).

Przypomnijmy, że Zimowe Ptakoliczenie to ogólnoeuropejska akcja, w naszym kraju koordynowana przez Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków. Dzięki wynikom dostarczanym przez uczestniczących w akcji wolontariuszy, ornitolodzy uzyskują informacje o ptakach najliczniej spotykanych o tej porze w parkach i ogrodach. Możliwe jest również zauważenie ciekawych zjawisk zachodzących w ptasim świecie.

Tegorocznym symbolem Zimowego Ptakoliczenia był szczygieł, którego nie udało nam się w czasie Zimowego Ptakoliczenia zaobserwować. Jesli chcecie poznać sporo ciekawych informacji o tym ptaku  zajrzyjcie  TUTAJ.    Więcej o Zimowym Ptakoliczeniu w Polsce TUTAJ.

Na stronach Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków, w lutym, pojawią się wyniki Zimowego Ptakoliczenia w kraju. Zapraszamy do zajrzenia na tę stronę.

Dziękujemy Suskiemu Ośrodkowi Kultury za współpracę, ptakolubom  za aktywność i zapraszamy do obserwacji ptaków przez cały rok!

Szczygieł - Symbol Zimowego Ptakoliczenia 2019. fot. Cezary Korkosz

(ar)

Mazurski Park Krajobrazowy
Mazurski
Park Krajobrazowy
Park Krajobrazowy Pojezierza Iławskiego
Park Krajobrazowy
Pojezierza Iławskiego
Park Krajobrazowy Wzgórz dylewskich
Park Krajobrazowy
Wzgórz dylewskich
Park Krajobrazowy Puszczy Rominckiej
Park Krajobrazowy
Puszczy Rominckiej
Park Krajobrazowy Wysoczyzny Elbląskiej
Park Krajobrazowy
Wysoczyzny Elbląskiej
Welski Park Krajobrazowy
Welski
Park Krajobrazowy
Brodnicki Park Krajobrazowy
Brodnicki
Park Krajobrazowy
Górznieńsko-Lidzbarski Park Krajobrazowy
Górznieńsko-Lidzbarski
Park Krajobrazowy
| do góry wersja dla słabowidzących wersja graficzna wydrukuj stronę