Izba Pamięci Karola Małłka Izba Pamięci Karola Małłka
Ośrodek Edukacji Przyrodniczo - Kulturowej z Izbą Przyrodniczą Ośrodek Edukacji Przyrodniczo - Kulturowej z Izbą Przyrodniczą

Ośrodek Edukacji

OŚRODEK EDUKACJI PRZYRODNICZO - KULTUROWEJ Z IZBĄ PRZYRODNICZĄ

 

                                                                Historia założenia

 

Wiosną 1991 r. Mazurski Park Krajobrazowy przy współpracy z Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie zorganizował wystawę o tematyce przyrodniczej i archeologicznej. Eksponaty wystawiono w siedzibie Mazurskiego Parku Krajobrazowego w Krutyni. W części przyrodniczej wystawy, przeważały ptaki występujące na Mazurach. Ekspozycja archeologiczna przedstawiała ślady bytności człowieka w Puszczy Piskiej i w pasie pojezierzy, od epoki kamienia (10 tys. lat p.n.e.) poprzez epokę brązu (1700 lat p.n.e. - 550 lat p.n.e.) i żelaza (550 lat p.n.e. - do początku n.e.). Wiosną 1998 r. zwrócono wypożyczone eksponaty Muzeum w Olsztynie, natomiast część przyrodniczą przeniesiono do zabytkowej stodoły mazurskiej w centrum Krutyni. 

 

 

Ośrodek Edukacji Przyrodniczo – Kulturowej z Izbą Przyrodniczą

Obecnie w zabytkowej stodole mieści się Ośrodek Edukacji Przyrodniczo – Kulturowej z Izbą Przyrodniczą. Ośrodek podzielony jest na różne pomieszczenia:

Galeria nad Mukrem

W pierwszym pomieszczeniu znajduję się galeria, w której prezentowane są wystawy o tematyce przyrodniczej oraz prace plastyczne uczniów ze szkół z terenu Parku.

Izba Przyrodnicza

W Izbie Przyrodniczej prezentowana jest kolekcja zwierząt, która liczy około 300 eksponatów i stale się powiększa. Wszystkie eksponaty w naszej izbie wykonane są po mistrzowsku przez dr. Janusza Dynowskiego. Wykonawcą ekspozycji siedliskowych jest p. Maciej Głąbiński. Zwierzęta, które trafiają do naszej Izby są najczęściej ofiarami kolizji z samochodami poruszającymi się po drogach Parku.

W ekspozycjach siedliskowych prezentowane są zwierzęta występujące na danym siedlisku, charakterystycznym dla terenu Parku tj. las, jezioro czy łąka. Można również zobaczyć jak wygląda żeremie bobrowe od środka. Kolekcję eksponatów wyróżnia rząd ptaków szponiastych. Znajdują się w niej bieliki: stary i młody oraz dorosły osobnik z rozpostartymi skrzydłami, rybołów, orlik krzykliwy oraz kilka myszołowów, dzięki którym obserwujemy zmienność osobniczą. Bardzo ciekawa jest ekspozycja prezentująca gatunki ptaków śpiewających, dzięki której możemy nauczyć się rozpoznawać ptaki, które chętnie odwiedzają nasze ogródki czy zagajniki. W Izbie dobrze zaprezentowana jest rodzina krukowatych: kruk, gawron, wrona siwa, kawka, orzechówka oraz barwna sójka. Oprócz kręgowców powstała kolekcja prezentująca różnorodność owadów, licznie reprezentowana przez rząd chrząszczy. Można tu również prześledzić cykl rozwojowy społecznego owada – szerszenia.

Dodatkowo w Izbie Przyrodniczej prezentowana jest ekspozycja petrograficzna, prezentująca skały i skamieniałości północno - wschodniej Polski. W kolekcji prezentowane są zarówno pospolite i łatwo rozpoznawalne skały osadowe, takie jak piasek, żwir i glina, jak również pojedyncze przykłady skał magmowych i metamorficznych, których naturalne odsłonięcia obserwuje się na południu naszego kraju, natomiast na terenie Mazur występują w formie tzw. głazów narzutowych. Wśród nich najczęściej spotykane są skały krystaliczne: magmowe - granity i porfiry, i metamorficzne - gnejsy i kwarcyty.

Izba Pamięci Karola Małłka

Pomieszczenie to jest poświęcone p. Karolowi Małłkowi, znanemu działaczowi mazurskiemu, pisarzowi, folkloryście i nauczycielowi. Napisał on m.in.: „Jest dąb nad Mukrem”, „Polskie są Mazury” oraz ”Jutrznię mazurską na Gody”. Można tu obejrzeć pamiątki, zdjęcia związane z pisarzem oraz oryginalne meble pochodzące z jego domu. Dodatkowo w Izbie można zobaczyć wystawę fotograficzną przedstawiającą stare zdjęcia wsi i rzeki Krutyni. Zdjęcia pochodzą ze zbiorów pana Waldemara Bzury i pana Macieja Witkowskiego.

Sala edukacyjna

Na piętrze znajduje się sala edukacyjna, w której prowadzone są zajęcia i warsztaty edukacyjne dla dzieci i młodzieży. W sali organizowane są różnego rodzaju pokazy i prelekcje o tematyce przyrodniczej. 

 

Ośrodek Edukacji jest czynny od poniedziałku do piątku w godz. 8:00 - 15:00.

Wstęp jest bezpłatny.

Chęć zwiedzania Ośrodka należy zgłosić w biurze Mazurskiego Parku Krajobrazowego znajdującego się za budynkiem Ośrodka.


.

Mazurski Park Krajobrazowy
Mazurski
Park Krajobrazowy
Park Krajobrazowy Pojezierza Iławskiego
Park Krajobrazowy
Pojezierza Iławskiego
Park Krajobrazowy Wzgórz dylewskich
Park Krajobrazowy
Wzgórz dylewskich
Park Krajobrazowy Puszczy Rominckiej
Park Krajobrazowy
Puszczy Rominckiej
Park Krajobrazowy Wysoczyzny Elbląskiej
Park Krajobrazowy
Wysoczyzny Elbląskiej
Welski Park Krajobrazowy
Welski
Park Krajobrazowy
Brodnicki Park Krajobrazowy
Brodnicki
Park Krajobrazowy
Górznieńsko-Lidzbarski Park Krajobrazowy
Górznieńsko-Lidzbarski
Park Krajobrazowy
| do góry wersja dla słabowidzących wersja graficzna wydrukuj stronę