fot. W. Bzura fot. W. Bzura
fot. W. Bzura fot. W. Bzura
fot. W. Bzura fot. W. Bzura
fot. W. Bzura fot. W. Bzura
fot. W. Bzura fot. W. Bzura
fot. W. Bzura fot. W. Bzura
fot. W. Bzura fot. W. Bzura
fot. W. Bzura fot. W. Bzura
powrót

Za nami Wielki Dzień Pszczół

   Tradycją stało się że na początku sierpnia w Krutyni odbywa się niezwykłe święto naszych małych przyjaciół. 8 sierpnia w ogrodzie dydaktycznym przy Ośrodku Edukacji Przyrodniczo – Kulturowej Mazurskiego Parku Krajobrazowego w Krutyni już po raz 5. odbyły się obchody Wielkiego Dnia Pszczół.

   Wielki Dzień Pszczół został ustanowiony aby zwrócić uwagę ludzi na rolę owadów zapylających w przyrodzie oraz potrzebę ich ochrony. Podczas tego dnia w całej Polsce organizowane są imprezy edukacyjne poświęcone pszczołom.

   Na stoiskach edukacyjnych uczestnicy mieli szansę poznać zasady ochrony pszczół, możliwości ich ochrony i zapewnienia im warunków do życia.  Stoisko edukacyjne Nadleśnictwa Maskulińskie, poświęcone bartnictwu, pozwoliło na poznanie tradycyjnych metod hodowli pszczół w lasach i działań podejmowanych przez Lasy Państwowe, w celu przywrócenia pszczół na tereny leśne. Natomiast historię pszczelarstwa w Polsce przedstawili przedstawiciele Zespołu Szkół Leśnych w Rucianem Nidzie.  Na uczestników czekały zabawy edukacyjne, warsztaty, zajęcia plastyczne i pszczela gra terenowa.

  Podczas warsztatów uczestnicy mogli samodzielnie wykonać domki dla owadów, zbudowane z deseczek, wałków drewnianych, z nawierconymi otworami i szyszek. Do budowy domku można też wykorzystać trzcinę, bambus, cegłę dziurawkę, słomę i inne naturalne materiały, które zapewnią bezpieczne miejsce do przezimowania dla owadów. Takie domki pozostawione w ogrodzie stworzą doskonałe miejsce dla życia owadów. Poza domkami uczestnice sami wykonywali również bomby nasienne, czyli kulki zbudowane z mieszaniny gliny, ziemi kompostowej i nasion roślin przyjaznych pszczołom, które po wysiewie utworzą kwitnącą łąkę kwiatową. Jest to bardzo prosty sposób na zwiększenie różnorodności naszych ogrodów oraz obsiewanie nieużytków. Na stoisku edukacyjnym można było dowiedzieć się, które gatunki roślin warto sadzić w swoich ogrodach i jak je komponować, aby przez cały okres ogród był przydatny dla owadów. Razem z Panem Piotrem Bogdaszewskim, artystą rzeźbiarzem z Rucianego - Nidy, dzieci uczyły się technik rzeźbienia w mydle. Spod sprytnych rąk małych artystów powstały pszczoły, motyle i kwiaty. Lokalni pszczelarze opowiadali o codziennej pracy w pasiece, pokazywali zasady hodowli pszczół, prezentowali różne rodzaje miodów ich produkcji i wyroby pszczele.

Dziękujemy serdecznie Nadleśnictwu Strzałowo, Nadleśnictwu Maskulińskie, Zespołowi Szkół Leśnych w Rucianem – Nidzie, Gminnemu Ośrodkowi Kultury, Sportu i Rekreacji Pegaz w Pieckach, zespołowi Wibram-Fon, Pracowni Rzeźby Piotr Bogdaszewski oraz lokalnym pszczelarzom za pomoc w organizacji Wielkiego Dnia Pszczół.

Dziękujemy przybyłym gościom za świetną zabawę i zapraszamy za rok.

Zachęcamy do obejrzenia relacji z obchodów, autorstwa Pana Waldemara Bzury, który uwiecznił ten dzień na nagraniach.

https://www.youtube.com/watch?v=NzjEyz52a-I&feature=youtu.be&fbclid=IwAR3Kv1WDY-R1EJEiabpVKblr-f687l3JhwujaQCLiY_2QJAnhg1UZji_nF0

 

Mazurski Park Krajobrazowy
Mazurski
Park Krajobrazowy
Park Krajobrazowy Pojezierza Iławskiego
Park Krajobrazowy
Pojezierza Iławskiego
Park Krajobrazowy Wzgórz dylewskich
Park Krajobrazowy
Wzgórz dylewskich
Park Krajobrazowy Puszczy Rominckiej
Park Krajobrazowy
Puszczy Rominckiej
Park Krajobrazowy Wysoczyzny Elbląskiej
Park Krajobrazowy
Wysoczyzny Elbląskiej
Welski Park Krajobrazowy
Welski
Park Krajobrazowy
Brodnicki Park Krajobrazowy
Brodnicki
Park Krajobrazowy
Górznieńsko-Lidzbarski Park Krajobrazowy
Górznieńsko-Lidzbarski
Park Krajobrazowy
| do góry wersja dla słabowidzących wersja graficzna wydrukuj stronę