fot. W. Bzura fot. W. Bzura
fot. W. Bzura fot. W. Bzura
fot. W. Bzura fot. W. Bzura
fot. W. Bzura fot. W. Bzura
fot. W. Bzura fot. W. Bzura
fot. W. Bzura fot. W. Bzura
fot. W. Bzura fot. W. Bzura
fot. W. Bzura fot. W. Bzura
powrót

Wernisaż wystawy pt. Lalki, obrazki, drewienka

    9 maja w Galerii „Nad Mukrem” odbyło się otwarcie wystawy prac Pani Aleksandry Żabińskiej pt. „Lalki, obrazki, drewienka”. Otwarcie uświetnił występ zespołu śpiewaczy ludowych Pieckowianie,  do którego należy Pani Aleksandra.

Wśród przybyłych gości byli mieszkańcy Krutyni, przedstawiciele Szkoły Podstawowej w Krutyni, Szkoły Podstawowej w Ukcie, Nadleśnictwa Spychowo, Nadleśnictwa Strzałowo, Stowarzyszenia Nasza Krutyń,  GOKSIR „Pegaz” w Pieckach, Biblioteki Miejskiej w Mrągowie, przyjaciele Pani Aleksandry oraz sympatycy Mazurskiego Parku Krajobrazowego.

Wystawa prezentuje obrazy inspirowane mazurską przyrodą jak również lalki, kukiełki i marionetki, wykonane przez Panią Aleksandrę do przedstawień i spektakli, które organizowała. Szczególnie ulubionym tematem prac jest noc świętojańska.

   Aleksandra Żabińska mieszka w Krutyni od 35 lat. Jest absolwentką Wydziału Leśnego Akademii Rolniczej w Krakowie i podyplomowego Studium Kierowania Działalnością Kulturalno - Wychowawczą na Uniwersytecie Warszawskim. Pracowała w Nadleśnictwie Olsztynek, Nadleśnictwie Strzałowo, Mazurskim Parku Krajobrazowym oraz Gminnym Ośrodku Kultury Sportu i Rekreacji w Pieckach przez ponad 30 lat. Prowadziła liczne zespoły głównie teatralne i organizowała życie kulturalne w Gminie. Najbardziej Pasjonował ją teatr lalek. Zrealizowała około 50 spektakli.  Przez 25 lat prowadziła w Krutyni teatr Cudaczek - Krutyniaczek. W 2015 roku otrzymała odznakę "Zasłużony dla Kultury Polskiej".

Malować zaczęła w latach 90-tych dwudziestego wieku. Najczęstszą tematyką prac jest przyroda mazurska. Prócz malarstwa akrylowego tworzy także akwarele i małe obrazki na drewnie tzw. "Drewienka". Ulubione tematy to noc świętojańska i domy w Krutyni. Malując kontynuuje tradycje rodzinne. Ojciec był znanym malarzem Zagłębia i profesorem na ASP w Katowicach. Brat także maluje.

Aleksandra Żabińska dochowała się trójki dzieci i trójki wnuków. Najstarsza  Wanda ukończyła ASP i została malarką. Najmłodsza Agnieszka również świetnie rysuje, choć jest absolwentką Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina.  Obecnie Aleksandra Żabińska jest na emeryturze i malowanie stało się jej pasją. Jej marzeniem jest otwarcie w Krutyni Galerii Malarstwa.

Galeria jest otwarta od poniedziałku do piątku, w godz. 8:00-15:00. Serdecznie zapraszamy!

Mazurski Park Krajobrazowy
Mazurski
Park Krajobrazowy
Park Krajobrazowy Pojezierza Iławskiego
Park Krajobrazowy
Pojezierza Iławskiego
Park Krajobrazowy Wzgórz dylewskich
Park Krajobrazowy
Wzgórz dylewskich
Park Krajobrazowy Puszczy Rominckiej
Park Krajobrazowy
Puszczy Rominckiej
Park Krajobrazowy Wysoczyzny Elbląskiej
Park Krajobrazowy
Wysoczyzny Elbląskiej
Welski Park Krajobrazowy
Welski
Park Krajobrazowy
Brodnicki Park Krajobrazowy
Brodnicki
Park Krajobrazowy
Górznieńsko-Lidzbarski Park Krajobrazowy
Górznieńsko-Lidzbarski
Park Krajobrazowy
| do góry wersja dla słabowidzących wersja graficzna wydrukuj stronę