fot. W. Bzura fot. W. Bzura
fot. W. Bzura fot. W. Bzura
fot. W. Bzura fot. W. Bzura
fot. W. Bzura fot. W. Bzura
fot. W. Bzura fot. W. Bzura
fot. W. Bzura fot. W. Bzura
fot. W. Bzura fot. W. Bzura
fot. W. Bzura fot. W. Bzura

Instytucja Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego


Warmia_Mazury  YouTube_Warmia_Mazury


Znajdź nas na Facebooku!


powrót

Świętowaliśmy Wielki Dzień Pszczół

Już po raz trzeci w Mazurskim Parku Krajobrazowym obchodziliśmy ogólnopolski Dzień Pszczół. Celem tego święta jest edukacja na temat roli zapylaczy w środowisku. Pragniemy zwrócić uwagę na to, jak wiele produktów zawdzięczany zapylaczom.

W trakcie obchodów odbyły się warsztaty budowania domków dla pszczół dziko żyjących. Każdy odwiedzający miał szansę zbudować swój własny domek dla owadów i zabrać go do domu, aby w jego ogrodzie czy też na balkonie zagościły te pożyteczne zwierzęta. Dodatkowo domki można było udekorować przyrodniczymi motywami techniką decoupage’u z pomocą leśników z Nadleśnictwa Strzałowo.

Na stoiskach edukacyjno-promocyjnych Mazurskiego Parku Krajobrazowego i Nadleśnictwa Maskulińskie odbywały się gry i zabawy edukacyjne o tematyce związanej z pszczołami i ich znaczeniem w przyrodzie. Leśnicy z Nadleśnictwa Maskulińskie zwracali uwagę na tradycyjne bartnictwo i ochronę dzikich pszczół w lasach.

Uczniowie Zespołu Szkół Leśnych w Rucianem – Nidzie zaprezentowali realizowany w szkole projekt pt. "Pasieka Edukacyjna w Rucianem-Nidzie". W ramach projektu uczniowie budują domki dla owadów, prowadzą zajęcia edukacyjne oraz prowadzą własną pszczelą pasiekę.

Do współpracy w obchodach zaprosiliśmy lokalnych pszczelarzy, dzięki którym można było dowiedzieć się ile produktów zawdzięczamy pszczołom oraz jak wiele pracy pszczelarze poświęcają byśmy mogli cieszyć się słodkimi jej efektami w postaci miodu. W trakcie imprezy można było zaopatrzyć się w miód z lokalnych, mazurskich pasiek.

W trakcie obchodów można było wziąć udział w grze terenowej na temat roli pszczół w ekosystemie. Celem gry było zdobycie wiedzy na temat tworzenia miejsc przyjaznych pszczołom oraz uświadomienie uczestników jak brzmią zasady przyjaciela pszczół i dlaczego ich przestrzeganie jest ważne w zwiększaniu ich populacji. W grze wzięło udział 23. patrole. Zadanie polegało na wcieleniu się w rolę specjalnych oddziałów powołanych przez Królową Pszczół i zrealizowanie misji, która poprawi los pszczół i przekona ludzi, jak ważne jest tworzenie miejsc przyjaznych zapylaczom.

Dziękujemy bardzo za wspólnie spędzony czas i zapraszamy za rok!

Mazurski Park Krajobrazowy
Mazurski
Park Krajobrazowy
Park Krajobrazowy Pojezierza Iławskiego
Park Krajobrazowy
Pojezierza Iławskiego
Park Krajobrazowy Wzgórz dylewskich
Park Krajobrazowy
Wzgórz dylewskich
Park Krajobrazowy Puszczy Rominckiej
Park Krajobrazowy
Puszczy Rominckiej
Park Krajobrazowy Wysoczyzny Elbląskiej
Park Krajobrazowy
Wysoczyzny Elbląskiej
Welski Park Krajobrazowy
Welski
Park Krajobrazowy
Brodnicki Park Krajobrazowy
Brodnicki
Park Krajobrazowy
Górznieńsko-Lidzbarski Park Krajobrazowy
Górznieńsko-Lidzbarski
Park Krajobrazowy
| do góry wersja dla słabowidzących wersja graficzna wydrukuj stronę