fot. W. Bzura fot. W. Bzura
fot. W. Bzura fot. W. Bzura
fot. W. Bzura fot. W. Bzura
fot. W. Bzura fot. W. Bzura
fot. W. Bzura fot. W. Bzura
fot. W. Bzura fot. W. Bzura
fot. W. Bzura fot. W. Bzura
fot. W. Bzura fot. W. Bzura
powrót

Krutyńska Noc Świętojańska

   W minioną sobotę, 22 czerwca, w Krutyni obchodzona była Krutyńska Noc Świętojańska. Tegoroczne obchody zorganizowało Stowarzyszenie Nasza Krutyń, we współpracy z Radą Rodziców przy Szkole Podstawowej w Krutyni, Sołectwem Krutyń, Stowarzyszeniem Przewoźników po Rzece Krutyni "Perkun", Mazurskim Parkiem Krajobrazowym w Krutyni, GOKSiR „Pegaz” w Pieckach, Ochotniczą Strażą Pożarną w Krutyni i firmą PAMS.

   Obchody uświetnił występ zespołu sygnalistów myśliwskich Leśna Brać z Nadleśnictw Strzałowo i Spychowo, który przywitał gości i dał sygnał do rozpoczęcia zabawy. Mazurski Park Krajobrazowy włączył się w występy artystyczne prezentując piosenkę promującą ochronę przyrody pt. Nie zabijaj pająka. Uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Krutyni, przygotowani przez Panią Aleksandrę Żabińską, zaprezentowały piosenki i tańce, m.in. Płynie nasza Krutyń, Deptanie gliny, Krokodyl na Mazurach. Zachęciły również publiczność do włączenia się w zabawę i nauczenia podstawowych kroków tańca Deptanie gliny. Zespół Pieckowianie zaprezentował tradycyjne pieśni ludowe. Na gości czekały stoisko edukacyjne MPK, gdzie młodsi i starsi uczestnicy mieli okazję, poprzez zabawę poznać przyrodę Mazur. Po atrakcjach, na gości czekał kiermasz ciast i słodkości, przygotowanych przez Radę Rodziców przy SP w Krutyni. W trakcie trwania wydarzenia po raz pierwszy odbył się konkurs na najładniejszy wianek świętojański. Komisja oceniała zachowanie tradycyjnej formy, wykorzystanie materiałów roślinnych i estetykę wykonania.

   Noc Świętojańska nie mogłaby się odbyć bez tradycyjnego puszczania wianków na wodzie. Zgodnie z przesądem, chłopak który wyłowił wianek danej dziewczyny, zostawał potem jej mężem. Natomiast zatonięcie wianka wróżyło nieszczęście dla jego autorki. Jako że noc świętojańska jest świętem wody i ognia, po spłynięciu łódkami Krutynią, dziewczynki z grupy tanecznej działającej przy GOKSiR Pegaz w Pieckach przygotowane przez Panią Małgorzatę Duszak zaprezentowały pokaz tańca wokół ogniska. W ludowych wierzeniach miało to oczyszczać, chronić przed złymi mocami i chorobą.

   Dalszą zabawę zapewnił zespół Wibram-Fon z Piecek oraz po raz pierwszy w Krutyni kapela z Nowego Miasta koło Płońska. Nad bezpieczeństwem uczestników wydarzenia zarówno na lądzie jak i na wodzie czuwali policjanci z KPP w Mrągowie.

   Wszystkim, którzy uczestniczyli w Krutyńskiej Nocy Świętojańskiej, a przede wszystkim tym, którzy przyczynili się do zorganizowania wydarzenia serdecznie dziękujemy. Z pomocą w organizacji imprezy pośpieszyły firmy z branży turystycznej: Potocki Gałkowo, Kompleks Wypoczynkowo - Konferencyjny Mazur - Syrenka, Karczma Zacisze Małgorzata Cesarek i Restauracja Krutyńska, którym bardzo dziękujemy za użyczenie sprzętu.

Mazurski Park Krajobrazowy
Mazurski
Park Krajobrazowy
Park Krajobrazowy Pojezierza Iławskiego
Park Krajobrazowy
Pojezierza Iławskiego
Park Krajobrazowy Wzgórz dylewskich
Park Krajobrazowy
Wzgórz dylewskich
Park Krajobrazowy Puszczy Rominckiej
Park Krajobrazowy
Puszczy Rominckiej
Park Krajobrazowy Wysoczyzny Elbląskiej
Park Krajobrazowy
Wysoczyzny Elbląskiej
Welski Park Krajobrazowy
Welski
Park Krajobrazowy
Brodnicki Park Krajobrazowy
Brodnicki
Park Krajobrazowy
Górznieńsko-Lidzbarski Park Krajobrazowy
Górznieńsko-Lidzbarski
Park Krajobrazowy
| do góry wersja dla słabowidzących wersja graficzna wydrukuj stronę