To już czternaste „Polsko – Niemieckie Studyjne Spotkania Przyrodnicze Młodzieży”
Kolejny już raz grupa polskich uczniów z Rybna pod patronatem Welskiego Parku Krajobrazowego wyjechała na wymianę do zaprzyjaźnionego Naturpark Drӧmling. Jedenastoosobowa grupa młodych Polaków i dwoje nauczycieli na początku lipca spędziło miło i pożytecznie czas wspólnie z młodzieżą niemiecką w miejscowości Flechtingen koło Magdeburga. Wieloletnia współpraca obydwu parków owocuje dobrą współpracą nie tylko naukowo - badawczą, ale również edukacyjną i kulturową.
Główną ideą wymiany młodzieży polsko – niemieckiej było wspólne spędzenie czasu poprzez aktywność przy realizacji zaplanowanych wcześniej przedsięwzięć takich jak: budowanie budek lęgowych, gry oraz zabawy edukacyjne i sportowe, a także przygotowywanie posiłków typowych dla obydwu krajów, jak również porządkowanie pomieszczeń schroniska. Zespołowa aktywność w grupach wymieszanych językowo rozwijała umiejętność współpracy niezależnie od poziomu umiejętności językowych, jak i zachęcała młodych Polaków do nauki języka niemieckiego. Mimo początkowych problemów językowych młodzieży szybko znalazła uniwersalny sposób komunikowania się, solidarnie jednoczyła siły w osiągnięciu zamierzonego celu, a przeprowadzane zajęcia językowe ułatwiały im porozumiewanie się.
Spośród atrakcji przygotowanych przez gospodarzy Naturpark Drӧmling oraz samorządowców z gminy Oebisfelde oprócz zajęć językowych i wspólnych spotkań integracyjnych wymienić trzeba także zwiedzanie historycznego centrum Magdeburga, wizyta w motylarnii, spacery i aktywność fizyczna w przyzamkowym parku w Flechtingen, rozrywki nad wodą i co najważniejsze pobyt w fabryce samochodów osobowych VW w Wolfsburgu.
Współpraca obu parków krajobrazowych: Welskiego i Drӧmling przynosi wymierne efekty społeczne i wymianę doświadczeń. Uczestnicy z obydwu krajów nie tylko dostrzegają różnice kulturowe i językowe między krajami, ale i dostrzegają również uniwersalne cechy łączące młodzież, takie jak podobne zainteresowania, aktywność oraz chęć nawiązywania nowych przyjaźni. Spotkania młodzieży z Polski i Niemiec uczą tolerancji, szacunku do ludzi mimo odrębności kulturowej i językowej, przełamują stereotypy oraz dają pozytywny sygnał współpracy na przyszłość w jednoczącej się Europie.
Projekt POLSKO-NIEMIECKIE STUDYJNE SPOTKANIA PRZYRODNICZE MŁODZIEŻY finansowany jest ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Warmińsko-Mazurskiego oraz Polsko- Niemieckiej Współpracy Młodzieży.