Witamy Państwa

Nowa strona internetowa Welskiego Parku Krajobrazowego

WPK.WARMIA.MAZURY.PL

 

 

 

 

  

powrót

To już czternaste „Polsko – Niemieckie Studyjne Spotkania Przyrodnicze Młodzieży”

 

                Kolejny już raz grupa polskich uczniów z Rybna pod patronatem Welskiego Parku Krajobrazowego wyjechała na wymianę do zaprzyjaźnionego Naturpark Drӧmling. Jedenastoosobowa grupa młodych Polaków i dwoje nauczycieli na początku lipca spędziło miło i pożytecznie czas wspólnie z młodzieżą niemiecką w miejscowości Flechtingen koło Magdeburga. Wieloletnia współpraca obydwu parków owocuje dobrą współpracą nie tylko naukowo - badawczą, ale również edukacyjną i kulturową.

                Główną ideą wymiany młodzieży polsko – niemieckiej było wspólne spędzenie czasu poprzez aktywność przy realizacji zaplanowanych wcześniej przedsięwzięć takich jak: budowanie budek lęgowych, gry oraz zabawy edukacyjne i sportowe, a także przygotowywanie posiłków typowych dla obydwu krajów, jak również porządkowanie pomieszczeń schroniska. Zespołowa aktywność w grupach wymieszanych językowo rozwijała umiejętność współpracy niezależnie od poziomu umiejętności językowych, jak i zachęcała młodych Polaków do nauki języka niemieckiego. Mimo początkowych problemów językowych młodzieży szybko znalazła uniwersalny sposób komunikowania się, solidarnie jednoczyła siły w osiągnięciu zamierzonego celu, a  przeprowadzane zajęcia językowe ułatwiały im  porozumiewanie się.

                Spośród atrakcji przygotowanych przez gospodarzy Naturpark Drӧmling oraz samorządowców z gminy Oebisfelde oprócz zajęć językowych i wspólnych spotkań integracyjnych wymienić trzeba także zwiedzanie historycznego centrum Magdeburga, wizyta w motylarnii, spacery i aktywność fizyczna w przyzamkowym parku w Flechtingen, rozrywki nad wodą i co najważniejsze pobyt w fabryce samochodów osobowych VW w Wolfsburgu.

                Współpraca obu parków krajobrazowych: Welskiego i Drӧmling przynosi wymierne efekty społeczne i wymianę doświadczeń. Uczestnicy z obydwu krajów nie tylko dostrzegają różnice kulturowe i językowe między krajami, ale i dostrzegają również uniwersalne cechy łączące młodzież, takie jak podobne zainteresowania, aktywność oraz chęć nawiązywania nowych przyjaźni. Spotkania młodzieży z Polski i Niemiec uczą tolerancji, szacunku do ludzi mimo odrębności kulturowej i językowej, przełamują stereotypy oraz dają pozytywny sygnał współpracy na przyszłość w jednoczącej się Europie.

Projekt POLSKO-NIEMIECKIE STUDYJNE SPOTKANIA PRZYRODNICZE MŁODZIEŻY finansowany jest ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Warmińsko-Mazurskiego oraz Polsko- Niemieckiej Współpracy  Młodzieży.

                       

Park Krajobrazowy Pojezierza Iławskiego
Park Krajobrazowy
Pojezierza Iławskiego
Park Krajobrazowy Wzgórz Dylewskich
Park Krajobrazowy
Wzgórz Dylewskich
Mazurski Park Krajobrazowy
Mazurski
Park Krajobrazowy
Park Krajobrazowy Puszczy Rominckiej
Park Krajobrazowy
Puszczy Rominckiej
Park Krajobrazowy Wysoczyzny Elbląskiej
Park Krajobrazowy
Wysoczyzny Elbląskiej
Welski Park Krajobrazowy
Welski
Park Krajobrazowy
Brodnicki Park Krajobrazowy
Brodnicki
Park Krajobrazowy
Górznieńsko-Lidzbarski Park Krajobrazowy
Górznieńsko-Lidzbarski
Park Krajobrazowy
| do góry wersja dla słabowidzących wersja graficzna wydrukuj stronę