Witamy Państwa

Nowa strona internetowa Welskiego Parku Krajobrazowego

WPK.WARMIA.MAZURY.PL

 

 

 

 

  

powrót

Spotkanie młodzieży w Naturpark Drömling

   W dniach od 22 do 28 lipca 2013 odbyło się zorganizowane w ramach współpracy Naturpark Drömling (Niemcy) i Welskiego Parku Krajobrazowego spotkanie młodzieży aktywnie biorącej udział w konkursach przyrodniczych, a także współpracującej z Parkami. Ze strony niemieckiej byli to Junior Ranger – Mali Strażnicy, natomiast Polskę reprezentowali uczniowie Gimnazjum im. Marii Skłodowskiej-Curie z Rybna. W tym roku spotkanie odbyło się w Niemczech w miejscowości Flechtingen. Młodzież zakwaterowana została w Haus der Vereine – budynku stanowiącego własność stowarzyszenia mieszkańców z miejscowości Flechtingen, do jej dyspozycji oddano cały budynek z kuchnią w której dyżury pełnili uczestnicy spotkania podzieleni na międzynarodowe zespoły. Dla uczestników spotkania przywidziano bardzo dużo zajęć, podczas których mieli się integrować między sobą, poznawać zwyczaje, kulturę, no i przede wszystkim język sąsiada z za Odry.
   Grupa wyjechała z Polski 21 lipca wieczorem autobusem rejsowym do Braunschweig, gdzie 22 lipca wczesnym rankiem czekali pracownicy Naturpark Drömling i jednocześnie główni organizatorzy tegorocznego spotkania: Sabine Wieter i Ulf Damm. 
   Pierwszego dnia (22.07.) obie grupy uczestników przybyły do miejsca zakwaterowania w Flechtingen. Organizatorzy wszystkich gorąco powitali, przedstawili regulamin korzystania z obiektu oraz wyznaczyli mieszane (międzynarodowe) grupy pracujące w poszczególnych dniach w kuchni. Następnie zorganizowano zajęcia integracyjno-językowe podczas których młodzież zapoznała się ze sobą i uczyła się podstawowych zwrotów (dzień dobry, proszę, dziękuję, przepraszam, itp.). Wszyscy otrzymali notesy i mini słowniki aby prowadzić swoje notatki. Dodatkowa atrakcją tego dnia było wyjście na kąpielisko zlokalizowane nad jeziorem w centrum miasteczka opodal malowniczego zamku.
   Drugi dzień (23.07.) upłynął bardzo aktywnie. Pierwszą część dnia grupy spędziły w miejscowości Uthmöden w warsztacie miejscowego artysty Stephana, który pokazywał metody wykonywania ceramiki i przybliżył historię garncarstwa. Każdy z uczestników miał okazję samodzielnie wykonać naczynie, które później było wypalone. Gospodarz przygotował także posiłek – naleśniki z pysznym musem jabłkowym i malinowym. Druga część dnia upłynęła w domu kuracyjnym Kneippanlage, gdzie prowadzone są zajęcia dla osób z chorobami układu krążenia. Terapia poprawiająca krążenie krwi wydawała się z początku być dość dziwna, ale po pewnym czasie bardzo przyjemna – zalecano spacery w basenie z bardzo zimną wodą skąd po kilku okrążeniach trzeba było przejść do basenów z ciepłą wodą (zabieg kilkukrotnie powtórzony). Popołudnie i wieczór upłynęły na zajęciach integracyjno-językowych i zajęciach sportowych.
   Dzień trzeci (24.07.) rozpoczął się wycieczką rowerową do kamieniołomów w okolicy Flechtingen. Kierownik obiektu oprowadził nas pokazując maszyny wydobywcze i rodzaje pozyskiwanego kruszca. Przedstawił także historię obiektu, oraz perspektywy dalszej działalności wraz z metodami rekultywacji wyrobiska. Co ciekawe, że kruszec stąd kupowany jest także jako podkład do budowy dróg i linii kolejowych w Polsce. Z kamieniołomów na rowerach grupa udała się do Doliny Drewnianego Młyna – obiektu chronionego, zlokalizowanego opodal kopalni. Tu młodzieży udało się zaobserwować między innymi w mchu salamandrę plamistą. Po południu zajęcia odbyły się na strzelnicy bractwa Kurkowego we Flechtingen, gdzie najcelniej strzelali Leon oraz Josef. Po zawodach wspólnie grillowano, zaś wieczorem w ramach zajęć integracyjnych prowadzono zajęcia taneczne.
   Czwartego dnia (25.07.) zajęcia odbyły się w Hindisburgu. Zwiedzano niezwykle piękny , wciąż odrestaurowywany ogród, oraz wnętrza pałacowe zamienione Haus des Waldes (Dom Lasu). Obiekt niezwykle ucierpiał, gdy stacjonowała w nim Armia Czerwona. Część budynku spłonęła. Podczas jego odbudowy w jednym ze skrzydeł stworzono niezwykle ciekawą ekspozycje edukacyjną przybliżającą mieszkańców lasu. Niezwykle dużo emocji budził park linowy urządzony w lesie niedaleko zamku. Młodzież wyposażona w nowoczesny sprzęt wspinaczkowy i pod opieką instruktorów pokonywała tam najróżniejsze przeszkody rozmieszczone pomiędzy drzewami.  Po kolacji wszyscy świetnie bawili się na kręgielni we Flechtingen, zaś w ramach zajęć integracyjnych prowadzono zajęcia językowe oraz taneczne.
   Piąty dzień pobytu (26.07.) upłynął na zwiedzaniu Magdeburga. Po śniadaniu wszyscy pociągiem z Flechtingen przejechali do stolicy landu Sahsen-Anhalt. Tu czas niezwykle szybko minął na zwiedzaniu Elbauenpark Magdeburg. Po Parku przemieszczano się kolejką krajobrazową, której tory mieściły się nawet kilkanaście metrów nad ziemią. Niebywałą atrakcją obiektu jest Jahrtausendturm (Wieża Tysiąca Lat). Wieża jest centrum nauki, gdzie samodzielnie można było przeprowadzać eksperymenty z dziedziny fizyki, obserwować różne osiągnięcia techniki i jej rozwój na przełomie bez mała tysiąca lat. Wieża jest najwyższym tego typu obiektem o konstrukcji drewnianej na świecie (60 m wysokości). Wieczorem po kolacji kontynuowano naukę tańca – miał on zostać zaprezentowany przed rodzicami dzieci i młodzieży z Niemiec w niedzielę, jak i również ćwiczono rozmówki.
   Szósty dzień (27.07.) upłynął na zwiedzaniu Autostadt – części Wolfsburga, w której mieszczą się zakłady Volkswagen. Rano, po śniadaniu, grupa pociągiem przejechała do Wolfsburga. Autostadt to nie tylko fabryka samochodów, ale także centrum nauki i technologii motoryzacyjnej, które prezentowane są w bardzo przystępny sposób, hale prezentujące marki samochodów współpracujących z koncernem Volkswagen (m.in. Audi, Bugatti), oraz kilkupiętrowa prezentacja różnych, niezwykle istotnych z punktu widzenia motoryzacji modeli i marek samochodów z całego świata. Każdy znalazł tu coś dla siebie. Po powrocie z Wolfsburga młodzież prowadziła próby generalne rozmówek i tańca przed prezentacją w niedzielę przed rodzicami i dziadkami.
   Ostatniego dnia (28.07.) do Flechtingen przyjechali rodzice oraz dziadkowie dzieci i młodzieży z Niemiec. Podziękowano organizatorom oraz uczestnikom spotkania, a następnie uczestnicy spotkania zaprezentowali swoje osiągnięcia językowe i taneczne. Każdy miał także narysować to co najbardziej mu się podobało podczas tego spotkania, jak i również odcisnąć swoją dłoń na plakacie z wymiany. Spotkanie zakończyło się wspólnym grillowaniem.
Wieczorem pracownicy Naturpark Drömling: Sabine Wieter i Ulf Damm, odwieźli uczestników z Polski na dworzec w Braunschweig, skąd autobusem wrócili do domu.
           
Dziękujemy organizatorom i do zobaczenia w przyszłym roku – tym razem w Polsce!
Vielen Dank an die Organisatoren und bis zum nächsten Jahr - diesmal in Polen!
 

Przejazd uczestników z Polski dofinansowany był ze środków Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży, a na odcinku Rybno-Brodnica finansowany przez Gminę Rybno.

Park Krajobrazowy Pojezierza Iławskiego
Park Krajobrazowy
Pojezierza Iławskiego
Park Krajobrazowy Wzgórz Dylewskich
Park Krajobrazowy
Wzgórz Dylewskich
Mazurski Park Krajobrazowy
Mazurski
Park Krajobrazowy
Park Krajobrazowy Puszczy Rominckiej
Park Krajobrazowy
Puszczy Rominckiej
Park Krajobrazowy Wysoczyzny Elbląskiej
Park Krajobrazowy
Wysoczyzny Elbląskiej
Welski Park Krajobrazowy
Welski
Park Krajobrazowy
Brodnicki Park Krajobrazowy
Brodnicki
Park Krajobrazowy
Górznieńsko-Lidzbarski Park Krajobrazowy
Górznieńsko-Lidzbarski
Park Krajobrazowy
| do góry wersja dla słabowidzących wersja graficzna wydrukuj stronę