Witamy Państwa

Nowa strona internetowa Welskiego Parku Krajobrazowego

WPK.WARMIA.MAZURY.PL

 

 

 

 

  

powrót

Międzynarodowa Minikonferencja w Welskim Parku Krajobrazowym

9 lipca w ośrodku Wellawil w Kurojadach odbyła się międzynarodowa minikonferencja poświęcona możliwościom wykorzystania instrumentów finansowych w ochronie przyrody i rozwoju turystyki. W konferencji wzięli udział m.in. przedstawiciele:  niemieckiego Parku Droemling,  Nadleśnictwa Lidzbark, Departamentu Współpracy Międzynarodowej oraz Departamentu Ochrony Środowiska Urzędu Marszałkowskiego Województwa Warmińsko-Mazurskiego, Gminy Rybno, Gminy Płośnica, Gminy Grodziczno, Gminy Lidzbark oraz organizacji pozarządowych  Fundacji Mecenat Publiczno-Prywatny oraz Fundacji Wel.

Podczas spotkania Krzysztof Główczyński - Dyrektor Welskiego Parku Krajobrazowego, zaprezentował przywidziane do realizacji w 2013 i 2014 roku inwestycje na terenie kazdej z gmin (wieże obserwacyjne, wiaty, ścieżki edukacyjne) oraz bieżący etap prac z nimi związanych. Po wystąpieniu Dyrektora głos zabrali pracownicy Parku - Krzysztof Wittbrodt i Marcin Modrzewski przedstawiając informacje dotyczące działalności Welskiego Parku Krajobrazowego związanej z promocją, edukacją i ochroną przyrody oraz informacje dotyczące nowej na naszym terenie formy turystyki kwalifikowanej jaką jest geocaching.

Następnie Krzysztof Wittbrodt - Prezes Zarządu Fundacji Wel, zaprezentował  informacje dotyczące celu powołania Fundacji Wel oraz jej dotychczasową działalność zapraszając jednocześnie przedstawicieli samorządu lokalnego do współpracy podając za przyklad działania realizowane dla Gminy Lidzbark. Fundacja Wel, jako organizacja pozarządowa, ma znacznie szersze możliwości pozyskiwania środków na działania związane zarówno z rozwojem turystyki w Regionie jak i ochroną przyrody, zaś obszar jej działania skupiałby się głównie na terenie Welskiego Parku Krajobrazowego i gmin w granicach których jest on zlokalizowany, t.j.: Grodziczno, Rybno, Płośnica i Lidzbark. Dlatego w promocji turystycznej naszego Regionu niezwykle istotnym jest współpraca pomiędzy samorządami, a najkorzystniejszą jej formą zarówno pod kątem merytorycznym jak i finansowym byłoby wykorzystanie Fundacji Wel jako elementu scalającego działania.

Fred Brauman - Dyrektor Naturpark Droemling, przedstawił strukturę i działanie Parku w Niemczech, jak i współpracę z lokalnymi samorządami. Naturpark Droemling podobnie jak Welski Park Krajobrazowy zlokalizowany jest w granicach czterech gmin i tylko dzięki współdziałaniu samorządu lokalnego udało się stworzyć charakterystyczne tylko dla ich regionu produkty turystyczne przyciągające każdego roku tysiące turystów.

Po części referatowej rozgorzała zainicjowana przez Mariana Ligmana dyskusja dotycząca zarówno ograniczeń wynikających z funkcjonowania Welskiego Parku Krajobrazowego jak i współpracy.

Międzynarodowa Minikonferencja finansowana była ze środków Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego przy zaangażowaniu Departamentu Współpracy Międzynarodowej.

 

Park Krajobrazowy Pojezierza Iławskiego
Park Krajobrazowy
Pojezierza Iławskiego
Park Krajobrazowy Wzgórz Dylewskich
Park Krajobrazowy
Wzgórz Dylewskich
Mazurski Park Krajobrazowy
Mazurski
Park Krajobrazowy
Park Krajobrazowy Puszczy Rominckiej
Park Krajobrazowy
Puszczy Rominckiej
Park Krajobrazowy Wysoczyzny Elbląskiej
Park Krajobrazowy
Wysoczyzny Elbląskiej
Welski Park Krajobrazowy
Welski
Park Krajobrazowy
Brodnicki Park Krajobrazowy
Brodnicki
Park Krajobrazowy
Górznieńsko-Lidzbarski Park Krajobrazowy
Górznieńsko-Lidzbarski
Park Krajobrazowy
| do góry wersja dla słabowidzących wersja graficzna wydrukuj stronę