Witamy Państwa

Nowa strona internetowa Welskiego Parku Krajobrazowego

WPK.WARMIA.MAZURY.PL

 

 

 

 

  

powrót

Federacja Europarc zrzesza organizacje działające na rzecz ochrony przyrody

      W dniach 9 – 13 października 2013 odbyła się Konferencja z okazji 40-lecia funkcjonowania federacji zrzeszającej instytucje działające na rzecz ochrony przyrody „Europarc”, w której uczestniczył także Dyrektor Welskiego Parku Krajobrazowego.

      Federacja Europarc została założona w 1973 r. pod nazwą Europejska Federacja Parków Narodowych i Krajobrazowych. Gromadzi ona przede wszystkim instytucje i organizacje odpowiedzialne za gospodarowanie na terenach chronionych Europy. Głównymi prelegentami byli m. in. prof. dr Lucka Kajfez Bogataj (Wydział Biotechnologiczny, Uniwersytet w Lublanie, Słowenia), prof. dr Varga Zoltan (Wydział Biologii Ewolucyjnej Uniwersytetu w Debrecen, Węgry), Julia Marton-Lefevre (Dyrektor Generalny, IUCN) oraz Ignace Schops dyrektor Parku Kempen en Maasland z Belgii, który mówił o zasobach które natura ma do zaoferowania społeczeństwu i wielkiej pracy na obszarach chronionych pod względem globalnym.

     W duchu czterdziestej rocznicy uczestnicy z całego kontynentu wzięli udział w różnych warsztatach i wycieczkach, podczas których poruszono tematy dotyczące: zintegrowanego zarządzania obszarami chronionymi, zrównoważonej turystyki, planów zagospodarowania inwazyjnych roślin i programów rolno – środowiskowych.

    Interesującym, a zarazem najbardziej wymownym momentem podczas konferencji była wypowiedź młodych uczestników - stwierdzając – "Chcemy być wysłuchani". Europejska młodzież chciała zwrócić uwagę zebranych, że aspekt ochrony przyrody pojmują jako swoją polisę ubezpieczeniową dla przyszłych pokoleń. W związku z tym przyszli przyrodnicy powinni być uprzednio profesjonalnie przegotowani do roli protektorów i konserwatorów naszego dziedzictwa. Edukację przyrodniczą zalecają nauczać już od najwcześniejszych etapów rozwoju człowieka, tak aby już od najmłodszych lat dzieci odczuwały potrzebę dbania o środowisko. Zwrócili również uwagę na innowacje techniczne, które niweczą piękno dziewiczego krajobrazu oraz tendencję do życia w środowiskach miejskich, które zakłócają odczuwanie potrzeby ochrony natury, co powoduje brak komunikacji „człowiek – natura”.

Park Krajobrazowy Pojezierza Iławskiego
Park Krajobrazowy
Pojezierza Iławskiego
Park Krajobrazowy Wzgórz Dylewskich
Park Krajobrazowy
Wzgórz Dylewskich
Mazurski Park Krajobrazowy
Mazurski
Park Krajobrazowy
Park Krajobrazowy Puszczy Rominckiej
Park Krajobrazowy
Puszczy Rominckiej
Park Krajobrazowy Wysoczyzny Elbląskiej
Park Krajobrazowy
Wysoczyzny Elbląskiej
Welski Park Krajobrazowy
Welski
Park Krajobrazowy
Brodnicki Park Krajobrazowy
Brodnicki
Park Krajobrazowy
Górznieńsko-Lidzbarski Park Krajobrazowy
Górznieńsko-Lidzbarski
Park Krajobrazowy
| do góry wersja dla słabowidzących wersja graficzna wydrukuj stronę