Piesza wycieczka niebieskim szlakiem Piesza wycieczka niebieskim szlakiem
Piesza wycieczka na Wąsie. Piesza wycieczka na Wąsie.

Witamy Państwa

Poznaj lepiej nasz region:

  

Zachęcamy do odwiedzin Parkowego 

 

 

 

 

 

  

powrót

Szlak kajakowy rzeką Wel

Szlak kajakowy rzeką Wel

Wel stanowi lewobrzeżny dopływ Drwęcy. Jej źródło znajduje się w okolicach wsi Bartek, na północ od Jeziora Dąbrowa Wielka, a do Drwęcy uchodzi w miejscowości Bratian. Długość rzeki wynosi 95,8 km (nie licząc odcinków jeziornych). Rzeka przepływa przez gminy: Dąbrówno, Rybno, Płośnica i Lidzbark wchodzące w skład powiatu działdowskiego, oraz gminy: Grodziczno i Nowe Miasto Lubawskie należące do powiatu nowomiejskiego.

Na teren Welskiego Parku Krajobrazowego rzeka Wel wpływa w okolicach wsi Szczupliny i przez teren Parku płynie na długości ok. 80 km. Różnorodność siedlisk oraz niepowtarzalne walory krajobrazowe zlewni to czynniki, które zdecydowały o utworzeniu w 1995 roku Welskiego Parku Krajobrazowego.

Szlak kajakowy rzeką Wel należy do szlaków trudnych. Wymaga od amatorów turystyki kajakowej sporych umiejętności oraz doświadczenia szczególnie na odcinku górskim w rezerwacie „Piekiełko”.

Szlak kajakowy obejmuje odcinki o trzech kategoriach trudności:

I Odcinek łatwy:

  • od miejscowości Szczupliny do miejscowości Podcibórz; odcinek ten polecany jest jako dwu dniowy spływ dla początkujących kajakarzy, jest on atrakcyjny krajobrazowo, a zarazem bezpieczny, na trasie spływu napotkamy kilka przenosek głównie w pobliżu małych elektrowni wodnych.

II Odcinki trudne:

  • od miejscowości Dąbrówno (początek szlaku) do mostu w Szczuplinach odcinek ten jest trudny do pokonania szczególnie przy niskich stanach wody;

  • od miejscowości Podcibórz do miejscowości Kurojady; odcinek ten można podzielić na dwa etapy z przystankiem w Lidzbarku. Jest to odcinek trudny głównie z uwagi na ilość powalonych drzew, które niejednokrotnie stają się dużym wyzwaniem także dla doświadczonych kajakarzy;

III Odcinek bardzo trudny:

  • od miejscowości Kurajady do końca szlaku w Bratianie; na tym odcinku rzeka przepływa przez rezerwat Piekiełko gdzie Wel wcina się głębokim jarem w wysoczyznę i ma charakter wartkiego potoku górskiego. Decydując się na spływ tym odcinkiem należy zabezpieczyć sprzęt oraz cały ekwipunek przed ewentualną wywrotką.

 

Schemat rzeki Wel do pobrania TUTAJ

Mazurski Park Krajobrazowy
Mazurski
Park Krajobrazowy
Park Krajobrazowy Pojezierza Iławskiego
Park Krajobrazowy
Pojezierza Iławskiego
Park Krajobrazowy Wzgórz Dylewskich
Park Krajobrazowy
Wzgórz Dylewskich
Park Krajobrazowy Puszczy Rominckiej
Park Krajobrazowy
Puszczy Rominckiej
Park Krajobrazowy Wysoczyzny Elbląskiej
Park Krajobrazowy
Wysoczyzny Elbląskiej
Welski Park Krajobrazowy
Welski
Park Krajobrazowy
Brodnicki Park Krajobrazowy
Brodnicki
Park Krajobrazowy
Górznieńsko-Lidzbarski Park Krajobrazowy
Górznieńsko-Lidzbarski
Park Krajobrazowy
| do góry wersja dla słabowidzących wersja graficzna wydrukuj stronę