orlik krzykliwy (fot. M.Modrzewski) orlik krzykliwy (fot. M.Modrzewski)
pełnik europejski (fot. M.Modrzewski) pełnik europejski (fot. M.Modrzewski)
bocian biały (fot. M.Modrzewski) bocian biały (fot. M.Modrzewski)
brzoza niska (fot. M.Modrzewski) brzoza niska (fot. M.Modrzewski)

Witamy Państwa

Poznaj lepiej nasz region:

  

Zachęcamy do odwiedzin Parkowego 

 

 

 

 

 

  

powrót

Pomniki Przyrody

   W granicach Welskiego Parku Krajobrazowego znajduje się wiele pomników przyrody.Zdecydowaną większość wśród naszych pomników przyrody stanowią pojedyncze drzewa - dominują: lipa drobnolistna i dąb szypułkowy. Najokazalszy okaz lipy drobnolistnej rośnie w Rybnie, spośród dębów szypułkowych aż 7 rośnie w Kostkowie. Na szczególną uwagę zasługuje także grusza pospolita w Wąpiersku ponieważ utarło się, że pomnikami najczęściej zostają takie drzewa jak dęby, lipy, czy też sosny i mało kto zwróciłby uwagę na drzewa owocowe. W Parku są także dwie aleje pomnikowe. W Lidzbarku nad j. Lidzbarskim, którą tworzą głównie lipy oraz powołana w 2008 roku aleja w Prętkach w której dominują klony. 
W granicach Welskiego Parku Krajobrazowego znajduje się wiele pomników przyrody.Zdecydowaną większość wśród naszych pomników przyrody stanowią pojedyncze drzewa - dominują: lipa drobnolistna i dąb szypułkowy. Najokazalszy okaz lipy drobnolistnej rośnie w Rybnie, spośród dębów szypułkowych aż 7 rośnie w Kostkowie. Na szczególną uwagę zasługuje także grusza pospolita w Wąpiersku ponieważ utarło się, że pomnikami najczęściej zostają takie drzewa jak dęby, lipy, czy też sosny i mało kto zwróciłby uwagę na drzewa owocowe. W Parku są także dwie aleje pomnikowe. W Lidzbarku nad j. Lidzbarskim, którą tworzą głównie lipy oraz powołana w 2008 roku aleja w Prętkach w której dominują klony...........  
 
Wykaz pomników przyrody Welskiego Parku Krajobrazowego (pdf):
 
Gmina Rybno
 
Gmina Płośnica
 
Miasto i Gmina Lidzbark 
 
Aktualnie w Polsce podstawą prawną ustanawiania pomników przyrody jest Ustawa z dnia 16 kwietnia 2004 roku o ochronie przyrody, która pomniki przyrody określa jako „pojedyncze twory przyrody żywej i nieożywionej lub ich skupienia o szczególnej wartości naukowej, kulturowej, historyczno-pamiątkowej i krajobrazowej oraz odznaczające się indywidualnymi cechami, wyróżniającymi je wśród innych tworów, w szczególności sędziwe i okazałych rozmiarów drzewa i krzewy gatunków rodzimych lub obcych, źródła, wodospady, wywierzyska, skałki, jary, głazy narzutowe, jaskinie".
  
Mazurski Park Krajobrazowy
Mazurski
Park Krajobrazowy
Park Krajobrazowy Pojezierza Iławskiego
Park Krajobrazowy
Pojezierza Iławskiego
Park Krajobrazowy Wzgórz Dylewskich
Park Krajobrazowy
Wzgórz Dylewskich
Park Krajobrazowy Puszczy Rominckiej
Park Krajobrazowy
Puszczy Rominckiej
Park Krajobrazowy Wysoczyzny Elbląskiej
Park Krajobrazowy
Wysoczyzny Elbląskiej
Welski Park Krajobrazowy
Welski
Park Krajobrazowy
Brodnicki Park Krajobrazowy
Brodnicki
Park Krajobrazowy
Górznieńsko-Lidzbarski Park Krajobrazowy
Górznieńsko-Lidzbarski
Park Krajobrazowy
| do góry wersja dla słabowidzących wersja graficzna wydrukuj stronę