Gąsienica niedźwiedziówki kai (fot. A. Abramowski) Gąsienica niedźwiedziówki kai (fot. A. Abramowski)

Witamy Państwa

Poznaj lepiej nasz region:

  

Zachęcamy do odwiedzin Parkowego 

 

 

 

 

 

  

powrót

„Poznajmy szlaki WPK”

  Maj to idealny miesiąc na długie spacery śródpolnymi i leśnymi ścieżkami, w trakcie których mamy okazje do podziwiania przyrody. Korzystając z niemal idealnej pogody nasze przedostatnie zajęcia dla Junior Ranger zostały przeprowadzone na szlaku dydaktycznym „Las Nadwelski”.

   Z uwagi na to, że zajęcia odbywały się w piątkowy wieczór po tygodniu szklonych zmagań nasze spotkanie, aby przyniosło efekt musiało być czymś całkowicie innym niż tradycyjna lekcja. W tym celu zagraliśmy w grę „Poszukiwacze skarbów WPK – questing przyrodniczy”. Przed rozpoczęciem zabawy uczestnicy podzielili się na dwie grupy. Następnie obie drużyny otrzymały tz. „zestaw poszukiwacza” czyli zbiór zdjęć, mapkę i notatnik. Niezbędnym elementem tego zestawu był krótki opis walorów szlaku, bez którego przyszłe questy mogły by przysporzyć nieco trudności.

   Zadaniem graczy było odszukanie sześciu miejsc zaznaczonych na mapie i przedstawionych na zdjęciach. Trasa którą trzeba przebyć, aby ukończyć questing ma około 7 km długości w połowie, której spotykamy most umożliwiający nam przejście na druga stronę rzeki. Mimo iż dla wielu osób taki dystans do przebycia pieszo wydaje się nieco długi, to z jednym lub dwoma przystankami w tak pięknej okolicy nie stanowi problemu nawet dzieciom czy osobom starszym.

   Po wykonaniu zadań i przejściu całej ścieżki przyszedł czas na ostatnie zadaniem, w którym należało z zdobytych elementów utworzyć jedno hasło:

 

Rzeka Wel1 płynie przez jar2 znajdujący się na terenie Welskiego Parku Krajobrazowego3gdzie można spotkać zimorodki4 siedzące na grabach i wiązach5 tworzących grąd zboczowy6.

 

 

Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy za udział, i zarazem informujemy, że przyszłe zajęcia odbędą się 16.06.2017 r o godzinie 16:00 dla obu grup.

Mazurski Park Krajobrazowy
Mazurski
Park Krajobrazowy
Park Krajobrazowy Pojezierza Iławskiego
Park Krajobrazowy
Pojezierza Iławskiego
Park Krajobrazowy Wzgórz Dylewskich
Park Krajobrazowy
Wzgórz Dylewskich
Park Krajobrazowy Puszczy Rominckiej
Park Krajobrazowy
Puszczy Rominckiej
Park Krajobrazowy Wysoczyzny Elbląskiej
Park Krajobrazowy
Wysoczyzny Elbląskiej
Welski Park Krajobrazowy
Welski
Park Krajobrazowy
Brodnicki Park Krajobrazowy
Brodnicki
Park Krajobrazowy
Górznieńsko-Lidzbarski Park Krajobrazowy
Górznieńsko-Lidzbarski
Park Krajobrazowy
| do góry wersja dla słabowidzących wersja graficzna wydrukuj stronę