Witamy Państwa

Poznaj lepiej nasz region:

  

Zachęcamy do odwiedzin Parkowego 

 

 

 

 

 

  

Edukacja

OFERTA EDUKACYJNA WELSKIEGO PARKU KRAJOBRAZOWEGO

2019/2020

I.              Zajęcia edukacyjne

 

TEMATY ZAJĘĆ EDUKACYJNYCH

OPIS

„Ssaki – kręgowce które młode karmią mlekiem”

W trakcie zajęć omówione zostają gatunki ssaków występujących na terenie WPK. Dodatkowo przybliżone zostają ich charakterystyczne dla danego gatunku zachowania.

 „Warstwy lasu”

Uczestnicy zajęć zapoznają się warstwową budową lasu oraz zwierzętami i roślinami występującymi w poszczególnych warstwach.

„Skarby rzek i jezior – królestwo ryb”

Podczas zajęć uczniowie mogą dowiedzieć się np.:

- jakie ryby żyją w naszych wodach

- czym się odżywiają i w jakiej strefie zbiornika żyją

- jaką rolę odgrywają w życiu ludzi

„Między Welskim Parkiem a Afryką”

Uczestnicy podczas spotkania zdobywają informacje o ptasich wędrówkach, dowiadując się jak wiele przeszkód na swej długiej drodze napotykają nasi skrzydlaci przyjaciele.

„Ptaki wokół nas”

Zajęcia edukacyjne prezentujące gatunki ptaków zamieszkujące teren Welskiego PK. W celu utrwalenia informacji, uczniowie nanoszą kolory na styropianowe kształtki imitujące ptaki.

„Trzy kroki do lasu”

Zajęcia dla dzieci w wieku przedszkolnym i klas I-III. Podczas zajęć uczniowie poznają podstawowe zasady przebywania w lesie, gatunki drzew i krzewów rosnących w lesie oraz ssaki mieszkające w lesie.

„Nie taki wilk straszny”

 Zajęcie zapoznające ze zwyczajami, trybem życia i miejscami występowania naszego największego czworonożnego drapieżnika, który zamieszkuje okoliczne lasy.

 „Z biegiem rzeki”

W trakcie zajęć omawiane jest jak szybkość płynącej rzeki wpływa na zróżnicowanie warunków życia w poszczególnych biegach.

 „Życie w jeziorze”

Podczas lekcji uczniowie zapoznają się z organizmami żyjącymi w poszczególnych strefach jeziora.

 „Jakie grzyby rosną w naszym lesie?”

Podczas spotkania uczestnicy uczą się o tym jak zbudowany jest grzyb oraz o tym jak rozpoznawać gatunki grzybów rosnące w naszych lasach.

„Jak rosną rośliny?”

Zajęcia mające na celu zapoznać uczniów z budową oraz procesem odżywania podstawowych gatunków roślin.

„Historie zapisane

w drzewach”

Uczestniczy zajęć dowiadują się jak określić wiek drzewa i jak odczytać warunki wzrostu na podstawie słojów przyrostu rocznego.

 

 

II.  Questing - "Poszukiwacze skarbów WPK"

Przewidywany czas: około 3 - 4 h

Miejscem przeprowadzania questingu jest szlak dydaktyczny Las Nadwelski lub ścieżka wokół jeziora Kiełpińskiego. Zabawa przeznaczona jest dla dwóch grup kilkuosobowych. Celem zabawy jest miłe spędzenie czasu nad rzeką lub jeziorem, podczas poznawania ciekawostek dotyczących Welskiego PK i otaczającej nas przyrody. Questing polega na odnalezieniu skarbu za pomocą mapy i zdjęć miejsc, w których ukryto fiolki z pytaniami. Drużyna, która pierwsza dotrze do ostatniego punktu z jak największą liczbą wykonanych questów wygrywa skarb. 

III. Gra planszowa pt. „Przygoda w Welskim Parku Krajobrazowym”

Przewidywany czas: około 1,5h

Fajny zamiennik zajęć dydaktycznych w postaci wielko formatowej gry planszowej. Plansza gry o wymiarach 4/5m przedstawia mapę Welskiego PK. Jest to imitacja spływu kajakowego rzeką Wel, która pokazuje nam najciekawsze miejsca w WPK. W zabawie może wziąć udział grupa licząca od 4 do 40 osób. Zadaniem uczestników gry jest odpowiedzieć prawidłowo na pytania, które umożliwiają rzut kostka, otrzymanie nagrody i ruch do przodu. Tego typu zajęcia są integrujące dla dzieci i młodzież, dodatkowo uczą, jak korzystać z dostępnych materiałów w trakcie wykonywania zadań.

IV. Wędrówki terenowe

Ważnym celem jest zainteresowanie i zachęcenie młodych ludzi do wyjść terenowych. Bezpośrednie obcowanie z naturą inspiruje do obserwacji i rozwija postrzeganie zmysłowe. Pielęgnowanie więzi człowieka z przyrodą jest szczególnie ważne, dlatego pracownicy Parku jako przewodnicy pokazują uczestnikom najbliższą przyrodę i tłumaczą zjawiska w niej zachodzące. Zajęcia przeprowadzane są w dowolnym miejscu na terenie Parku, po krótkim wstępie teoretycznym, zapoznaniu ze sprzętem i technikami obserwacyjnymi uczestnicy przystępują do samodzielnych obserwacji za pomocą lornetek, lunety i nasłuchu.

 

Poziom zajęć będzie indywidualnie dopasowywany do wieku uczestników, preferowana liczba uczestników zajęć to 20-25 osób.

W celu ustalenia tematu i terminu zajęć edukacyjnych prosimy o wcześniejszy kontakt telefoniczny z pracownikiem Parku, tel.: (23) 698-10-36.

Wszystkie zajęcia prowadzone są bezpłatnie.

 

Mazurski Park Krajobrazowy
Mazurski
Park Krajobrazowy
Park Krajobrazowy Pojezierza Iławskiego
Park Krajobrazowy
Pojezierza Iławskiego
Park Krajobrazowy Wzgórz Dylewskich
Park Krajobrazowy
Wzgórz Dylewskich
Park Krajobrazowy Puszczy Rominckiej
Park Krajobrazowy
Puszczy Rominckiej
Park Krajobrazowy Wysoczyzny Elbląskiej
Park Krajobrazowy
Wysoczyzny Elbląskiej
Welski Park Krajobrazowy
Welski
Park Krajobrazowy
Brodnicki Park Krajobrazowy
Brodnicki
Park Krajobrazowy
Górznieńsko-Lidzbarski Park Krajobrazowy
Górznieńsko-Lidzbarski
Park Krajobrazowy
| do góry wersja dla słabowidzących wersja graficzna wydrukuj stronę