Witamy Państwa

Poznaj lepiej nasz region:

  

Zachęcamy do odwiedzin Parkowego 

 

 

 

 

 

  

Edukacja


OFERTA EDUKACYJNA

WELSKIEGO PARKU KRAJOBRAZOWEGO

2018/2019

 

 

I.  Zajęcia edukacyjne

 

 

TEMATY ZAJĘĆ EDUKACYJNYCH

OPIS

CZAS TRWANIA

MIEJESCE

Historie zapisane

w drzewach

 

Uczestniczy zajęć dowiadują się jak określić wiek drzewa i jak odczytać warunki wzrostu na podstawie słojów przyrostu rocznego.

 

45 min.

Klasa szkolna lub 
sala edukacyjna
w siedzibie Parku

Skarby rzek i jezior – królestwo ryb

 

Podczas zajęć uczniowie mogą dowiedzieć się np.:

- jakie ryby żyją w naszych wodach

- czym się odżywiają i w jakiej strefie zbiornika żyją

- jaką rolę odgrywają w życiu ludzi

45-90 min.

Klasa szkolna lub 
sala edukacyjna
w siedzibie Parku

 

Bioróżnorodność

Welskiego PK

 

Zajęcia w trakcie, których uczestnicy poznają gatunki zwierząt i roślin występujących na terenie WPK oraz formy ochrony przyrody.

90 min.

Klasa szkolna lub 
sala edukacyjna
w siedzibie Parku

Między Welskim Parkiem a Afryką

 

Uczestnicy podczas spotkania zdobywają informacje o ptasich wędrówkach, dowiadując się jak wiele przeszkód na swej długiej drodze napotykają nasi skrzydlaci przyjaciele.

60 min.

Klasa szkolna lub 
sala edukacyjna 
w siedzibie Parku

 

 

Świat pod mikroskopem

 

 

Zajęcia przybliżają co to jest mikroskop, do czego można go użyć i jak wykonuje się preparaty mikroskopowe. Uczniowie samodzielnie wykonują preparaty mikroskopowe z części roślin i obserwują je pod mikroskopem. Uczniowie wykonują rysunki obserwacji.

60 – 90 min.

Siedziba Parku

Ptaki wokół nas

 

Zajęcia edukacyjne prezentujące gatunki ptaków zamieszkujące teren Welskiego PK. W celu utrwalenia informacji, uczniowie nanoszą kolory na styropianowe kształtki imitujące ptaki.

45 min.

Klasa szkolna lub sala edukacyjna w siedzibie Parku

Dziedzictwo obok mnie – pamięć krajobrazu

 

Zajęcia przeprowadzone mogą być w sali lekcyjne, ale zachęcamy do wyjścia w teren. Zajęcia mają na celu pobudzenie w uczniach związku z tradycją regionu ziemi lubawskiej. Po lekcji uczeń rozumie definicję „dziedzictwa kulturowego”, zna przykłady dziedzictwa kulturowego swojej miejscowości i umie korzystać z materiałów źródłowych (mapy, kroniki).

45-90min.

Klasa szkolna, sala edukacyjna w siedzibie Parku lub pobliski teren.

Las jest w nas

 

Zajęcia sensoryczne dla dzieci w wieku przedszkolnym i klas I-III. Podczas zajęć uczniowie poznają podstawowe informacje dotyczące drzew (np. jak określić wiek drzewa) oraz przybliżone zostają im gatunki zwierząt, które można spotkać w lesie. Dodatkowo przytoczone zostają podstawowe zasady przebywania w lesie. Na zakończenie istnieje możliwość krótkich zajęć plastycznych podczas, których dzieci wykonują techniką frotażu odbitki liści różnych gatunków drzew.

35-45min.

Klasa szkolna lub sala edukacyjna w siedzibie Parku

Nie taki wilk straszny

 

Zajecie zapoznające ze zwyczajami, trybem życia i miejscami występowania naszego największego czworonożnego drapieżnika, który zamieszkuje okoliczne lasy.

45min.

Klasa szkolna lub sala edukacyjna w siedzibie Parku

 

 

II.  Questing - "Poszukiwacze skarbów WPK"

Przewidywany czas: około 3 h

Miejscem przeprowadzania questingu jest szlak dydaktyczny Las Nadwelski. Zabawa przeznaczona jest dla dwóch grup kilkuosobowych. Celem zabawy jest miłe spędzenie czasu w Lesie Nadwelskim, podczas poznawania ciekawostek o rzece Wel jak również o Welskim Parku Krajobrazowym. Questing polega na odnalezieniu skarbu za pomocą mapy i zdjęć miejsc, w których ukryto plastikowe fiolki z pytaniami. Kto pierwszy dotrze do ostatniego punktu ze wszystkimi wyrazami ten wygrywa skarb. 

 

III. Gra planszowa pt. „Przygoda w Welskim Parku Krajobrazowym”

Przewidywany czas: około 1,5h

Fajny zamiennik zajęć dydaktycznych w postaci wielko formatowej gry planszowej. Plansza gry o wymiarach 4/5m przedstawia mapę Welskiego PK. Jest to imitacja spływu kajakowego rzeką Wel, która pokazuje nam najciekawsze miejsca w WPK. W zabawie może wziąć udział grupa licząca od 4 do 40 osób. Zadaniem uczestników gry jest  odpowiedzieć prawidłowo na pytania, które umożliwiają rzut kostka, otrzymanie nagrody i ruch do przodu. Tego typu zajęcia są integrujące dla dzieci i młodzież, dodatkowo uczą jak korzystać z dostępnych materiałów w trakcie wykonywania zadań.

 

IV. Wędrówki terenowe

Ważnym celem jest zainteresowanie i zachęcenie młodych ludzi do wyjść terenowych. Bezpośrednie obcowanie z naturą inspiruje do obserwacji i rozwija postrzeganie zmysłowe. Pielęgnowanie więzi człowieka z przyrodą jest szczególnie ważne, dlatego pracownicy Parku jako przewodnicy pokazują uczestnikom najbliższą przyrodę i tłumaczą zjawiska w niej zachodzące. Zajęcia przeprowadzane są w dowolnym miejscu na terenie Parku, po krótkim wstępie teoretycznym, zapoznaniu ze sprzętem i technikami obserwacyjnymi uczestnicy przystępują do samodzielnych obserwacji za pomocą lornetek, lunety i nasłuchu.

 

Poziom zajęć będzie indywidualnie dopasowywany do wieku uczestników, preferowana liczba uczestników zajęć to 20-25 osób.

W celu ustalenia tematu i  terminu zajęć edukacyjnych prosimy o wcześniejszy kontakt telefoniczny z pracownikiem Parku, tel.: (23) 698-10-36.

Informujemy również, że w pobliżu siedziby Parku znajduje się plac ogniskowy.

Wszystkie zajęcia prowadzone są bezpłatnie.

 


Mazurski Park Krajobrazowy
Mazurski
Park Krajobrazowy
Park Krajobrazowy Pojezierza Iławskiego
Park Krajobrazowy
Pojezierza Iławskiego
Park Krajobrazowy Wzgórz Dylewskich
Park Krajobrazowy
Wzgórz Dylewskich
Park Krajobrazowy Puszczy Rominckiej
Park Krajobrazowy
Puszczy Rominckiej
Park Krajobrazowy Wysoczyzny Elbląskiej
Park Krajobrazowy
Wysoczyzny Elbląskiej
Welski Park Krajobrazowy
Welski
Park Krajobrazowy
Brodnicki Park Krajobrazowy
Brodnicki
Park Krajobrazowy
Górznieńsko-Lidzbarski Park Krajobrazowy
Górznieńsko-Lidzbarski
Park Krajobrazowy
| do góry wersja dla słabowidzących wersja graficzna wydrukuj stronę