Witamy Państwa

Poznaj lepiej nasz region:

  

Zachęcamy do odwiedzin Parkowego 

 

 

 

 

 

  

Edukacja

OFERTA EDUKACYJNA 

WELSKIEGO PARKU KRAJOBRAZOWEGO

2017/2018

 

I. Zajecia edukacyjne

TEMATY ZAJĘĆ EDUKACYJNYCH

 

OPIS

CZAS TRWANIA

MIEJESCE

Historie zapisane

w drzewach

 

Uczestniczy zajęć dowiadują się jak określić wiek drzewa i jak odczytać warunki wzrostu na podstawie słojów przyrostu rocznego.

 

45 min.

Klasa szkolna lub
sala edukacyjna
w siedzibie Parku

Skarby rzek i jezior – królestwo ryb

 

Podczas zajęć uczniowie poznają gatunki  ryb żyjących w rzece Wel oraz okolicznych jeziorach. W celu utrwalenia wiadomości każdy z uczestników otrzymuje gipsowy model ryby, na które następnie zostaną naniesione kolory dowolną techniką.

 

90 min.

Klasa szkolna lub
sala edukacyjna
w siedzibie Parku

Warstwy lasu

 

Zajęcia podzielone są na część teoretyczna

i plastyczna. Podczas zajęć teoretycznych uczestnicy poznają główny podział lasów pod względem gatunków drzew, warstwy lasu ich florę  i faunę.

 

90 min.

Klasa szkolna lub
sala edukacyjna
w siedzibie Parku

Między Welskim Parkiem a Afryką

 

Uczestnicy podczas spotkania zdobywają informacje o ptasich wędrówkach, dowiadując się jak wiele przeszkód na swej długiej drodze napotykają nasi skrzydlaci przyjaciele.

60 min.

Klasa szkolna lub
sala edukacyjna
w siedzibie Parku

Świat pod mikroskopem

 

 

Zajęcia przybliżają co to jest mikroskop, do czego można go użyć i jak wykonuje się preparaty mikroskopowe. Uczniowie samodzielnie wykonują preparaty mikroskopowe z części roślin i obserwują je pod mikroskopem. Uczniowie wykonują rysunki obserwacji.

 

60 – 90 min.

Siedziba Parku

Dziobem i pazurem

 

Zajęcia edukacyjne prezentujące przystosowania ptaków do pozyskiwania pokarmu. Dowiemy się dlaczego ptaki posiadają tak różne dzioby i do czego służą szpony.

 

45 min.

Klasa szkolna

lub sala edukacyjna w siedzibie Parku

 

II. Zajęcia plastyczne – Zwierzęta 3D

Przewidywany czas: min. 4 h

Zajęcia przeprowadzane dla grup ok. 10 osób w sali edukacyjnej w siedzibie Parku lub w klasie szkolnej. Propozycja zajęć typowo plastycznych, polegająca na wykonywaniu modelu w skali 1:1 wybranego przez grupę zwierzęcia w technice papier-marche.

 

III.  Questing dla najmłodszych - "Poszukiwacz skarbów WPK"

Przewidywany czas: około 3,5 h

Miejscem przeprowadzania questingu jest szlak dydaktyczny Las Nadwelski. Zabawa przeznaczona jest dla dwóch lub trzech grup kilkuosobowych. Celem zabawy jest miłe spędzenie czasu w Lesie Nadwelskim, podczas poznawania ciekawostek o rzece Wel jak również o Welskim Parku Krajobrazowym. Questing polega na odnalezieniu skarbu za pomocą mapy, na której umieszczone są punkty -miejsca, gdzie ukryte są  plastikowe fiolki z wyrazami, które tworzą jedno hasło końcowe. Kto pierwszy dotrze do ostatniego punktu ze wszystkimi wyrazami ten wygrywa skarb. 

 

IV. Wędrówki terenowe

Ważnym celem jest zainteresowanie i zachęcenie młodych ludzi do wyjść terenowych. Bezpośrednie obcowanie z naturą inspiruje do obserwacji i rozwija postrzeganie zmysłowe. Pielęgnowanie więzi człowieka z przyrodą jest szczególnie ważne, dlatego pracownicy Parku jako przewodnicy pokazują uczestnikom najbliższą przyrodę i tłumaczą zjawiska w niej zachodzące. Zajęcia przeprowadzane są w dowolnym miejscu na terenie Parku, po krótkim wstępie teoretycznym, zapoznaniu ze sprzętem i technikami obserwacyjnymi uczestnicy przystępują do samodzielnych obserwacji za pomocą lornetek, lunety i nasłuchu.

 

Poziom zajęć będzie indywidualnie dopasowywany do wieku uczestników, preferowana liczba uczestników zajęć to 20-25 osób.

W celu ustalenia tematu i  terminu zajęć edukacyjnych prosimy o wcześniejszy kontakt telefoniczny z pracownikiem Parku, tel.: (23) 6981036.

Informujemy również, że w pobliżu siedziby Paku znajduje się plac ogniskowy.

 

Wszystkie zajęcia prowadzone są bezpłatnie.

Mazurski Park Krajobrazowy
Mazurski
Park Krajobrazowy
Park Krajobrazowy Pojezierza Iławskiego
Park Krajobrazowy
Pojezierza Iławskiego
Park Krajobrazowy Wzgórz Dylewskich
Park Krajobrazowy
Wzgórz Dylewskich
Park Krajobrazowy Puszczy Rominckiej
Park Krajobrazowy
Puszczy Rominckiej
Park Krajobrazowy Wysoczyzny Elbląskiej
Park Krajobrazowy
Wysoczyzny Elbląskiej
Welski Park Krajobrazowy
Welski
Park Krajobrazowy
Brodnicki Park Krajobrazowy
Brodnicki
Park Krajobrazowy
Górznieńsko-Lidzbarski Park Krajobrazowy
Górznieńsko-Lidzbarski
Park Krajobrazowy
| do góry wersja dla słabowidzących wersja graficzna wydrukuj stronę