Latolistek cytrynek (fot. Ż. Głowacka) Latolistek cytrynek (fot. Ż. Głowacka)
Sójka (fot. M. Modrzewski) Sójka (fot. M. Modrzewski)
Czapla siwa (fot. Ż. Głowacka) Czapla siwa (fot. Ż. Głowacka)
Brzoza niska (fot. M. Modrzewski) Brzoza niska (fot. M. Modrzewski)

Witamy Państwa

Nowa strona internetowa Welskiego Parku Krajobrazowego

WPK.WARMIA.MAZURY.PL

 

 

 

 

  

powrót

Polsko-Niemieckie Studyjne Spotkanie Przyrodnicze Młodzieży

      Kolejny raz Welski Park Krajobrazowy zorganizował Polsko-Niemiecką wymianę młodzieży.

      Od 3 do 9 sierpnia na terenie Welskiego Parku Krajobrazowego zorganizowano spotkanie przyrodnicze, którego celem jest wymiana doświadczeń w pracy na rzecz przyrody oraz pogłębianie świadomości pro-przyrodniczej młodych uczestników wymiany. Jak co roku wymiana organizowana jest wspólnie z partnerskim parkiem niemieckim Naturpark Drömling w ramach międzyparkowej współpracy. W przyrodniczym spotkaniu biorą udział z Niemiec: młodzież biorąca czynny udział w programie "Junior Ranger" prowadzonego przez pracowników niemieckiego parku, z Polski: uczniowie Gimnazjum im. Marii Skłodowskiej-Curie. Uczniowie z gimnazjum w Rybnie biorą udział w wymianie w ramach nagrody za coroczne reprezentowanie Welskiego Parku Krajobrazowego w konkursie wiedzu o Parkach Krajobrazowych, w którym corocznie zajmują wysokie lokaty i trzykrotnie zwyciężyli w konkursie ogólnopolskim.

W trakcie trwania wymiany zorganizowano dla uczestników zajęcia przyrodnicze, wycieczki rowerowe i piesze po terenie Welskiego Parku Krajobrazowego oraz spływ kajakowy rzeką Wel. W harmonogramie wymiany zaplanowano również międzynarodowe zawody wędkarskie "No Kill" oraz wycieczki do Interaktywnego Muzeum Państwa Krzyżackiego w Działdowie.  

Niedziela (03.08.2014)- przyjazd i zakwaterowanie grupy polskiej i niemieckiej wraz z opiekunami: Ewą Golder, Karolem Rykaczewskim, Bogumiłą Jacksch, Ulf-Gerd Damm oraz Sabine Wieter.


Poniedziałek (04.08.2014) rozpoczął się porannym apelem, podczas którego Dyrektor Welskiego Parku Krajobrazowego oficjalnie powitał uczestników spotkania, po czym wszyscy udali się na wycieczkę rowerową do Siedziby Parku.

Drugą część dnia dzieci spędziły na plaży miejskiej, gdzie korzystali z rowerków wodnych oraz kąpieli w Jeziorze Lidzbarskim. Po kolacji wszyscy świetnie się bawili na boisku piłki nożnej.


We wtorek (05.08.2014) młodzi przyrodnicy wyruszyli na wycieczkę rowerową dookoła Jeziora Lidzbarskiego. Dłuższy przystanek był na pomoście nad Jeziorem Skomiały, które łączy się niewielkim przesmykiem z Jeziorem Lidzbarskim. Obie grupy miały okazję obserwować liczne ptactwo zamieszkujące środowisko wodno-lądowe jak również niewielkich przedstawicieli ryb zamieszkujących okoliczne zbiorniki wodne.

Po południu odbyły się zajęcia edukacyjne: "Ryby naszych okolicznych wód, metody ich połowu
i zasada ,,no kill ”. Po części teoretycznej młodzież nauczyła się przygotowywać własne zestawy spławikowe do wędek które wczesniej otrzymali.  Tym razem ćwiczenia odbyły się w sali koferencyjnej ze względu na warunki pogodowe.

Wieczorem podczas wspólnego ogniska grupy wymieniały się zwrotami w języku polskim, niemieckim, angielskim - ucząc się nawzajem.


W środę (06.08.2014) grupy pojechały na wycieczkę autobusowa do Muzeum w Brodnicy do którego należą trzy wystawy: Spichlerz, Zamek i Brama. Tego dnia młodzież "Junior Rangers" zwiedzała wystawę w Spichlerzu, gdzie stworzone zostały dwie sale poświęcone florze i faunie regionu. Trzecia sala to ekspozycja zrekontrowanego w skali 1:1 mezolitycznego obozowiska prezentującego wybrane elementy życia duchowego ludzi żyjących 10.000 lat temu. Ekspozycja zbudowana jest z kopii i pełnych rekonstrukcji zabytków. Podczas zwiedzania młodzież mogła dotykać i wykonywać nimi prace do których były pierwotnie przeznaczone, łącząc informacje teoretyczne z wiedzą praktyczną.

Drugą część dnia rozpoczeliśmy obiadem i krótkim odpoczynkime po czym wyruszyliśmy na trening wędkarski nad jezioro Lidzbarskie. Trening miał pomóc w zapoznaniu się z łowiskiem i rybami zamieszującymi ten obszar wody. Po powrocie i kolacji uczestnicy udali się do Ośrodka Wypoczynkowego "Pod Lipami", gdzie korzystali z form aktywnego wypoczynku, tj: parku linowego, ścianki wspinaczkowej oraz zorbingu.


W czwartek (7.08.2014) zaplanowana była kolejna wycieczka, tym razem do Interaktywnego Muzeum Państwa Krzyżackiego w Działdowie. Muzeum oferuje aktywną formę edukacji, poprzez poznawanie historii Pastwa Krzyżackiego przy wykożystaniu do tego nowoczesnej techniki. Na multimedialnych ekranach dotykowych i projekcjach młodzież śledziła dzieje zakonu krzyżackiego, makiety zamków, animacje bitew i machin oblężniczych, technikę i strategię wojen, uzbrojenie ale i tajniki kuchni zamkowej, rzemiosł, życia codziennego mieszkańców zamków i miast. 

Po powrocie i dłuższej przerwie obiadowej obie grupy wraz z Prezesem Koła Polskiego Związku Wędkarskiego w Lidzbarku - Andrzejem Marchlewiczem oraz pracownikami Państwowej Straży Rybackiej udały się do Parku sportowo - rekreacyjnego w Lidzbarku na spławikowe zawody wędkarskie "no kill". Po zaciętej rywalizacji zwycięzcą został Jakub Goszka, który otrzymał  puchar Dyrektora Welskiego Parku Krajobrazowego oraz nagrody rzeczowe  przekazane przez Prezesa Koła PZW.


Piątkowa (08.08.2014) wycieczka do Zamku brodnickiego z 1285r.

Młodzież wyjechała do Brodnicy zaraz po śniadaniu. Pierwszym etapem podróży było wejście na 50 metrową wieżę będącą pozostałością po zamku. W piwnicach prezentowane są dwie wystawy stałe: " Region brodnicki w średniowieczu" i " Rzeźby i detale architektoniczne z kaplicy zamkowej". Na pierwszej wystawie podziwiać można eksponaty związane z dawnym rzemiosłem (garncarstwem, myślistwem, rybołówstwem, snycerstwem, kowalstwem, obróbką poroża i kości, uprawą roli, produkcją żywności, broni i budownictwem). Zabytki pochodzą z wykopalisk z grodzisk i osad wczesnośredniowiecznych ze Żmijewka, Szczuki, Osieka Rypińskiego, Lembarga, Grążaw a także późnośredniowiecznych gródków rycerskich ze Słoszew, Bachotka i Radoszk.

Po powrocie do ośrodka uczestnicy wymiany udali się na obiadokolację.

Wieczorem uczestnicy i opiekunowie zebrali się na placu ogniskowym wraz z Dyrektorem WPK, który po krótkiej przemowie wręczył im plecaki i upominki z logo " Junior Ranger" oraz wspólne zdjęcia upamiętniające spotkanie. Po części oficjalnej młodzież przystąpiła do wspólnych śpiewów wcześniej wyuczonych polskich i niemieckich piosenek.Sobota (09.08.2014) pożganie i wyjazd uczestników wymiany .

Dofinansowanie projektu:

Deutsch - Polinisches Jungendwerk

Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży

Park Krajobrazowy Pojezierza Iławskiego
Park Krajobrazowy
Pojezierza Iławskiego
Park Krajobrazowy Wzgórz Dylewskich
Park Krajobrazowy
Wzgórz Dylewskich
Mazurski Park Krajobrazowy
Mazurski
Park Krajobrazowy
Park Krajobrazowy Puszczy Rominckiej
Park Krajobrazowy
Puszczy Rominckiej
Park Krajobrazowy Wysoczyzny Elbląskiej
Park Krajobrazowy
Wysoczyzny Elbląskiej
Welski Park Krajobrazowy
Welski
Park Krajobrazowy
Brodnicki Park Krajobrazowy
Brodnicki
Park Krajobrazowy
Górznieńsko-Lidzbarski Park Krajobrazowy
Górznieńsko-Lidzbarski
Park Krajobrazowy
| do góry wersja dla słabowidzących wersja graficzna wydrukuj stronę