Latolistek cytrynek (fot. Ż. Głowacka) Latolistek cytrynek (fot. Ż. Głowacka)
Sójka (fot. M. Modrzewski) Sójka (fot. M. Modrzewski)
Czapla siwa (fot. Ż. Głowacka) Czapla siwa (fot. Ż. Głowacka)
Brzoza niska (fot. M. Modrzewski) Brzoza niska (fot. M. Modrzewski)

Witamy Państwa

Poznaj lepiej nasz region:

  

Zachęcamy do odwiedzin Parkowego 

 

 

 

 

 

  

powrót

Dzień Krajobrazu 2018

Zapraszamy na spacer krajobrazowy pt. "Wzdłuż doliny Welu"

Wzorem ubiegłorocznych obchodów Dnia Krajobrazu w tym roku również propagowana jest idea organizacji „spacerów krajobrazowych”. W związku z tym, październikowe wyjście Wędrownej Grupy Krajoznawczej będzie nawiązywało do obchodów Dnia Krajobrazu. Pod hasłem "Wzdłuż doliny Welu" pokonamy najbardziej spektakularny, przełomowy odcinek rzeki. Wędrówkę rozpoczniemy w Chełstach, w malowniczo położonej wsi, gdzie niegdyś funkcjonował duży majątek ziemski. Z Chełst udamy się drogą leśną do Straszew i przejdziemy na drugi brzeg Welu. W Straszewach poszukamy śladów po dawnej wsi i majątku. Następnie przejdziemy przez rezerwat przyrody Piekiełko z odcinkiem rzeki Wel o górskim charakterze. Z Piekiełka brukowaną drogą wrócimy do Chełst. 

START: 20 PAŹDZIERNIKA GODZ. 10:00, CHEŁSTY

Dystans do przejścia to ok. 6,5 km, przewidywany czas spaceru tu 3,5 h.

 

20 października - z inicjatywy Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska - po raz trzeci odbędzie się Dzień Krajobrazu - święto ustanowione w celu promowania zagadnień związanych z ochroną i planowaniem krajobrazu. Wpisując na stałe do kalendarza Dzień Krajobrazu chcemy uświadomić jak ważną rolę w życiu człowieka pełni otaczająca przestrzeń. Krajobraz ma realny wpływ na jakość naszego życia.

Krajobraz pełni różne role i funkcje w życiu każdego człowieka. Stanowi miejsce do życia, dostarcza zasobów i surowców niezbędnych do funkcjonowania człowieka. Harmonijny krajobraz sprzyja tworzeniu się więzi społecznych, człowiek silniej utożsamia się z otoczeniem harmonijnym i racjonalnie ukształtowanym. Ponadto, jako środowisko życia, krajobraz wpływa na działalność twórczą i inspiruje do działania, sprzyja rozwojowi kultury i sztuki, niejednokrotnie stanowi o tożsamości lokalnej społeczności. Wysoka jakość krajobrazu przekłada się również na wymierne i mierzalne korzyści ekonomiczne.

 

Pomimo tak wielu ról, jakie pełni krajobraz dla człowieka, jego wartość jest wciąż niedoceniana i niedostrzegana. Aby zmienić tę sytuację głównym tematem obchodów Dnia Krajobrazu w 2018 r. będą Usługi krajobrazowe.

Mazurski Park Krajobrazowy
Mazurski
Park Krajobrazowy
Park Krajobrazowy Pojezierza Iławskiego
Park Krajobrazowy
Pojezierza Iławskiego
Park Krajobrazowy Wzgórz Dylewskich
Park Krajobrazowy
Wzgórz Dylewskich
Park Krajobrazowy Puszczy Rominckiej
Park Krajobrazowy
Puszczy Rominckiej
Park Krajobrazowy Wysoczyzny Elbląskiej
Park Krajobrazowy
Wysoczyzny Elbląskiej
Welski Park Krajobrazowy
Welski
Park Krajobrazowy
Brodnicki Park Krajobrazowy
Brodnicki
Park Krajobrazowy
Górznieńsko-Lidzbarski Park Krajobrazowy
Górznieńsko-Lidzbarski
Park Krajobrazowy
| do góry wersja dla słabowidzących wersja graficzna wydrukuj stronę