Latolistek cytrynek (fot. Ż. Głowacka) Latolistek cytrynek (fot. Ż. Głowacka)
Sójka (fot. M. Modrzewski) Sójka (fot. M. Modrzewski)
Czapla siwa (fot. Ż. Głowacka) Czapla siwa (fot. Ż. Głowacka)
Brzoza niska (fot. M. Modrzewski) Brzoza niska (fot. M. Modrzewski)

Witamy Państwa

Poznaj lepiej nasz region:

  

Zachęcamy do odwiedzin Parkowego 

 

 

 

 

 

  

powrót

20 lat współpracy

Z okazji 20-lecia współpracy Welskiego Parku Krajobrazowego z Naturpark Drömling 7 czerwca 2018 roku odbyła się w Trzcinie konferencją pod tytułem „Przyroda nie zna granic – współpraca między Welskim Parkiem Krajobrazowym i Naturpark Drömling”. Ze strony niemieckiej gościliśmy reprezentantów Naturpark Drömling, Burmistrz Oebisfelde Bogumilę Jacksch oraz przedstawiciela Departamentu Współpracy Zagranicznej Ministerstwa Rolnictwa i Środowiska Mathiasa Willenbockela, a ze strony polskiej Panią Wicemarszałek Sylwię Jaskulską oraz przedstawicieli lokalnych samorządów i organizacji. Konferencją poruszała zagadnienia związane ze współpracą międzynarodową i jej wpływ na relacje polsko-niemieckie. Była to również okazja do wymiana dobrych praktyk głównie na polu ochrony przyrody.

Współpraca została zainicjowana 8 czerwca 1998 roku poprzez podpisanie deklaracji partnerskiej współpracy pomiędzy Welskim Parkiem Krajobrazowym i Naturpark  Drömling w Niemczech. Wydarzenie to zapoczątkowało rozwój relacji Polsko-Niemieckich nie tylko pomiędzy Parkami, ale także między jednostkami samorządu terytorialnego czy organizacjami pozarządowymi. W 2014 roku współpracę nawiązał Zarząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego z Krajem Związkowym Saksonia-Anhalt, natomiast Gmina Lidzbark wraz z Gminą Oebisfelde podpisały porozumienie o miastach partnerskich w 2000 roku. Wspólne działania planują także stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania Rund um den Drömling z Niemiec i Stowarzyszenie Społecznej Samopomocy – Lokalna Grupa Działania z Ciechanowa. Porozumienia na tak zróżnicowanym poziomie z partnerami niemieckimi od lat przynoszą korzyści społecznościom lokalnym, a także przyczyniają się do rozwoju regionu.

8 czerwca delegacja z Niemiec odbyła wyjazd studyjny do Kadyn oraz Krynicy Morskiej. Celem wyjazdu było przedstawienie stronie niemieckiej walorów przyrodniczych, kulturowych oraz krajobrazowych województwa warmińsko-mazurskiego. Kadyny zostały wybrane ze względu na swoją niezwykle bogatą historię oraz architekturę. Naszym przewodnikiem był pracownik Parku Krajobrazowego Wysoczyzny Elbląskiej, który niezwykle ciekawie opowiadał nam o historii i architekturze Kadyn, a także o faunie i florze okolicznych terenów. 

Konferencja cieszyła się dużym zainteresowaniem, co potwierdza faktu udziału w niej ponad 50 osób. Szczególnie dziękujemy Departementowi Współpracy Międzynarodowej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Warmińsko - Mazurskiego za wsparcie organizacyjne. Jesteśmy pewni, że zainicjowana dwadzieścia lat temu współpraca będzie się stale rozwijać i przynosić nam wzajemne korzyści.

Mazurski Park Krajobrazowy
Mazurski
Park Krajobrazowy
Park Krajobrazowy Pojezierza Iławskiego
Park Krajobrazowy
Pojezierza Iławskiego
Park Krajobrazowy Wzgórz Dylewskich
Park Krajobrazowy
Wzgórz Dylewskich
Park Krajobrazowy Puszczy Rominckiej
Park Krajobrazowy
Puszczy Rominckiej
Park Krajobrazowy Wysoczyzny Elbląskiej
Park Krajobrazowy
Wysoczyzny Elbląskiej
Welski Park Krajobrazowy
Welski
Park Krajobrazowy
Brodnicki Park Krajobrazowy
Brodnicki
Park Krajobrazowy
Górznieńsko-Lidzbarski Park Krajobrazowy
Górznieńsko-Lidzbarski
Park Krajobrazowy
| do góry wersja dla słabowidzących wersja graficzna wydrukuj stronę